Publikacje

Długo działające analogi insulin ludzkich w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej - ich zastosowanie kliniczne i działania niepożądane
06.06.2007
Z klinicznego punktu widzenia najkorzystniejsze byłoby dla pacjentów zastosowanie takiej insulinoterapii, która naśladowałaby fizjologiczne procesy zachodzące w zdrowym organizmie. Dało to bodziec do poszukiwania preparatów, które działałyby w taki sposób.
06.06.2007
Kontrola ciśnienia tętniczego w ostrej fazie udaru mózgu
23.04.2007
Udar mózgu stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczynę niesprawności u dorosłych. Możliwości leczenia tej choroby są ograniczone i stanowią wyzwanie dla neurologów. Badania kliniczne dotyczące ostrej fazy udaru mają na celu wdrożenie metod poprawiających rokowanie, głównie przez ograniczenie obszaru uszkodzenia mózgu.
23.04.2007
Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych w profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu
23.04.2007
Obecnie wiadomo, że zarówno u chorych bez wcześniejszych objawów neurologicznych, u których stenoza została stwierdzona przypadkowo, jak i u tych, którzy przebyli incydenty niedokrwienia mózgu, endarterektomia tętnicy szyjnej zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
23.04.2007
Zespół hiperperfuzyjny
23.04.2007
. Objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się zespół hiperperfuzyjny, to: pulsujący ból głowy, zlokalizowany jednostronnie lub rzadziej obustronnie, ból w obrębie gałki ocznej i twarzy, nudności, wymioty, obrzęk plamki i zaburzenia widzenia, napady padaczkowe ogniskowe, często wtórnie uogólnione oraz ogniskowe objawy neurologiczne.
23.04.2007
CADASIL jako genetycznie uwarunkowana przyczyna postępującego otępienia w średnim wieku
23.04.2007
CADASIL (Cerebral Autosomal Dominant Arteriopathy with Subcortical Infarcts and Leukoencephalopathy - mózgowa autosomalnie dominująca wrodzona arteriopatia z zawałami podkorowymi i leukoencefalopatią) jest dziedziczną chorobą małych naczyń, powodującą podkorowe zawały jamiste i uszkodzenie istoty białej u młodych dorosłych.
23.04.2007
Leczenie trombolityczne udaru niedokrwiennego mózgu
23.04.2007
Udar mózgu niesie za sobą daleko idące konsekwencje społeczne i jest niezwykle obciążający dla samego chorego i jego rodziny. Stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonu i jest najczęstszą przyczyną niesprawności u osób powyżej 40. roku życia (1). Strategia leczenia obejmuje cztery etapy: profilaktykę pierwotną, czyli leczenie czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zaburzenia gospodarki lipidowej i cukrzyca, leczenie ostrej fazy, profilaktykę wtórną oraz rehabilitację.
23.04.2007
Stwardnienie rozsiane - nie zawsze ciężka choroba
23.04.2007
1
Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex) to postępująca, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego (oun), prawdopodobnie o podłożu autoimmunologicznym, rozwijająca się u osób predysponowanych. W jej etiologii postuluje się między innymi wpływ czynników genetycznych, infekcyjnych i środowiskowych. SM może mieć bardzo różnorodny przebieg, zwykle trudny do przewidzenia i dlatego często jest rozpatrywane nie jako jednolita jednostka chorobowa, ale raczej jako zespół objawów, a nawet kilka schorzeń występujących pod jedną nazwą.
23.04.2007
1
Zaburzenia funkcji poznawczych w stwardnieniu rozsianym
23.04.2007
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest chorobą neurodegeneracyjną ośrodkowego układu nerwowego, której pierwsze objawy pojawiają się zwykle pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem osłonek mielinowych aksonów komórek nerwowych w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwie wzrokowym, prowadzącym do degeneracji i zaniku komórek nerwowych
23.04.2007
Powikłania krwotoczne po leczeniu trombolitycznym
23.04.2007
Krwawienie domózgowe stanowi częste powikłanie udaru niedokrwiennego mózgu. Może ono wystąpić zarówno w naturalnym przebiegu choroby, jak i być związane ze stosowanym leczeniem. W leczeniu udaru mózgu coraz powszechniejsze jest leczenie trombolityczne z zastosowaniem rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu .
23.04.2007
Zaburzenia psychiczne w padaczce
23.04.2007
1
Padaczka była zawsze wiązana z zaburzeniami psychicznymi. W XIX wieku opisujący padaczkę neurolodzy i psychiatrzy uważali, że jest to choroba degeneracyjna układu nerwowego, występująca rodzinnie, której nieodłączną cechą jest pogorszenie funkcji poznawczych i emocjonalnych obok powtarzających się napadów padaczkowych
23.04.2007
1