Prof. Gielerak: profilaktyka to fundament bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, czas na nowe otwarcie
Profilaktyka to fundament bezpieczeństwa zdrowotnego. Czas na nowe otwarcie, właściwie ukierunkowane, dopasowane do grup wiekowych, odpowiednio sfinansowane, działania profilaktyczne obejmujące możliwie największą liczbę Polaków – podkreśla szef WIM prof. gen. Grzegorz Gielerak.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightAż 215 pozycji liczy lista leków i wyrobów medycznych, których może zabraknąć w aptekach od 1 lipca. Są na niej popularne preparaty. Listę opublikowano w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia.
Ośrodek Zrobotyzowanej Radioterapii otwarty został w piątek w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. To druga taka placówka w kraju.
W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”.
Włochy: Wirusolog prof. Pregliasco: obecny subwariant koronawirusa spokojniejszy, ale bardzo zaraźliwy
Szerzący się obecnie we Włoszech subwariant Omikronu BA.5 jest trochę „spokojniejszy” i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego należy spodziewać się pogorszenia sytuacji pandemicznej oraz dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem - powiedział profesor Fabrizio Pregliasco, wykładowca uniwersytetu w Mediolanie i jeden z najbardziej znanych włoskich wirusologów.
Ekspert: we wczesnym stadium objawy chłoniaka T-komórkowego skóry przypominają egzemę lub łuszczycę
Chłoniak T-komórkowy skóry to rzadki nowotwór, którego objawy we wczesnym stadium mogą przypominać egzemę lub łuszczycę – zaznacza prof. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przekonuje, że gdy leczenie w tym kierunku nie pomaga, trzeba wykonać poszerzoną diagnostykę.
Ekspert: ból w klatce piersiowej i prawidłowa koronarografia? Konieczne badanie mikrokrążenia wieńcowego
Do niedawna prawie połowa chorych z bólem w klatce piersiowej otrzymywała wynik prawidłowej koronarografii. To się zmieniło wraz z upowszechnieniem tzw. diagnostyki mikrokrążenia wieńcowego – stwierdza dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od piątku obowiązuje nowa lista leków refundowanych
Od 1 lipca obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
Szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w Polsce
Publikacja rekomendacji Towarzystw w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego
Testy uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w drugiej połowie roku
W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.
Alarmująca liczba Polaków z przewlekłą chorobą nerek. Od 1 lipca nowy lek refundowany
Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi co najmniej 4,7 mln Polaków, a 95 proc. o tym nie wie. Konieczne są badania przesiewowe w grupach ryzyka, zwłaszcza że od 1 lipca refundowany będzie lek spowalniający postęp PChN – oceniają eksperci.
Od 30 czerwca poszerzenie świadczeń gwarantowanych. Dotyczy zakresu programów zdrowotnych
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia zostaje poszerzony katalog świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Tym razem dotyczy to programu badań przesiewowych raka jelita grubego.
Badania: skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 poprawia przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę
Krótka przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę o nazwie metotreksat poprawia skuteczność szczepienia dodatkową dawką przeciwko COVID-19. Wskazują na to badania brytyjskich specjalistów. Nie można jednak zaprzestać zażywania leku bez konsultacji z lekarzem.
Badanie: Szczepionki przeciw grypie powiązano z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera
Osoby szczepiące się przeciw grypie były nawet o 40 proc. mniej zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, niż nieszczepione - wynika z opublikowanej właśnie analizy. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi