Ekspert: wyniki leczenia ECMO u pacjentów z COVID-19 były dwa-trzy razy gorsze, niż przy grypie
Okazało się, że śmiertelność wynosiła 70-80 proc. – powiedział prof. Mirosław Czuczwar z SPSK1 Lublinie. Dodał, że użycie ECMO powinno być ograniczone do najbardziej doświadczonych ośrodków w Polsce.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightOdkryto wyraźną korelację między złym stanem psychiki i gorszym zdrowiem jamy ustnej - m.in. utratą zębów, chorobą dziąseł, utratą kości. Najsilniej działa internalizacja problemów.
Związek powszechnie stosowany w przemyśle i do chemicznego czyszczenia odzieży, trichloroetylen, może sprzyjać rozwojowi choroby Parkinsona - informuje „Journal of Parkinson’s Disease”.
Pacjenci ze zdiagnozowanym spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego uzyskają pomoc w szczecińskim szpitalu wojewódzkim. Placówka przystąpiła do programu lekowego.
Dieta ta średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci u kobiet. Przyczyniać się do tego mogą różnorodne mechanizmy.
Nowy trop na drodze do dłuższego życia
Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków, ale podobny mechanizm powinien działać także u ludzi.
Poziom kofeiny we krwi wpływa na ryzyko cukrzycy typu 2
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.
Tajemnicza choroba zaatakowała północ Tanzanii
Rząd Tanzanii wysłał zespół ekspertów dla zbadania tajemniczej choroby, która zabiła pięć osób. Choroba została wykryta u siedmiu osób z gorączką, wymiotami, krwawieniem z różnych części ciała i niewydolnością nerek – poinformowała w oświadczeniu AFP.
Szczepienia matek przeciwko paciorkowcom gupy B
Program taki pozwoliłby zaoszczędzić miliony na kosztach opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie liczby zgonów i przypadków niepełnosprawności.
Nastawienie społeczeństwa do transplantacji
Społeczeństwo nie jest negatywnie nastawione do transplantacji – ocenia dr Jacek Bicki, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. transplantologii klinicznej. Jego zdaniem problemem polskiej transplantologii są kwestie organizacyjne i finansowe.
Do pieszej nawigacji wykorzystujemy wyjątkowy obszar mózgu
Szczególny obszar mózgu w rejonie potylicznym umożliwia ludziom wizualną nawigację podczas chodzenia pieszo.
Covid może powodować prozopagnozję
Jednym z powikłań po Covid-19 może być prozopagnozja, czyli niezdolność do rozpoznawania twarzy. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia orientacji przestrzennej - uważają badacze z Dartmouth College (USA).
Stan zaszczepienia w Polsce przeciw grypie jest skrajnie niski
Około 6 procent populacji generalnej, a u dzieci to zaledwie 2 procent. Powikłania po grypie mogą być śmiertelne.
Drugi na świecie przeszczep płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali transplantację obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna - rzadką chorobą genetyczną, powodującą uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych.
Udział lekarzy w reklamie
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Sygnaliści coraz bliżej - nowy projekt ustawy
EsculapMało kto wie, że Polska ma duże tradycje zgłoszeń sygnalizacyjnych właśnie w ochronie zdrowia.
Dziecięcy Szpital Przyszłości
EsculapNa świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.