Aktualności
Ruszają konsultacje społeczne wokół samoregulacji AI w zdrowiu
Kilkadziesiąt stron praktycznych rozwiązań wypracowanych w gronie ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją w zdrowiu – to efekt kilkumiesięcznych prac nad stworzeniem „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej”. 16 maja dokument trafił do konsultacji społecznych. Finalna treść samoregulacji branży zostanie zaprezentowana podczas drugiej edycji konferencji „AI w zdrowiu”.
Badanie: Psycholożka z UŁ bada działanie innowacyjnej metody terapeutycznej pracy z koniem
Horse Assisted Education (HAE) to metoda terapeutycznej pracy z koniem - wyłączająca jazdę konną - wykorzystywana m.in. w leczeniu osób z depresją. Jej wpływ na poziom oksytocyny u człowieka bada w ramach grantu doktoranckiego psycholożka Kinga Rucka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zakażenie herpeswirusem może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę
Dwa popularne herpeswirusy (HSV2 i CMV) mogą przyczyniać się do upośledzenia metabolizmu glukozy i zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród zakażonych osób – informuje pismo „Diabetologia”.
Dr Nagadowska: tylko co czwarta zmiana w piersiach u kobiet okazuje się nowotworem
W obrębie gruczołu piersiowego obserwujemy wiele zmian, zwykle kojarzących się z nowotworem. Tymczasem finalnie rozpoznajemy raka piersi tylko w jednej czwartej wszystkich przypadków, pozostałe to inne, łagodne zmiany – zapewnia onkolog z Warszawy dr Monika Nagadowska.
Kraków: Laboratorium Badań Neuropsychologicznych otwarto na Uniwersytecie Pedagogicznym
Analiza procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz łączenie nauki z praktyką – to cele otwartego w poniedziałek Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Siemianowice Śląskie: Skóra z butelki leczy rany oparzeniowe
Najpierw pobranie na sali operacyjnej od oparzonego pacjenta fragmentu skóry, która nie uległa oparzeniu, potem kilkutygodniowa hodowla jej komórek w specjalnej butelce, by wreszcie umieścić je w częściowo zagojonej ranie oparzeniowej.
Badanie: Kwasy omega-3 mogą pomóc cierpiącym na trądzik
Aż u 94 proc. pacjentów z trądzikiem poziomów kwasów tłuszczowych omega-3 w krwinkach był poniżej zalecanego - ogłoszono podczas wiosennego sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).
Dr Łukasz Jankowski nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej
Nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej został dr Łukasz Jankowski, dotychczasowy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie - zdecydował obradujący w Warszawie XV Krajowy Zjazd Lekarzy. Zjazd wybrał też dr Zbigniewa Kuzyszyna na Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Prezes ABM: w okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja cyfrowa ochrony zdrowia
W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji - powiedział PAP dr hab. n.med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Dodał, że największym wyzwaniem jest bez wątpienia "spłacanie długu zdrowotnego".
Badanie: Mleko pomocne w hamowaniu wzrostu guzów mózgu
Mleko dzięki zawartym w nim egzosomom może dostarczać do mózgu sygnały genetyczne hamujące wzrost guzów nowotworowych - informuje strona internetowa University of Nebraska-Lincoln (USA).
Kobiety w ciąży coraz bardziej narażone na chemikalia
Amerykańskie badanie wykazało rosnące narażenie na potencjalnie niebezpieczne chemikalia, zwłaszcza wśród Latynosek - informuje pismo "Environmental Science&Technology".
Kraska: koronawirus nie zniknął; latem zawsze jest mniej zakażeń, ale jesienią może być sporo
Zniesiony zostaje stan epidemii, ale koronawirus nie zniknął. Latem zawsze jest mniej zakażeń i można pozwolić sobie na pewien luz, ale jesienią znów może być sporo przypadków – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Konsolidacja rynku psychiatrii – Medicover przejmuje Kliniki Terapii Allenort
Ogólnopolska sieć wysokospecjalistycznych poradni psychologiczno-psychiatrycznych Allenort wraz ze szpitalem trafiła do grupy Medicover. Doradztwo transakcyjne w procesie przejęcia firmy zapewniła firma doradcza Upper Finance.
Niedzielski: zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne z jej końcem
Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii – akcentuje minister zdrowia Adam Niedzielski.
Prof. Kuchar: Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną
Mutacje mają charakter losowy, czyli też nie da się przewidzieć, kiedy powstaną. Im więcej osób choruje, im więcej osób jest zarażonych, tym większa szansa, że do groźnej mutacji dojdzie - powiedział PAP profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badanie: Mutacja genetyczna, która powoduje wyższą inteligencję
Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.
USK w Opolu ośrodkiem referencyjnym dla małych pacjentów z cukrzycą
Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej potwierdził, że prowadzi małych pacjentów z cukrzycą na światowym poziomie
Pierwsze w Polsce usunięcie patologicznych struktur z jam serca bez otwierania klatki piersiowej
Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził innowacyjne zabiegi małoinwazyjnego usunięcia wegetacji z serca, w tym pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej.
Ruszył pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych
Pilotażowy program dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. W 11 specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną.
Prof. Zajkowska: małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego
Małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Specjalistka od chorób zakaźnych wskazała, że jest to rodzaj ospy znacznie mniej zaraźliwy, niż np. powszechnie znana ospa wietrzna.
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych: średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 53 lata
Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 53 lata, położne są dwa lata młodsze. Chcemy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, dlatego zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania tych kierunków – powiedziała we wtorek prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.
Udział lekarzy w reklamie
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Zalecenia ekspertów GINA dotyczące terapii chorych na astmę w okresie pandemii
TerapiaKluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Żywienie późnych wcześniaków
TerapiaCelem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
U milionów starszych osób ze słabym wzrokiem błędnie diagnozuje się łagodne zaburzenia funkcji poznawczych – informuje pismo „Scientific Reports”.