Aktualności
Porwany w Czeczenii pracownik Stowarzyszenia 'Lekarze bez Granic', Kenneth Gluck, został uwolniony
Porwany w Czeczenii pracownik Stowarzyszenia 'Lekarze bez Granic', Kenneth Gluck, został uwolniony Przedstawiciele Stowarzyszenia podali w niedzielę po południu do wiadomości, że porwany 9 stycznia tego roku Kenneth Gluck, znajduje się już na wolności. Wiadomość tę potwierdził sam Gluck w rozmowie telefonicznej z kierownictwem Stowarzyszenia, podczas której poinformował że jest zdrowy i znajduje się pod opieką władz rosyjskich.
Na Mazowszu powstaje system ratownictwa kardiologicznego
Na Mazowszu powstaje system ratownictwa kardiologicznego Jeszcze w lutym w dwóch ośrodkach kardiologicznych w Warszawie (w Instytucie Kardiologii w Aninie i na ul. Spartańskiej) powstanie całodobowy dyżur kardiologii interwencyjnej. Zdecydowanie zwiększy on szanse przeżycia dla chorych z ostrym zawałem serca.
Grupa ekspertów WHO nie potwierdziła związku pomiędzy użyciem broni zawierającej zubożony uran, a zwiększoną zapadalnością na choroby nowotworowe
Specjalna grupa ekspertów WHO, która została wysłana do Kosowa aby zbadać ewentualny wpływ użycia broni ze zubożonym uranem na zdrowia miejscowej ludności, przedstawiła w piątek pierwsze wyniki swoich badań. Według nich nie udało się znaleźć żadnych dowodów sugerujących, że użycie tego typu broni może powodować rozwój chorób nowotworowych, czyli tzw.
UNICEF ostrzega, że w Afganistanie coraz więcej dzieci umiera z powodu zimna i chorób
UNICEF ostrzega, że w Afganistanie coraz więcej dzieci umiera z powodu zimna i chorób Najbardziej niepokojące wiadomości dochodzą z obozów uchodźców położonych w okolicach miasta Herat. Jak donoszą pracownicy służb medycznych i organizacji humanitarnych, tylko w ostatnich dniach z powodu zimna zmarło tam 110 dzieci.
Rokownicze znaczenie martwicy mięśnia prawej komory u chorych z zawałem ściany dolnej serca
Rokownicze znaczenie martwicy mięśnia prawej komory u chorych z zawałem ściany dolnej serca Zawał dolnej ściany serca może występować jednocześnie z zawałem prawej komory. W tej grupie chorych obserwuje się gorszy przebieg kliniczny choroby i zwiększone ryzyko groźnych powikłań w okresie okołozawałowym. Nie wiadomo jednak czy gorsze rokowanie jest związane z zawałem prawej komory serca czy rozprzestrzenianiem się zawału lewej komory u pacjentów z zawałem ściany dolnej.
Szczepienia i ryzyko nawrotu stwardnienia rozsianego
Niektórzy autorzy wskazują na możliwość wyzwalania przez szczepienia stwardnienia rozsianego albo wywoływania nawrotu tej choroby. W związku z niedawnym programem szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B we Francji pojawiły się nowe doniesienia na temat zwiększonego ryzyka uaktywnienia stwardnienia rozsianego w wyniku szczepienia.
Duże stężenie niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych wskazują na zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka, ale nie z powodu choroby niedokrwiennej serca
Dr Marie Aline Charles i wsp. z czterech ośrodków badawczych we Francji przeprowadzili analizę związku między stężeniem niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych na czczo i ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca i raka. W tym celu obliczyli oni umieralność w okresie 15 lat wśród 4589 czynnych zawodowo mężczyzn, w wieku 43-53 lat, którzy zostali włączeni do badania Paris Prospective Study pomiędzy 1967 i 1972 rokiem.
Szczepienia i ryzyko nawrotu stwardnienia rozsianego
Niektórzy autorzy wskazują na możliwość wyzwalania przez szczepienia stwardnienia rozsianego albo wywoływania nawrotu tej choroby. W związku z niedawnym programem szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B we Francji pojawiły się nowe doniesienia na temat zwiększonego ryzyka uaktywnienia stwardnienia rozsianego w wyniku szczepienia.
Krótkoterminowe i odległe wyniki wszczepiania stentów u chorych z objawowym i bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej
Wszczepianie stentów do tętnicy szyjnej jest mniej inwazyjnym sposobem zaopatrywania zwężeń od endarterektomii, chociaż autorzy niektórych badań sugerują, że częstość występowania powikłań po obu zabiegach jest podobna.
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny)
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny) Fundacja Billa i Melindy Gates przkaże na ten cel 20 mln dolarów.
Stosowane w krajach rozwijających się pestycydy są poważnym zagrożeniem dla zdrowia - ostrzega WHO
W wydanym wczoraj oświadczeniu WHO oraz współpracująca z nią Food and Agriculture Organization (FAO) ostrzegają, że sprzedaż niskiej jakości pestycydów, której wartość szacuje się na 900 mln dolarów rocznie, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.
Abciksimab wpływa na zwiększenie ryzyka krwawień w czasie ratunkowego lub pilnego zabiegu koronaroplastyki wykonywanej u chorych uprzednio leczonych fibrynolitycznie
Wykazano, że abciksimab zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów koronaroplastyki wykonywanej w trybie planowym. Jednakże istnieje potencjalne ryzyko krwawień po zastosowaniu tego leku. Ponadto ryzyko może się zwiększać w przypadku wykonywania zabiegu ze wskazań nagłych. Nie było natomiast jasne, czy i jaki wpływ na występowanie krwawień ma wcześniejsze zatosowanie leczenia fibrynolitycznego.
Ocena jakości życia chorych operowanych z powodu raka odbytnicy
W wielu poprzednich opracowaniach oceniających pooperacyjną jakość życia chorych leczonych z powodu raka odbytnicy podkreślano, że jest ona uzależniona od typu wykonywanej operacji. Sądzi się, że jakość życia chorych, u których wykonano przednią resekcję odbytnicy, ze względu na mniej okaleczający zabieg i możliwość zachowania zwieraczy odbytu, jest lepsza niż chorych, u których konieczne było wykonanie brzuszno-kroczowego odjęcia odbytnicy.
Przyczyny niestosowania kwasu acetylosalicylowego u chorych z ostrym zawałem serca
Duże badania kliniczne wykazały niezbicie, że podawanie kwasu acetylosalicylowego chorym z zawałem serca w istotny sposób zmniejsza ryzyko zgonu i poważnych powikłań. Jednakże nadal, według niektórych źródeł, nawet do 40% chorych w USA nie otrzymuje tego leku z różnych przyczyn. Dr Frilling i wsp. postanowili sprawdzić częstość podawania kwasu acetylosalicylowego w Europie.
Wszczepianie graftu z lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze od żylnych pomostów aortalno-wieńcowych
Wyniki długoterminowych badań klinicznych potwierdzają, że pomostowanie aortalno-wieńcowe z użyciem lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze niż wszczepienie pomostu z żył kończyn dolnych. Jednak, ze względu na nie do końca udowodnioną przewagę tego sposobu rewaskularyzacji w trakcie obserwacji krótkoterminowych, istnieje tendencja do unikania łączenia tętnicy piersiowej wewnętrznej z tętnicami wieńcowymi u ludzi starszych.
Wpływ bloku przedsionkowo-komorowego, będącego powikłaniem zawału serca, na umieralność
Bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia są groźnymi i stosunkowo częstymi zaburzeniami rytmu pojawiającymi się we wczesnej fazie zawału serca. Dr Rathore i wsp. z kilku ośrodków w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić wpływ tych zaburzeń na wczesną i odległą umieralność wśród chorych w wieku powyżej 65 lat leczonych z powodu ostrej fazy zawału serca.
Meta-analiza randomizowanych badań klinicznych nad zastosowaniem interferonu u nieleczonych wcześniej chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C
Dr T. Thevenot i wsp. z Groupe Hospitalier Pitie-Salpetriere w Paryżu i Hopital Michallon w Grenoble we Francji przeprowadzili powtórną meta-analizę badań dotyczących stosowania interferonu u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C z uwzględnieniem nowych czynników (punkt końcowy związany z obecnością HCV RNA, uwzględnienie chorych z marskością wątroby i chorych z prawidłowym stężeniem aminotransferazy alaninowej).
W Wielkiej Brytanii nastąpił największy od lat wzrost zachorowań na gruźlicę
Według danych przedstawionych przez Public Health Laborarory Service (PHLS) liczba osób chorujących na gruźlicę wynosi 6797, co stanowi 10,6% wzrost w porównaniu z rokiem 1999.
W Nowym Jorku trwa zorganizowane przez ONZ spotkanie, na którym omawiane są najważniejsze problemy związane ze zdrowiem, edukacją i warunkami życia dzieci
Głównym celem spotkania jest podsumowanie mijających dziesięciu lat oraz przygotowanie się do wrześniowej specjalnej sesji poświęconej dzieciom.
Rektor WUM: nie ustąpię ze stanowiska
„Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska” – oświadczył we wtorek wieczorem rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.
Nawet 100 tys. zł za powikłanie poszczepienne
O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej czternaście dni lub te, które…
Prywatny list może być orzeczeniem lekarskim
Lekarz powinien ostrożnie formułować oceny stanu zdrowia, gdyż każda jego wypowiedź może być wykorzystana jako autorytatywne orzeczenie. Obowiązek określenia standardów, jakim powinno ono odpowiadać, spoczywa jednak na sądach lekarskich – orzekł Sąd Najwyższy.
Lekarze i alkohol
Decyzja stwarza obowiązek pracy do 3 miesięcy w podmiocie leczniczym lub w innej jednostce organizacyjnej wskazanej w decyzji.
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy (grudzień 2020)
PulsPzyszło nam dziś pracować w systemie, który nie zapewnia odpowiedniej opieki pacjentom – ani chorym przewlekle, ani zarażonym koronawirusem.
Epidemia
PulsTrudno wyobrazić sobie coś groźniejszego niż chorobę wszechogarniającą…
Wyższy poziom aktywności fizycznej wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia. Ponadto, wyniki badań wskazują na związek pomiędzy rozwojem płytki miażdżycowej i stanem zapalnym.