Aktualności
WHO ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z używaniem zanieczyszczonych leków
W wydanym 7 lutego oświadczeniu WHO zwraca uwagę na coraz częstsze przypadki zatruć zanieczyszczonymi lekami. Według ekspertów, w największym niebezpieczeństwie znajdują się małe dzieci z krajów rozwijających się.
Minister Zdrowia Grzegorz Opala skierował list do lekarzy przystępujących do egzaminu na II stopień specjalizacji
W liście skierowanym do lekarzy zakwalifikowanych do egzaminu specjalizacyjnego II stopnia w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2001 r. minister zdrowia zapewnił o swoim zrozumieniu dla niepokoju związanego z innym niż dotychczas trybem zdawania egzaminów.
Rząd przyjął projekt ustawy o urzędzie Prezesa Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Biobójczych
Rząd przyjął projekt ustawy o urzędzie Prezesa Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Biobójczych Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy regulującej zasady nadzoru nad wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz bezpieczeństwem ich eksploatacji.
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się nowy program mający na celu polepszenie warunków życia i skuteczności leczenia dzieci chorych na astmę
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się nowy program mający na celu polepszenie warunków życia i skuteczności leczenia dzieci chorych na astmę Na stworzenie i realizację nowego programu kierowanego przez ekspertów z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przeznaczono 2,9 mln dolarów.
Pielęgniarki oczekują na rozmowy w sprawie podwyżek
Kilka dni temu Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wystosował pismo do premiera Jerzego Buzka oraz ministra zdrowia Grzegorza Opali z prośbą o podjęcie rozmów na temat podwyżek płac dla tej grupy zawodowej.
Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński
Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński Wraz z wprowadzeniem reformy ochrony zdrowia w Polsce (1 stycznia 1999 r.) zmieniły się zasady płatności za preparaty krwi. 'Przed wprowadzeniem reformy krew wydawana była szpitalom przez stacje krwiodawstwa nieodpłatnie, w związku z czym ten bezcenny lek nie zawsze był racjonalnie wykorzystywany' - powiedział MAI doc. Jan Sabliński, dyrektor Krajowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Pan American Health Organization (PAHO) ostrzega, że sytuacja w dotkniętym trzęsieniem ziemi Salwadorze jest wciąż poważna
Pan American Health Organization (PAHO) ostrzega, że sytuacja w dotkniętym trzęsieniem ziemi Salwadorze jest wciąż poważna Jak stwierdził dr Luiz Jorge Perez, który w imieniu PAHO odwiedził tereny dotknięte trzęsieniem ziemi, usunięcie wszystkich zniszczeń i odbudowa infrastruktury medycznej może potrwać jeszcze wiele lat.
UNICEF opublikował raport dotyczący śmiertelności dzieci z powodu wypadków
UNICEF opublikował raport dotyczący śmiertelności dzieci z powodu wypadków Opublikowany wczoraj raport zawiera wyniki badań przeprowadzonych w najbogatszych krajach posiadających najlepiej zorganizowaną służbę zdrowia. Wynika z niego, że każdego roku w różnego rodzaju wypadkach śmierć ponosi prawie 20 tys. dzieci.
Związek pomiędzy aktywnością fizyczną i wskaźnikami zapalenia u zdrowych starszych osób
Związek pomiędzy aktywnością fizyczną i wskaźnikami zapalenia u zdrowych starszych osób Wyższy poziom aktywności fizycznej wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia. Ponadto, wyniki badań wskazują na związek pomiędzy rozwojem płytki miażdżycowej i stanem zapalnym.
Niewydolność serca może być przyczyną zmienionej reakcji serca na leki antyarytmiczne
Leki antyarytmiczne są jedną z najczęściej stosowanych grup leków u chorych cierpiących na choroby serca. Jednak nie do końca poznano mechanizm ich działania w przypadku zastoinowej niewydolności serca. Celem badania, przeprowadzonego przez zespół badaczy z Division of Cardiovascular Disease, Department of Internal Medicine, Mayo Clinic and Mayo Foundation w Rochester w USA była ocena działania leków antyarytmicznych klasy III w niewydolności serca.
Przydatność badania późnych potencjałów komorowych w ocenie stopnia reperfuzji tętnicy odpowiedzialnej za zawał serca
Przydatność badania późnych potencjałów komorowych w ocenie stopnia reperfuzji tętnicy odpowiedzialnej za zawał serca Wynik oceny stopnia reperfuzji tętnicy odpowiedzialnej za zawał serca może być istotnym czynnikiem prognostycznym u chorych w ostrej fazie zawału serca. Istnieją doniesienia sugerujące charakterystyczne zmiany wartości parametrów późnych potencjałów wśród chorych w ostrej fazie zawału serca nie leczonych trombolitycznie w porównaniu z chorymi, u których podjęto próbę rewaskularyzacji farmakologicznej w pierwszych godzinach zawału serca.
Porównanie czułości i swoistości biochemicznych markerów ostrej fazy zawału serca
Porównanie czułości i swoistości biochemicznych markerów ostrej fazy zawału serca Celem badania, przeprowadzonego przez zespół naukowców brytyjskich pod kierownictwem dra A. M. Huggona z Department of Accident and Emergency, Guy's and St Thomas' Hospitals w Londynie, było porównanie wartości diagnostycznej zapisu EKG i wczesnych markerów biochemicznych zawału serca - troponiny T, mioglobiny, aktywności kinazy kreatyninowej (CK) i izoenzymu sercowego (CK-MB) oraz stężenia CK-MB w rozpoznaniu zawału serca w izbie przyjęć.
Wykorzystanie obciążeniowego badania echokardiograficznego w diagnostyce bólu w klatce piersiowej
Wśród pacjentów zgłaszających się do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej istnieje grupa chorych, u których ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest małe. Ta grupa chorych stanowi problem diagnostyczny, ponieważ u niewielkiego odsetka może wystąpić zawał serca i nagła śmierć sercowa. Autorzy badania, opublikowanego na łamach Academic Emergency Medicine, podjęli próbę oceny przydatności obciążeniowego badania echokardiograficznego w diagnostyce bólu w klatce piersiowej u chorych z małym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
Znaczenie zaburzeń wegetatywnych w nawracających omdleniach
Omdlenie to częste zaburzenie, występujące zarówno u osób młodych jak i starszych, które może prowadzić do znacznego upośledzenia. Przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne i metaboliczne. U niektórych chorych, u których ustalenie podłoża omdlenia jest szczególnie trudne, jego przyczyną są zaburzenia wegetatywne.
Chemioterapia ukierunkowana przeciwko zmianom przerzutowym do kości u chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty
Rak prostaty jest przyczyną przerzutów osteoblastycznych. Dr Shi-Ming Tu i wsp. z University of Texas w Houston przeprowadzili u wybranych chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty ocenę skuteczności leczenia ukierunkowanego przeciwko zmianom przerzutowym do kości.
Wpływ aktywności fizycznej na występowanie raka jajnika
Dr Alessandra Tavari i wsp. z kilku ośrodków we Włoszech dokonali analizy związku pomiędzy aktywnością fizyczną i ryzykiem raka jajnika. W tym celu przeprowadzili oni w latach 1992-1999 kliniczno-opisowe badanie z udziałem 1031 kobiet z potwierdzonym histologicznie, inwazyjnym rakiem jajnika i 2411 kobiet z grupy kontrolnej hospitalizowanych z powodu ostrych, nienowotworowych, niehormonalnych zaburzeń.
Polska wprowadza całkowity zakaz importu żelatyny wołowej
W związku z zagrożeniem przedostania się choroby BSE na terytorium Polski główny lekarz weterynarii dr Andrzej Komorowski podjął decyzję o zakazie importu i tranzytu żelatyny wołowej i wołowo-wieprzowej oraz produktów spożywczych, które ją zawierają.
W Łodzi przyszły na świat pięcioraczki
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w poniedziałek przed południem urodziły się pięcioraczki: czterej chłopcy i dziewczynka. Dzieci przyszły na świat drogą cięcia cesarskiego w 28. tygodniu ciąży, ich stan w chwili narodzenia uznano jako 'niezły'. Rozwiązanie cięży w tak wczesnym stadium było konieczne z powodu sytuacji położniczej ciężarnej, gdyż zaczął się poród - powiedział MAI dr Lech Podciechowski z Kliniki Medycyny Matczyno-Płodowej.
Skuteczność wziewnej ludzkiej insuliny w leczeniu cukrzycy typu 1
Skuteczne wyrównanie glikemii u chorych na cukrzycę typu 1 wymaga zwykle co najmniej dwóch iniekcji insuliny dziennie. Wziewne stosowanie insuliny jest nową metodą podawania dawek insuliny przed posiłkami.
Udział lekarzy w reklamie
Ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje ochronę przed roszczeniami wynikającymi z błędów medycznych lub innych szkód, które mogą wystąpić w trakcie pracy zawodowej.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (kwiecień 2023)
EsculapPrzedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Jakoś(ć) to będzie...
EsculapLotnictwo i medycyna, choć wydają się być odległe od siebie, to jednak w niektórych obszarach mają wiele wspólnego. To co je łączy szczególnie, to fakt odpowiedzialności za życie i zdrowie człowieka.
5 lutego odbyło się komisyjne losowanie miejsc - ośrodków akademickich, w których będą przeprowadzane egzaminy na II stopień specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii podczas najbliższej, wiosennej sesji egzaminacyjnej - poinformował Departament Nauki i Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.