To kwestia czasu, kiedy epidemia wygaśnie
To kwestia czasu, kiedy epidemia wygaśnie, na pewno nastąpi to wraz z latem, a wcześniej mogą mieć na to wpływ inne czynniki – uważa prof. Robert Flisiak.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightPrzeszło 26 proc. stanowiły teleporady wśród ogółu konsultacji udzielonych w październiku w POZ. Miesiąc wcześniej odsetek ten wyniósł ponad 16 proc.
Jak wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”, realna liczba zakażonych koronawirusem może być nawet dziesięciokrotnie wyższa niż potwierdzonych infekcji, czyli...
Od początku obowiązywania obostrzeń epidemicznych wydano ponad 4500 decyzji o ukaraniu, m.in. za łamanie kwarantanny czy ograniczeń dot. działalności gospodarczej. Suma nałożonych grzywien to prawie 24,5 mln zł.
Nad tomografem, który będzie w stanie wykryć jednocześnie nowotwory w całym organizmie, a nawet stwierdzić stopień ich złośliwości, pracują naukowcy z Krakowa.
Stomatolog w butach lekarza nie czuje się zbyt pewnie
Dentyści nie wiedzą, że mieliby szczepić, i niekoniecznie chcą to robić, zwłaszcza bez przeszkolenia. Na razie nie są do tego zmuszani, ale teoretycznie można ich oddelegować.
Pracownicy firm farmaceutycznych szczepieni bez kolejki
Po szczepionki przeciw Covid-19 w grupie 0 zgłaszają się pracownicy firm farmaceutycznych. To niezgodne z zasadami – alarmuje „Rzeczpospolita”.
Antyaborcjoniści zaatakowali znanego ginekologa. Powiadomił prokuraturę
Pod Wrocławiem pojawiły się kolejne bilbordy z martwymi płodami. Tzw. prolajferzy tym razem atakują ginekologa prof. Mariusza Zimmera. Lekarz jest oburzony.
Co dalej ze szczepieniami medyków?
W poniedziałek szpitale węzłowe miały rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu Pfizer/BioNTech osobom, które przyjęły pierwszą trzy tygodnie temu, ale nie wszystkie…
Wszczęto postępowanie w sprawie nagłej śmierci zaszczepionej pielęgniarki
Władze medyczne Portugalii wszczęły postępowanie, mające zbadać przyczyny nagłej śmierci 41-letniej pielęgniarki w Porto, na północy kraju. Kobieta zmarła dwa dni po…
Belgia zastanawia się nad podawaniem jednej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 zamiast dwóch
Choć szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech zakłada podanie dwóch dawek preparatu w odstępie trzech tygodni, Belgia zastanawia się nad aplikowaniem tylko jednej. Miałoby to przyspieszyć proces szczepień w tym kraju.
Hiszpania wprowadzi prawo do eutanazji i samobójstwa
Izba poselska uchwaliła ustawę o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. Teraz wymaga jeszcze akceptacji w senacie i jeśli nie zostanie odrzucona, od maja legalne będą…
Koronawirus może uszkadzać mózg bez wnikania do niego
Koronawirus SARS-CoV-2 nie musi wniknąć bezpośrednio do mózgu, żeby doprowadzić do jego uszkodzenia – wynika z najnowszych badań amerykańskich specjalistów.
Uczelnie mogą prostymi metodami chronić studentów przed Covid-19
Noszenie maseczek, dystans społeczny i testy okazały się równie skuteczne w ochronie studentów i personelu jak szczepionki. Proste metody są przy tym nieporównywalnie…
Rektor WUM: nie ustąpię ze stanowiska
„Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska” – oświadczył we wtorek wieczorem rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.
Nawet 100 tys. zł za powikłanie poszczepienne
O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej czternaście dni lub te, które…
Prywatny list może być orzeczeniem lekarskim
Lekarz powinien ostrożnie formułować oceny stanu zdrowia, gdyż każda jego wypowiedź może być wykorzystana jako autorytatywne orzeczenie. Obowiązek określenia standardów, jakim powinno ono odpowiadać, spoczywa jednak na sądach lekarskich – orzekł Sąd Najwyższy.
Lekarze i alkohol
Decyzja stwarza obowiązek pracy do 3 miesięcy w podmiocie leczniczym lub w innej jednostce organizacyjnej wskazanej w decyzji.
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy (grudzień 2020)
PulsPzyszło nam dziś pracować w systemie, który nie zapewnia odpowiedniej opieki pacjentom – ani chorym przewlekle, ani zarażonym koronawirusem.
Epidemia
PulsTrudno wyobrazić sobie coś groźniejszego niż chorobę wszechogarniającą…