Aktualności
Naukowcy: W najgłębszych częściach płuc człowieka obecny jest mikroplastik
Brytyjscy naukowcy znaleźli różne rodzaje mikroplastiku w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób
Badanie: Odkryto 75 genetycznych czynników ryzyka choroby Alzheimera
Międzynarodowa grupa badaczy znalazła 75 miejsc w ludzkim genomie, które mogą predysponować do rozwoju choroby Alzheimera. To kluczowe informacje dla diagnostyki i terapii.
Naukowcy: Kwasy omega-3 mogą pomagać w leczeniu nowotworów
Przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 wspomaga immunoterapię nowotworów oraz leczenie przeciwzapalne - pokazały eksperymenty na myszach. Według naukowców dietetyczne interwencje mogą stanowić potężne narzędzie pomocne w terapii.
Powstało nowe narzędzie wspierające badania medyczne, np. w razie pandemii
Naukowcy opracowali nową metodę SPARCLD, które może przyspieszyć opracowywanie szczepionek i innych produktów farmaceutycznych ponad milion razy, jednocześnie minimalizując koszty - informuje pismo „Nature Chemistry“.
Badanie: Palacze mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca
Osoby palące papierosy mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca, niż niepalący – wynika z niewielkiego badania naukowców z Jordanii. Jego wyniki zaprezentowano na spotkaniu Experimental Biology 2022, które odbywa się w dniach 2-5 kwietnia w Filadelfii.
Badanie: Witamina C może chronić przed skutkami ubocznymi chemioterapii
Podawana szczurom witamina C pomogła im zachować mięśnie szkieletowe po terapii przeciwnowotworową doksorubicyną - ogłoszono podczas zjazdu American Physiological Society w Filadelfii (USA).
Wulkaniczny wirus mógłby zostać dostawcą leków i szczepionek
Zmiennokształtny wirus, występujący na terenach wulkanicznych, może stać się inspiracją dla nowych sposobów dostarczania leków i szczepionek - informuje pismo "Cell".
Genetyk: odczytanie pełnego genomu człowieka ważne dla medycyny, paleowirusologii, genetyki ewolucyjnej
W regionach ludzkiego genomu, których do tej pory nie znaliśmy, mogą znajdować się warianty genetyczne odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób - mówi PAP genetyk, dr Paula Dobosz. Odczytanie pełnej sekwencji genomu można wykorzystać też w innych dziedzinach np. genetyce ewolucyjnej czy paleowirusologii.
Naukowcy z USA: Sprej do nosa może zapobiegać i leczyć COVID-19
Nowo odkryta, mała cząsteczka podawana myszom w formie spreju do nosa zapobiegała infekcji SARS-CoV-2 i leczyła chorobę po aplikacji krótko od zakażenia. Naukowcy planują już badania kliniczne z udziałem ludzi.
Badania: Fani ASMR są bardziej wrażliwi na otoczenie
Fani filmów ASMR są bardziej wrażliwi na otoczenie i świadomi uczuć - wykazały badania naukowców University of Essex.
Starsze osoby stosujące statyny mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu
Starsze osoby przyjmujące leki z grupy statyn mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu niż ludzie, którzy nie korzystają z tych środków - podaje najnowsze wydanie czasopisma „Neurology”.
Prof. Wierzba: w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa, ponad 70 proc. z nich dożywa ponad 50 lat
Z zespołem Downa żyje w Polsce 60 tys. osób, ponad 70 proc. z nich dożywa ponad 50 lat; "to anioły pośród nas, mam wśród nich grupę wielkich przyjaciół" – twierdzi prof. Jolanta Wierzba, która od ponad 30 lat zajmuje się chorymi z trisomią 21.
PAN: Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem naukowym
Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem naukowym – powiedział PAP p.o. dyrektor Przedstawicielstwa PAN w Kijowie Mateusz Białas. Współpraca polegała do tej pory głównie na wymianie akademickiej, nie tylko instytutów, ale również uczelni – dodał.
Niehormonalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn
Potencjalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn YCT529 podawany samcom myszy zapobiega zajściu samic w ciążę i nie ma widocznych skutków ubocznych - poinformowano podczas konferencji American Chemical Society ACS Spring 2022 w San Diego.
Wstępne badania: narządy od dawców z rozpoznanym COVID-19 są bezpieczne dla biorców
Wstępne badania pokazują, że pobieranie narządów od umierających pacjentów, u których wynik testu na COVID-19 był pozytywny, jest bezpieczne i nie powoduje zakażenia biorców wirusem SARS-CoV-2.
Analiza: Nowe dane na temat uszkodzenia węchu przez COVID-19
Osłabiony węch w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 wynika nie tylko z zaburzeń pracy nerwów, ale także z zablokowania transportujących zapachy dróg w nosie - wynika z nowej analizy. Dla wielu osób oznacza to większe szanse na powrót do zdrowia.
Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc
Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.
Bielski szpital wprowadził nowoczesne metody leczenia wad naczyniowych mózgu
Bielski szpital wojewódzki rozpoczął stosowanie nowoczesnych metod leczenia chorych z wadami naczyniowymi mózgu. Dr Jerzy Słowiński, ordynator oddziału neurochirurgicznego tej placówki podał, że dzięki nim można uniknąć operacji połączonej z otwarciem czaszki.
Ulepszone badanie MRI pozwoli łatwiej dostrzec nowotwory
Innowacyjna metoda obróbki danych pozwala łatwiej dostrzec obecność komórek nowotworowych na obrazach uzyskanych dzięki badaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) - informuje pismo "Scientific Reports".
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Międzynarodowy zespół specjalistów stworzył atlas zmian, jakie zachodzą w mózgu od okresu płodowego aż do późnej starości. Mapa powstała na podstawie 125 tys. zdjęć z rezonansu magnetycznego.