Wybierz pismo

Wybierz dziedzinę

Wybierz typ treści

Przegląd prasy i publikacje

Surowica krwi to błąd. O języku w medycynie

Surowica krwi to błąd. O języku w medycynie

Język środowiska lekarskiego jest różnorodny, występuje w kilku odmianach, w zależności od tego, gdzie jest wykorzystywany. Pierwsza odmiana to język naukowy, który skupia się na ścisłości. Trzeba precyzyjnie określać, o czym mowa. Lekarzom niestety zdarza się o tym zapominać i zamiast wyrażać się fachowo, używają języka potocznego.

Doktor Esperanto – Ludwik Zamenhof (1859-1917)

Doktor Esperanto – Ludwik Zamenhof (1859-1917)

Od wieków podejmowano próby stworzenia języków globalnych i uniwersalnych, mających ułatwić ludziom porozumiewanie się. W ten sposób powstało ponad 200 sztucznych języków, a najpopularniejszym z nich został esperanto, opracowany w 1887 r. przez polsko-żydowskiego lekarza okulistę Ludwika Zamenhofa.

Podniebny medyk

Podniebny medyk

Żywiecki lekarz Sebastian Kawa od 2003 r. wygrał wszystkie najważniejsze zawody szybowcowe, w których uczestniczył. Czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata oraz mistrza Europy. W 2005 r. uznano go najlepszym pilotem szybowcowym świata, a ubiegłoroczne zwycięstwo w mistrzostwach świata umocniło go na pierwszej pozycji światowej listy rankingowej FAI.

Historie stomatologiczne - Święto stomatologii

Historie stomatologiczne - Święto stomatologii

W Polsce okresu międzywojennego Lwów był stolicą polskiej dentystyki i stomatologii. Jeśli w innych specjalnościach medycznych trwała rywalizacja między równorzędnymi wydziałami lekarskimi uniwersytetów w Warszawie, Krakowie i we Lwowie, to w stomatologii Lwów nie miał sobie równej katedry i kliniki w całej Polsce.

Witamina D3 a depresja

Witamina D3 a depresja

poll 265 comment 0

Czy zleca Pan(i) oznaczenie stężenia witaminy D3 w surowicy u pacjentów z objawami depresji?