Aktualności
Zarząd Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych wydał oświadczenie w sprawie zakupu nowej siedziby
UNUZ nałożył karę finansową na dyrektorów Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych, uznał bowiem, że zakupując budynek na nową siedzibę znacznie przekroczyli kwotę dotacji celowej przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia.
Różnice zależne od płci w zakresie 2-letniej umieralności po hospitalizacji z powodu zawału serca
Różnice zależne od płci w zakresie 2-letniej umieralności po hospitalizacji z powodu zawału serca Panuje przekonanie, że na umieralność szpitalną z powodu zawału serca wpływa płeć i wiek chorego. Wyniki badań wskazują, że u młodych kobiet umieralność jest większa niż u mężczyzn. Do tej pory nie prowadzono badań dotyczących umieralności w tej grupie chorych po wypisie ze szpitala.
Od 7 lutego działa krajowy system informowania o produktach niebezpiecznych
Wczoraj weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2000 r., które określa szczegółowe zasady organizacji i działania systemu. Precyzuje zasady przekazywania danych do systemu oraz określa sposób zarządzania nim. Organem sprawującym nadzór nad funkcjonowaniem systemu jest prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Występowanie chorób układu krążenia i umieralność u starszych osób, u których ultrasonograficznie wykryto mały tętniak aorty brzusznej
Występowanie chorób układu krążenia i umieralność u starszych osób, u których ultrasonograficznie wykryto mały tętniak aorty brzusznej U osób z tętniakiem aorty brzusznej stwierdza się więcej czynników ryzyka i klinicznych objawów chorób układu krążenia. Nie wiadomo czy te czynniki odpowiadają za zwiększoną umieralność u chorych z tętniakiem aorty brzusznej.
Wpływ angiogenezy na rozwój raka wątrobowokomórkowego
Naczyniowy śródbłonkowy czynnik wzrostu (vascular endothelial growth factor - VEGF) wywiera duży wpływ na angiogenezę i postęp choroby nowotworowej. Jak udowodniono, wysoki poziom VEGF jest bezpośrednio związany ze wzrostem różnych typów raka oraz przerzutami nowotworowymi. Zależności te u chorych na raka wątrobowokomórkowego są nadal niejasne.
Czynniki związane z ryzykiem zatrzymania krążenia u chorych hospitalizowanych z powodu ostrej fazy zawału serca
Ostra faza zawału jest związana z ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia. Dotychczas jednak w niewielu badaniach próbowano określić czynniki związane z częstszym występowaniem tego powikłania u chorych hospitalizowanych z powodu ostrego zawału serca.
Zastosowanie enalaprilu w leczeniu chorych z prawidłową czynnością lewej komory serca, otrzymujących optymalną dawkę beta-blokerów, zmniejsza wywołane wysiłkiem niedokrwienie mięśnia sercowego
Zastosowanie enalaprilu w leczeniu chorych z prawidłową czynnością lewej komory serca, otrzymujących optymalną dawkę beta-blokerów, zmniejsza wywołane wysiłkiem niedokrwienie mięśnia sercowego Chociaż wykazano, że inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę zmniejszają częstość epizodów niedokrwiennych po zawale serca, to jednak znanych jest niewiele badań wskazujących na ich bezpośrednie działanie zmniejszające niedokrwienie u chorych na chorobę wieńcową.
Stowarzyszenie 'Lekarze bez Granic' będzie dostarczać leki używane w terapii przeciw AIDS za mniej niż 1 dolar dziennie
Stowarzyszenie 'Lekarze bez Granic' będzie dostarczać leki używane w terapii przeciw AIDS za mniej niż 1 dolar dziennieStowarzyszenie podało do wiadomości, że indyjski producent leków generycznych, firma Cipla, zgodziła się dostarczać leki niezbędne w terapii AIDS, której koszty określono na 350 dolarów rocznie. Rządy innych państw również będą mogły zakupić tę terapię - w cenie 600 dolarów.
Wpływ zastosowania stentów na umieralność wewnątrzszpitalną wśród chorych poddawanych przezskórnej rewaskularyzacji serca
Pomimo szeroko rozpowszechnionego stosowania stentów dowieńcowych w czasie zabiegów przezskórnej rewaskularyzacji serca, nie określono precyzyjnie ich wpływu na umieralność wewnątrzszpitalną chorych.
Leczenie zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych u kobiet w ciąży.
Wybór optymalnego leczenia zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych u kobiet w ciąży budzi wciąż wiele kontrowersji. Leki będące antagonistami witaminy K są w czasie ciąży przeciwwskazane. Uszkodzenia płodowe (mikrocefalia, zanik nerwu wzrokowego, hipoplazja nosa, chondrodystrophia punctata) występują szczególnie często po warfarynie (płodowy zespół warfarynowy). Heparyna nie przechodzi co prawda przez barierę łożyskową ale jej długotrwałe stosowanie może okazać się niepraktyczne i wiązać się z takimi objawami ubocznymi jak wypadanie włosów, osteoporoza, krwawienia i małopłytkowość.
Kasy Chorych organizują bezpłatne konsultacje i badania w ramach obchodów Dnia Chorego
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego, w tym roku będzie on obchodzony już po raz dziewiąty. Z tej okazji niektóre kasy chorych organizują dni otwarte oraz podejmują akcje bezpłatnych badań dla ubezpieczonych w nich osób.
Służby medyczne Kanady poinformowały o pierwszym w jej historii przypadku zachorowania na gorączkę krwotoczną wywołaną wirusem Ebola
Służby medyczne Kanady poinformowały o pierwszym w jej historii przypadku zachorowania na gorączkę krwotoczną wywołaną wirusem Ebola Byłby to pierwszy przypadek zachorowania na gorączkę krwotoczną wywołaną przez wirus Ebola na terenie Ameryki Północnej.
Fundacja Przyjaciół Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej w Warszawie zorganizowała internetową aukcję na rzecz chorych dzieci
Fundacja Przyjaciół Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej w Warszawie zorganizowała internetową aukcję na rzecz chorych dzieci Od 5 lutego w Internecie (www.aukcja.com) prowadzona jest aukcja 'Albumów Milenijnych'. Całkowity dochód z tego charytatywnego przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na modernizację oddziału kardiologii, kardiochirurgii dziecięcej oraz utworzenie oddziału ogólnopediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Litewskiej w Warszawie - powiedział MAI Adam Jelonek z Fundacji.
Udostępniono wykaz ośrodków akademickich, w których odbędą się egzaminy specjalizacyjne II stopnia
5 lutego odbyło się komisyjne losowanie miejsc - ośrodków akademickich, w których będą przeprowadzane egzaminy na II stopień specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii podczas najbliższej, wiosennej sesji egzaminacyjnej - poinformował Departament Nauki i Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.
WHO ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z używaniem zanieczyszczonych leków
W wydanym 7 lutego oświadczeniu WHO zwraca uwagę na coraz częstsze przypadki zatruć zanieczyszczonymi lekami. Według ekspertów, w największym niebezpieczeństwie znajdują się małe dzieci z krajów rozwijających się.
Minister Zdrowia Grzegorz Opala skierował list do lekarzy przystępujących do egzaminu na II stopień specjalizacji
W liście skierowanym do lekarzy zakwalifikowanych do egzaminu specjalizacyjnego II stopnia w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2001 r. minister zdrowia zapewnił o swoim zrozumieniu dla niepokoju związanego z innym niż dotychczas trybem zdawania egzaminów.
Rząd przyjął projekt ustawy o urzędzie Prezesa Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Biobójczych
Rząd przyjął projekt ustawy o urzędzie Prezesa Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Biobójczych Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy regulującej zasady nadzoru nad wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz bezpieczeństwem ich eksploatacji.
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się nowy program mający na celu polepszenie warunków życia i skuteczności leczenia dzieci chorych na astmę
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się nowy program mający na celu polepszenie warunków życia i skuteczności leczenia dzieci chorych na astmę Na stworzenie i realizację nowego programu kierowanego przez ekspertów z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przeznaczono 2,9 mln dolarów.
Pielęgniarki oczekują na rozmowy w sprawie podwyżek
Kilka dni temu Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wystosował pismo do premiera Jerzego Buzka oraz ministra zdrowia Grzegorza Opali z prośbą o podjęcie rozmów na temat podwyżek płac dla tej grupy zawodowej.
Prof. Zajkowska: małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego
Małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Specjalistka od chorób zakaźnych wskazała, że jest to rodzaj ospy znacznie mniej zaraźliwy, niż np. powszechnie znana ospa wietrzna.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych: średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 53 lata
Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 53 lata, położne są dwa lata młodsze. Chcemy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, dlatego zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania tych kierunków – powiedziała we wtorek prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.
Udział lekarzy w reklamie
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Zalecenia ekspertów GINA dotyczące terapii chorych na astmę w okresie pandemii
TerapiaKluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Żywienie późnych wcześniaków
TerapiaCelem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Badania kliniczne prowadzone w Polsce odpowiadają standardom europejskim, zapewnili członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, podczas czwartkowej konferencji 'Mity i fakty dotyczące badań klinicznych'.