Aktualności
Morfologia jest podstawą diagnostyki rzadkiej, śmiertelnej choroby krwi
Nabyta zakrzepowa plamica małopłytkowa (aTTP) jest jedną z najrzadszych chorób krwi. Nierozpoznana w porę i nieleczona szybko prowadzi do śmierci.
"Nowy Lek" – usługa NIA dla pacjentów rozpoczynających terapię
Trzyetapowa konsultacja farmaceuty z pacjentem w sprawie zażywania nowego leku w pierwszym miesiącu jego stosowania – to założenia nowej usługi farmaceutycznej "Nowy Lek", przygotowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską.
Polscy Naukowcy szukają leku na raka piersi
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad substancją, która mogłaby wejść w skład leków wykorzystywanych w chemioterapii potrójnie negatywnego raka piersi – jednego z najbardziej złośliwych nowotworów kobiecych, nierzadko dotykających także mężczyzn.
Zaktualizowana lista refundowanych leków wchodzi w życie
Od 1 marca wchodzi w życie zaktualizowana lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Do wykazu zostały dodane 92 nowe produkty.
Kolejny zakażony pacjent został uwolniony od wirusa HIV po przeszczepie szpiku
Przeszczep szpiku kostnego pozwolił całkowicie uwolnić od wirusa HIV kolejnego zakażonego tym patogenem pacjenta – informuje „Nature”. To co najmniej trzecia taka osoba na świecie.
W ośrodku dla dzieci niewidomych otwarto bibliotekę zapachów
Aromatorium – bibliotekę zapachów otwarto w piątek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Na wyjątkowa w skali Europy kolekcję składa się ponad 6 tys. zapachów.
Przydatność metforminy w leczeniu choroby niedokrwiennej serca
Wpływ metforminy na chorobę niedokrwienną serca zbadają kardiolodzy z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Liczą na to, że może ona zapobiegać ponownej interwencji wieńcowej.
Uszkodzenie narządów jeszcze rok po Covid-19
Ponad połowa osób (59 proc.) z tzw. długim Covid ma jeszcze po roku uszkodzony przynajmniej jeden narząd. Na niską jakość życia związaną ze zdrowiem skarży się 45 proc.
Wirus Marburg: wysoka śmiertelność, nawet do 90 procent
Ekspertka odniosła się do przypadków zakażenia w Afryce Środkowej i zaznaczyła, że nie grozi nam epidemia w skali porównywalnej do grypy czy SARS-CoV-2.
Refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób
To o 59 proc. więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako głównym lub współistniejącym – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
Polscy Naukowcy zbadają negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na rozwój mózgu dzieci
Badacze chcą potwierdzić hipotezę o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na rozwijający się mózg - które dokładnie szlaki nerwowe i jakie części mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza.
Naukowiec przestrzega przed bezkrytycznym wprowadzaniem owadów do diety
Nie znamy jeszcze odpowiedzi na pytania, jak organizm Europejczyków będzie reagował na substancje zawarte w owadach jadalnych.
Nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych - onkologia dziecięca
1 marca rusza nabór wniosków o dofinansowanie badań naukowych w dziedzinie onkologii dziecięcej z Ogólnopolskiego Programu Grantowego Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”
Depresja maskowana – ukryta za objawami innej choroby
Jednym z rodzajów depresji jest depresja maskowana, trudna do wychwycenia, ze względu na objawy mogące sugerować inną chorobę - twierdzi w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją psycholog Justyna Soroka.
Od 1 marca rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS
Program zostanie rozszerzony dla wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca – poinformowała Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.
Szef MZ: To może być najlepszy rok dla refundacji
W niecałe dwa miesiące wprowadziliśmy do finansowania z budżetu aż 42 terapie – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zmniejszenie ryzyka zawału czy udaru o ponad 80 proc.
Przy okazji Walentynek, specjaliści z Grupy American Heart of Poland wyjaśnili, jak pracuje zakochane serce i jak o nie zadbać.
Naturalna zastawka aortalna z własnego osierdzia
Zastawka mająca tylko dwa płatki, powoduje u pacjentów tzw. niedomykalność zastawki. To wada wymagająca wszczepienia zastawki sztucznej. Kardiochirurdzy w Szczecinie poznają metody odtworzenia naturalnych płatków zastawki z ludzkiego osierdzia.
Zatwierdzono nowy lek na cukrzycę - nowa era w leczeniu choroby
Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 pod koniec listopada ubiegłego roku został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wskazują eksperci, lek Teplizumab może zapoczątkować nową erę w jej leczeniu.
Udział lekarzy w reklamie
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Sygnaliści coraz bliżej - nowy projekt ustawy
EsculapMało kto wie, że Polska ma duże tradycje zgłoszeń sygnalizacyjnych właśnie w ochronie zdrowia.
Dziecięcy Szpital Przyszłości
EsculapNa świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.
Do przyczyn anosmii zalicza się między innymi zapalenie zatok przynosowych lub zapalenia błony śluzowej z polipami nosa