Filtry
Przegląd prasy i publikacje
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (październik 2022)
Zachęcamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Październik 2022: podsumowanie rynku aptek w Polsce
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem sytuacji na polskim rynku aptek w październiku 2022 roku, przygotowanym przez ekspertów IQVIA Poland.
Wiedza, postrzeganie, postawy i praktyka położnych dotyczące szczepień ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi. Badanie jakościowe
Celem omawianej pracy było określenie wiedzy, postrzegania, postaw i praktyki położnych dotyczących szczepień ciężarnych przeciwko grypie i krztuścowi.
Wrzesień 2022: podsumowanie rynku aptek w Polsce
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem sytuacji na polskim rynku aptek we wrześniu 2022 roku, przygotowanym przez ekspertów IQVIA Poland.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (wrzesień 2022)
Zachęcamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Ciężki krztusiec u dzieci: znaczenie wieku, przebytych szczepień i wcześniactwa
Celem pracy była ocena częstości hospitalizacji dzieci z powodu krztuśca oraz określenie znaczenia wieku dziecka, wcześniactwa i przebytych szczepień na przebieg choroby w Toskanii. .
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (lipiec 2022)
Przekazujemy comiesięczne zestawienia przygotowane przez ekspertów IQVIA dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Wpływ szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi na hospitalizacje niemowląt w szpitalu o III poziomie referencyjności w Katalonii
Celem opisywanego badania było porównanie częstości hospitalizacji niemowląt z powodu krztuśca w czasie, kiedy ciężarne nie były szczepione przeciwko krztuścowi, z częstością po wprowadzeniu szczepień tej grupy (lata 2014–2019).
Sierpień 2022: podsumowanie rynku aptek w Polsce
Jak co miesiąc, niezawodny zespół ekspertów z IQVIA Poland przygotował podsumowanie rynku aptek w Polsce.
Hamowanie toksyny krztuścowej – nowe strategie leczenia krztuśca
Rozpoznanie krztuśca rzadko jest ustalane na samym początku zakażenia i rzadko udaje się rozpocząć w ciągu pierwszych dwóch tygodni zakażenia, co powoduje, że męczący kaszel dokucza pacjentowi przez wiele tygodni, nawet mimo leczenia antybiotykiem. Autorzy omawianej publikacji sugerują, że zahamowanie działania Pertussis Toxin wydaje się być obiecującym celem leczenia pozwalającym na zredukowanie kaszlu nawet w późniejszych etapach choroby, i przedstawiają stan zaawansowania prac nad takimi inhibitorami.
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
Najskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Empatia ma kluczowe znaczenie w relacjach lekarza z pacjentem
Pacjenci najczęściej zarzucają lekarzom brak empatii, tymczasem ma ona kluczowe znaczenie w relacjach chorego z lekarzem – powiedział w środę rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
IQVIA: Podsumowanie rejestracji i nowości na rynku farmaceutycznym w 2021 roku
Jak co miesiąc prezentujemy zestawienie przygotowane przez ekspertów IQVIA, tym razem dotyczące podsumowania rejestracji i nowości leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2021 roku.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Zalecenia ekspertów GINA dotyczące terapii chorych na astmę w okresie pandemii
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Żywienie późnych wcześniaków
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Zasada szybkiego reagowania w leczeniu IBS – skuteczne leczenie na podstawie wytycznych polskiego PTG i amerykańskiego ACG
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Czy stosowanie steroidów w COVID-19 pomaga i jest uzasadnione?
W badaniu RECOVERY wykazano, że deksametazon znacząco zmniejsza liczbę zgonów u pacjentów z ciężkim COVID-19.