Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Układ immunologiczny w jadłowstręcie psychicznym
Materiały z konferencji "Aspekty immunologiczne i endokrynologiczne zaburzeń psychicznych", Poznań 17-19 września 1999
Rola zaburzeń układu odpornościowego w chorobie Alzheimera
Materiały z konferencji "Aspekty immunologiczne i endokrynologiczne zaburzeń psychicznych", Poznań 17-19 września 1999
Komórki dendrytyczne - biologia i próby stosowania terapeutycznego
W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się roli komórek efektorowych układu immunologicznego w rozpoznawaniu i eliminacji komórek nowotworowych, podejmowane są także próby leczenia nowotworów przez immunomodulację. W immunoterapii nowotworów ustalone miejsce oraz szerokie zastosowanie kliniczne mają cytokiny, takie jak interleukina 2 (IL-2) lub interferony oraz przeciwciała monoklonalne. Jedną z nowych, obiecujących metod, która wciąż pozostaje w fazie badań doświadczalnych i klinicznych są szczepionki przeciwnowotworowe wytwarzane na bazie komórek dendrytycznych (k.d.).
LADA - Latent Autoimmune Diabetes in Adults - nowy typ cukrzycy o podłożu autoimmunologicznym, aspekty epidemiologiczne i kliniczne
Ostatnio rozpoznaje się stosunkowo nowy typ cukrzycy zwany LADA (Latent Autoimmunological Diabetes in Adults), który występuje u ludzi starszych, choć klinicznie przypomina cukrzycę typu 1.
Stany gorączkowe niejasnego pochodzenia: trudne zagadki, czasem zaskakujące rozwiązania
Termin "stany gorączkowe niejasnego pochodzenia" z założenia obejmuje przypadki długotrwale utrzymującej się lub nawracającej (przynajmniej przez trzy tygodnie) podwyższonej ciepłoty ciała, w których na podstawie badania lekarskiego i wyników ogólnodostępnych badań dodatkowych nie udało się ustalić rozpoznania. Chorzy ci szukają często porady wielu lekarzy, a czasem wymagają wykonania specjalistycznych badań, nawet w warunkach szpitalnych.
Błąd lekarski - spojrzenie klinicysty
Lekarze popełniali, popełniają i niestety nadal popełniać będą wiele błędów diagnostycznych i terapeutycznych.