Aktualności
Senat: Komisja za nowelizacją ustawy o płacach w ochronie zdrowia - z poprawkami
Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się w środę za przyjęciem noweli ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych, zaproponowała jednak do niej kilkanaście poprawek.
Psychiatra: leczenie środowiskowe to ogromny postęp w polskiej ochronie zdrowia psychicznego
Zmiana systemu ochrony zdrowia psychicznego na ukierunkowany środowiskowo zmienia myślenie o pacjencie i jego potrzebach – powiedziała dr Anna Depukat, psychiatra i kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Naukowcy: Autoimmunologiczne podłoże schizofrenii
Japońscy naukowcy zidentyfikowali w mózgach pacjentów ze schizofrenią autoprzeciwciała, które wskazują na autoimmunologiczne podłoże schizofrenii – informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
Badanie: Dzieci narażone na COVID w życiu płodowym wykazują zaburzenia neurorozwojowe
Dzieci urodzone przez matki, które uległy zakażeniu COVID-19 w czasie ciąży, wydają się wykazywać różnice w wynikach testów neurorozwojowych przeprowadzanych po 6 tygodniach – poinformowano na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym w Budapeszcie.
Badanie: Wariant genetyczny wczesnym markerem raka żołądka
Odkryty przez naukowców z Uniwersytetu Arizony polimorfizm pojedynczego nukleotydu może pomóc wcześnie zidentyfikować pacjentów, u których zakażenie bakterią Helicobacter pylori grozi rozwojem raka żołądka – informuje pismo „Gastroenterology”.
ABM: w Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3 tys. nowotworów mózgu
W Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 3000 nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Glejaki stanowią najliczniejszą grupę spośród wszystkich nowotworów mózgu, odpowiadając w 70 proc. za przyczynę zgonu - poinformowała Agencja Badań Medycznych.
Produkty lecznicze zawierające hydroksyetyloskrobię dopuszczone do obrotu.
W związku z decyzją Komisji Europejskiej, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wydał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych, zawierających substancję czynną „hydroksyetyloskrobia (HES), roztwory do infuzji”.
Rozliczanie refundacji leków znów wydłużone.
Tuż przed ogłoszeniem pandemii resort zdrowia polecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia, żeby przekazywanie refundacji aptekom następowało najpóźniej dzień po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych. Teraz zapowiada powrót do 14-dniowego okresu rozliczeń.
Eksperci: pomimo tików, z zespołem Tourette`a można normalnie żyć
Pomimo tików, które towarzyszą zespołowi Tourette’a i stygmatyzują, można prowadzić normalne, aktywne życie – oceniają pacjenci i eksperci. Przypominają o tym z okazji Światowego Dnia Świadomości Zespołu Tourettea, który przypada 7 czerwca.
Rdzeniowy zanik mięśni. Najnowsze dane dla terapii genowej. Neurolodzy apelują do ministra o refundację.
Analizy post hoc danych z badań START, STR1VE-EU i STR1VE-US wykazały, że dzieci z SMA typu 1 osiągały lub utrzymywały istotne wskaźniki funkcji opuszkowych, takie jak umiejętność mówienia, połykania czy swobodnego oddychania. To ogromna nadzieja dla chorych.
Naczelna Rada Lekarska wybrała nowych przewodniczących komisji
W trakcie pierwszego posiedzenia nowej Naczelnej Rady Lekarskiej podjęto uchwały dotyczące stałych komisji i zespołów NRL-u. Wskazano także ich przewodniczących.
Rzeszów: Dzięki wszczepieniu protezy po 13 latach odzyskał głos
76-letni pan Jan z Rzeszowa po 13 latach od całkowitego usunięcia krtani odzyskał głos dzięki zabiegowi wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Pierwszym wypowiedzianym przez niego słowem było „lato”. Teraz czeka go rehabilitacja logopedyczna.
Andrusiewicz: katalog danych zbieranych przez personel medyczny rozszerzony o alergie, grupę krwi i ciążę
Katalog danych zbieranych przez personel medyczny został rozszerzony m.in. o alergie, grupę krwi i ciążę. Nie tworzymy żadnych rejestrów, a jedynie poszerzamy system raportowania w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej – przekonuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Eksperci: nowy lek przełomem w leczeniu depresji lekoopornej, w Polsce nie jest refundowany
Przełomem ostatnich 20 lat w leczeniu depresji lekoopornej jest nowy lek o nazwie esketamina – zapewniali w piątek psychiatrzy. Przekonywali, że powinien być on refundowany w naszym kraju, co byłoby korzystne dla pacjentów, jak i budżetu.
Status "zielonych szpitali" w Polsce mają tylko dwie placówki medyczne
Sektor zdrowia w Polsce powinien być liderem zmian w ochronie środowiska, bo jest odpowiedzialny za ludzkie zdrowie. Trzeba tylko chcieć – powiedziała PAP dr n. med. Dorota Jarosińska z Europejskiego Centrum Zdrowia i Środowiska przy WHO. Status "zielonych szpitali" w Polsce mają tylko dwie placówki medyczne.
Medyczna genetyka molekularna będzie nową dziedziną szkolenia specjalizacyjnego, jest projekt
Medyczna genetyka molekularna będzie nową dziedziną szkolenia specjalizacyjnego. Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (kwiecień 2022)
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej - kwiecień 2022.
Andrusiewicz: we wrześniu decyzje dotyczące boostera ukierunkowanego na wariant omikron
Z deklaracji Europejskiej Agencji Leków i producentów szczepionek wynika, że decyzje i rekomendacje w zakresie powszechnego zastosowania boostera ukierunkowanego na koronawirusa w wariancie omikron zapadną we wrześniu – przekazał PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Ustawa o sieci onkologicznej od 1 stycznia 2023? Kraska: mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii
Po pandemii mamy dług zdrowotny w kardiologii i onkologii. Musimy go jak najszybciej spłacić - powiedział w trakcie rozmowy na antenie Radiowej Trójki, Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy przyznającej farmaceutom ochronę prawną podczas pracy. Farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych skorzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.