Przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

Źródło: PAP
Z kraju zdrowie nefrologia nerki badania profilaktyka lekarze pacjenci nowotowory

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

comment 2

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu



Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right
Terapia lekowa dla osób z chorobą Devica

Terapia lekowa dla osób z chorobą Devica

Pacjenci ze zdiagnozowanym spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego uzyskają pomoc w szczecińskim szpitalu wojewódzkim. Placówka przystąpiła do programu lekowego.

Nowy trop na drodze do dłuższego życia

Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków, ale podobny mechanizm powinien działać także u ludzi.

Tajemnicza choroba zaatakowała północ Tanzanii

Rząd Tanzanii wysłał zespół ekspertów dla zbadania tajemniczej choroby, która zabiła pięć osób. Choroba została wykryta u siedmiu osób z gorączką, wymiotami, krwawieniem z różnych części ciała i niewydolnością nerek – poinformowała w oświadczeniu AFP.

Nastawienie społeczeństwa do transplantacji

Społeczeństwo nie jest negatywnie nastawione do transplantacji – ocenia dr Jacek Bicki, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. transplantologii klinicznej. Jego zdaniem problemem polskiej transplantologii są kwestie organizacyjne i finansowe.

Covid może powodować prozopagnozję

Jednym z powikłań po Covid-19 może być prozopagnozja, czyli niezdolność do rozpoznawania twarzy. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia orientacji przestrzennej - uważają badacze z Dartmouth College (USA).

Udział lekarzy w reklamie

Udział lekarzy w reklamie

poll 2240 comment 41

Czy uważasz, że zapis w Kodeksie Etyki Lekarskiej, według którego lekarz/dentysta nie może pozwalać na wykorzystywanie swojego wizerunku w reklamie, powinien zostać zniesiony?

Dziecięcy Szpital Przyszłości

Na świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.