Urolog: nadal pokutuje mit, że skoro nic nie boli, to nie ma potrzeby się badać
Trzeba prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, by pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają żadnych objawów – podkreśla dr Andrzej Kupilas urolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightDzieciom urodzonym przez cięcie cesarskie nie brakuje niezbędnych do zdrowego życia dobroczynnych drobnoustrojów - przekonują badacze z Holandii. Noworodki otrzymują je od matek, choć nieco innymi drogami.
Lepiej poczekać aż łagodna gorączka przeminie samoistnie niż sięgać po leki, które ją zbiją - zalecają naukowcy.
Odkryto wyraźną korelację między złym stanem psychiki i gorszym zdrowiem jamy ustnej - m.in. utratą zębów, chorobą dziąseł, utratą kości. Najsilniej działa internalizacja problemów.
Związek powszechnie stosowany w przemyśle i do chemicznego czyszczenia odzieży, trichloroetylen, może sprzyjać rozwojowi choroby Parkinsona - informuje „Journal of Parkinson’s Disease”.
Terapia lekowa dla osób z chorobą Devica
Pacjenci ze zdiagnozowanym spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego uzyskają pomoc w szczecińskim szpitalu wojewódzkim. Placówka przystąpiła do programu lekowego.
Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet
Dieta ta średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci u kobiet. Przyczyniać się do tego mogą różnorodne mechanizmy.
Nowy trop na drodze do dłuższego życia
Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków, ale podobny mechanizm powinien działać także u ludzi.
Poziom kofeiny we krwi wpływa na ryzyko cukrzycy typu 2
Wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „BMJ Medicine”.
Tajemnicza choroba zaatakowała północ Tanzanii
Rząd Tanzanii wysłał zespół ekspertów dla zbadania tajemniczej choroby, która zabiła pięć osób. Choroba została wykryta u siedmiu osób z gorączką, wymiotami, krwawieniem z różnych części ciała i niewydolnością nerek – poinformowała w oświadczeniu AFP.
Szczepienia matek przeciwko paciorkowcom gupy B
Program taki pozwoliłby zaoszczędzić miliony na kosztach opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie liczby zgonów i przypadków niepełnosprawności.
Nastawienie społeczeństwa do transplantacji
Społeczeństwo nie jest negatywnie nastawione do transplantacji – ocenia dr Jacek Bicki, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. transplantologii klinicznej. Jego zdaniem problemem polskiej transplantologii są kwestie organizacyjne i finansowe.
Do pieszej nawigacji wykorzystujemy wyjątkowy obszar mózgu
Szczególny obszar mózgu w rejonie potylicznym umożliwia ludziom wizualną nawigację podczas chodzenia pieszo.
Covid może powodować prozopagnozję
Jednym z powikłań po Covid-19 może być prozopagnozja, czyli niezdolność do rozpoznawania twarzy. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia orientacji przestrzennej - uważają badacze z Dartmouth College (USA).
Udział lekarzy w reklamie
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Sygnaliści coraz bliżej - nowy projekt ustawy
EsculapMało kto wie, że Polska ma duże tradycje zgłoszeń sygnalizacyjnych właśnie w ochronie zdrowia.
Dziecięcy Szpital Przyszłości
EsculapNa świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.