Aktualności

Działania produktów leczniczych będzie skuteczniej monitorowane. Rząd zmienia prawo farmaceutyczne
26.06.2013
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. W projekcie noweli zaproponowano rozwiązania, które zwiększą efektywność monitorowania działań niepożądanych produktów leczniczych i umożliwią szybki przepływ informacji o niebezpieczeństwach płynących z ich stosowania na poziomie krajowym i europejskim.
26.06.2013
Diagnoza społeczna 2013: Mamy coraz mniej zwolenników demokracji
26.06.2013
"Pierwszy raz od 20 lat spadł odsetek osób przekonanych, że "demokracja ma przewagę nad wszystkimi innymi formami rządów" - mówi w rozmowie z Jackiem Żakowskim w "Polityce" prof. Janusz Czapiński, który wraz z zespołem prowadzi badania "Diagnoza społeczna". Najgorzej jest w Wałbrzychu, gdzie... mniej niż 7 proc. osób to zdeklarowani zwolennicy demokracji!
26.06.2013
Czy badania przesiewowe mogą być... szkodliwe?
26.06.2013
NFZ chce zapłacić za badania okresowe wszystkich osób powyżej 45. roku życia. Nie wszystkim pomysł się podoba. "Z analiz amerykańskich wynika, że badania przesiewowe EKG u osób 45+ mogą nawet się wiązać ze szkodą dla pacjentów" – mówi prof. Adam Windak, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej. Wyjaśnia, że EKG w tym wieku może prowadzić do rozpoznania choroby, której pacjent tak naprawdę nie ma.
26.06.2013
Lekarze rzadziej karani za błędy na receptach
26.06.2013
O połowę spadła liczba kontrolowanych lekarzy i wypisywanych przez nich recept. Tak wynika z informacji przedstawionych w sprawozdaniu Narodowego Funduszu Zdrowia za ubiegły rok. Dyskutowano o tym podczas konferencji w Centrum Onkologii w Warszawie.
26.06.2013
Amerykanie ostrzegają przed epidemią różyczki w Polsce
26.06.2013
2
Wysłaliśmy Amerykanom dane, z których wynika, że wybuchła u nas epidemia różyczki. Czy naprawdę wybuchła? Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC), które zajmuje się monitorowaniem chorób zakaźnych na całym świecie, właśnie wydało ostrzeżenie, że w Polsce i Japonii panuje epidemia różyczki. Kobiety w ciąży, zanim wybiorą się do jednego z tych krajów, powinny się poradzić lekarza. W Japonii trzeba uważać na Tokio i Osakę, w Polsce epidemią objęty jest cały kraj, a najbardziej zachodnie regiony. Poinformował o tym poniedziałkowy "The New York Times".
26.06.2013
2
Seria fałszywych alarmów bombowych w szpitalach
25.06.2013
Zatrzymano już pierwszego podejrzanego o fałszywe alarmy bombowe, które doprowadziły do serii ewakuacji w szpitalach, prokuraturach, sądach, urzędach. Anonimowe e-maile o - jak zapewnił szef MSW - fałszywych ładunkach wybuchowych postawiły w stan gotowości policję w co najmniej kilkunastu miastach: Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Koszalinie, Ostrołęce, Jeleniej Górze, Krakowie. W całym kraju policja sprawdziła 22 obiekty, ewakuowano 2,5 tys. osób - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.
25.06.2013
Posłanka PiS w proteście rezygnuje z własnego leczenia onkologicznego
25.06.2013
5
Wiceminister zdrowia uważa, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, powinien z niej korzystać - tak Sławomir Neumann skomentował deklarację posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej. Parlamentarzystka powiedziała dziś, że rezygnuje z leczenia onkologicznego, gdyż chce zwrócić uwagę na brak dostępności do leczenia. Dotyczy to w szczególności chorych na raka.
25.06.2013
5
Lekarze rodzinni: czekają nas trudne negocjacje z NFZ
25.06.2013
Są propozycje zmian w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej. Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ przedstawiła je w piątek 21 czerwca w Poznaniu podczas XIII Kongresu Medycyny Rodzinnej. Pieniądze na sfinansowanie tych propozycji Fundusz chce pozyskać usuwając z list lekarzy rodzinnych pacjentów nieubezpieczonych – chodzi o 3 mln osób.
25.06.2013