Adam Niedzielski przekazał szefowi GIS czek, za który mają być doposażone i zmodernizowane sanepidy w Polsce na poziomie powiatowym.
Z okazji święta diagnostów labolatoryjnych, Minister Zdrowia podziękował im za pełne profesjonalizmu, odpowiedzialne spełnianie obowiązków i nieoceniony wkład w proces leczenia pacjentów.
W Polsce wciąż za mało przeprowadza się konwencjonalnych badań profilaktycznych oraz wspomagającej leczenie diagnostyki molekularnej – uznali eksperci podczas internetowej debaty poświęconej tej tematyce.
Do lekarzy zgłaszają się pacjenci z odległymi powikłaniami po COVID-19. Długoterminowe skutki tej choroby mogą być wyniszczające nawet dla ludzi młodych i sprawnych, a także tych, którzy nie trafili do szpitala - twierdzi prof. Krzysztof Tomasiewicz.
To jest miejsce gdzie kobiety-pacjentki otrzymają kompleksową opiekę lekarską m.in.: ginekologiczną, endokrynologiczną i psychologiczną.
W leczeniu sepsy kluczowe znaczenie ma pobranie krwi na posiew, jednak nie każdy lekarz je zleca, co jest niedopuszczalne - twierdzi prof. Marzenna Bartoszewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodaje, że krew nie zawsze jest też dobrze pobierana.
Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) powiadomiła w czwartek o zatwierdzeniu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid. Są to tabletki do leczenia łagodnych do umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych.
Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci. Zdaniem ekspertów polityka społeczna i zdrowotna państwa powinna to uwzględniać.
Chorzy na rzadkiego raka płuca, tj. raka płuca z rearanżacją ALK, mają wysokie ryzyko przerzutów do mózgu. Zastosowanie u nich już w pierwszej linii terapii leków trzeciej generacji najskuteczniej obniża ryzyko tych przerzutów.
W piątek zostanie zainaugurowana kampania dotycząca szczepień przeciw HPV i jej szczegóły. Nieodpłatne szczepionki chroniące w przyszłości przed nowotworami narządów płciowych mają być dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.