Aktualności
Serca z drukarki pomogą chirurgom lepiej planować operacje
Dzięki nowatorskiej technice trójwymiarowego biodruku powstał realistyczny model serca, który pozwala lekarzom na trenowanie: cięć, zszywania i innych czynności.
Czy tran może obniżać ryzyko zachorowania na Covid-19?
Z obserwacji norweskich naukowców wynika, że tran może obniżać ryzyko rozwoju Covid-19. Zespół ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo sprawdzi to w badaniu klinicznym.
Amerykanki rodzą w gorszym stanie zdrowia niż trzydzieści lat temu
W ciągu ostatnich trzydziestu lat stan zdrowia Amerykanek w wieku rozrodczym uległ wyraźnemu pogorszeniu – wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie „EClinicalMedicine”. Do głównych przyczyn należą takie czynniki, jak otyłość, wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca i decydowanie się na ciążę w późniejszym wieku. Wszystkie one mogą przyczyniać się do występowania komplikacji, groźnych zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Depresja poporodowa występuje też u ojców
Jeden na czterech ojców doświadcza różnych symptomów depresyjnych w dniach, tygodniach, a nawet miesiącach po przyjściu na świat dziecka – donoszą brytyjscy naukowcy. Niestety mężczyźni rzadko rozmawiają o swoich uczuciach lub proszą o pomoc, zwłaszcza w czasie gdy powinni wspierać partnerkę.
Samodzielnie pobrana próbka śliny nadaje się do diagnostyki Covid-19
Wykorzystanie samodzielnie pobieranych próbek śliny może zminimalizować narażenie pracowników ochrony zdrowia i rozszerzyć możliwości testowania pacjentów.
Autoagresja dotyczy coraz młodszych dzieci
Brak bliskich przyjaciół, prześladowanie ze strony rówieśników czy alkohol sprawiają, że już jedenasto- i dwunastolatkowie dokonują samookaleczeń.
Covid-19 może być chorobą przewlekłą
Nawet po trzech miesiącach od jej przebycia u niektórych pacjentów potwierdzono obecność wirionów SARS-CoV-2 na błonie śluzowej – wynika z amerykańskiego badania.
Bezdotykowe termometry nieskuteczne w przesiewowym wykrywaniu Covid-19
Powszechnie stosowane pomiary temperatury za pomocą bezdotykowych termometrów na podczerwień nie są skuteczną strategią ograniczania transmisji Covid-19.
Stany zapalne zarodka mogą prowadzić do schizofrenii w późniejszym życiu
Stany zapalne zarodka, dotyczące tzw. mikrogleju, mogą prowadzić do rozwoju schizofrenii w późniejszym życiu. O wynikach badań w tym zakresie informuje magazyn „Nature”.
Tania metoda testowania maseczek
Wystarczy dyfuzor zapachowy i plastikowa torba, aby nawet w warunkach domowych sprawdzić, czy skuteczna wielowarstwowa maseczka jest dobrze dopasowana.
Covid-19 dość łagodnie przebiega u osób z chorobami reumatycznymi
Covid-19 rzadko występuje u osób z chorobami reumatycznymi, większość doświadcza łagodnego przebiegu choroby, a śmiertelność jest wśród nich dość niska.
Koronawirus: ograniczenia w podróżowaniu nie zawsze równie skuteczne
Pierwsze modelowe badanie oceniające globalny wpływ ograniczeń podróży na pandemię sugeruje ich skuteczność w krajach o małej liczbie przypadków Covid-19 lub...
Aspiryna pomaga w leczeniu ciężkich przypadków Covid-19?
Stosowanie aspiryny w leczeniu Covid-19 może znacznie zmniejszyć liczbę pacjentów podłączonych do respiratora i wymagających intensywnej terapii. Może to mieć związek z…
Każda ciąża zmniejsza ryzyko raka trzonu macicy
Z każdą ciążą, nawet jeśli zakończyła się ona poronieniem, spada ryzyko rozwoju raka trzonu macicy – wykazała australijska analiza trzydziestu dotychczasowych badań.
Plastikowe butelki dla niemowląt pełne mikroplastiku
Po potrząśnięciu plastikową butelką z gorącą mieszanką dla niemowląt uwalniają się miliony cząsteczek mikroplastiku – informuje czasopismo „Nature Food”.
Operacja bardziej ryzykowna, gdy chirurg obchodzi urodziny
Wśród starszych pacjentów, którzy przeszli pilną operację w dniu urodzin swojego chirurga, amerykańscy naukowcy odnotowali wyższy wskaźnik śmiertelności trzydziestodniowej.
Insulina może być łatwiejsza w obsłudze
Zmodyfikowana postać insuliny może być łatwiejsza i bezpieczniejsza w dawkowaniu u osób z cukrzycą typu 1 – informuje strona internetowa Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca skuteczna średnio w 70 proc.
Brytyjskie czasopismo medyczne „The Lancet” opublikowało recenzowany artykuł naukowy potwierdzający wcześniejsze doniesienia o średnio siedemdziesięcioprocentowej...
Mango pomaga wygładzić zmarszczki
Regularnie spożywane może wpływać na kondycję skóry starszych kobiet o jasnej karnacji – twierdzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Medycy ze Szpitala Narodowego nie dostaną obiecanych pieniędzy?
Dla medyków pracujących w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie dodatek covidowy ma być jedynie uzupełnieniem podstawowej pensji.
Rektor WUM: moje odejście byłoby błędem
„Zostałem wprowadzony w błąd przez panią prezes. Ona została wprowadzona w błąd telefonicznie. NFZ też ma bałagan” – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Lekarze: żeby spełnić wymóg ministerstwa, będziemy musieli zrezygnować ze szczepień
Bez konsultacji z lekarzami Ministerstwo Zdrowia skierowało do ogłoszenia nowelizację, która nakazuje przeprowadzenie teleporady następnego dnia po jej umówieniu. Ci uważają to…
Szczepienia przeciwko Covid-19
Obniżenie stężenia cholesterolu jest związane z mniejszą częstością zdarzeń sercowo-naczyniowych w przebiegu miażdżycy.
Implant w zatoce szczękowej
Gazeta LekarskaKażde leczenie może być obciążone powikłaniami…
Córka aktorka i syn prezydent
PulsCzy dziś, podejmując decyzję – medycyna czy inny kierunek studiów – wybralibyśmy medycynę?
W 2021 r. może dojść do groźnych epidemii odry, będących konsekwencją pandemii Covid-19 – ostrzegają naukowcy na łamach „The Lancet”. Jak piszą, jest to związane z…