Wybierz pismo

Wybierz dziedzinę

Wybierz typ treści

Przegląd prasy i publikacje

Doktor Esperanto – Ludwik Zamenhof (1859-1917)

Doktor Esperanto – Ludwik Zamenhof (1859-1917)

Od wieków podejmowano próby stworzenia języków globalnych i uniwersalnych, mających ułatwić ludziom porozumiewanie się. W ten sposób powstało ponad 200 sztucznych języków, a najpopularniejszym z nich został esperanto, opracowany w 1887 r. przez polsko-żydowskiego lekarza okulistę Ludwika Zamenhofa.

Podniebny medyk

Podniebny medyk

Żywiecki lekarz Sebastian Kawa od 2003 r. wygrał wszystkie najważniejsze zawody szybowcowe, w których uczestniczył. Czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata oraz mistrza Europy. W 2005 r. uznano go najlepszym pilotem szybowcowym świata, a ubiegłoroczne zwycięstwo w mistrzostwach świata umocniło go na pierwszej pozycji światowej listy rankingowej FAI.

Historie stomatologiczne - Święto stomatologii

Historie stomatologiczne - Święto stomatologii

W Polsce okresu międzywojennego Lwów był stolicą polskiej dentystyki i stomatologii. Jeśli w innych specjalnościach medycznych trwała rywalizacja między równorzędnymi wydziałami lekarskimi uniwersytetów w Warszawie, Krakowie i we Lwowie, to w stomatologii Lwów nie miał sobie równej katedry i kliniki w całej Polsce.

Stwierdzić zgon

Stwierdzić zgon

Przed kilkoma miesiącami prasa codzienna opisała lekarza pogotowia, który nie dopełnił procedur przy stwierdzaniu zgonu i z tego powodu żyjącą ofiarę wypadku drogowego uznał za osobę zmarłą. Zastanawia mnie co było przyczyną zaniechania niezbędnych procedur przez owego lekarza. Niewiedza? Nonszalancja? Zmęczenie? Głupota? Brak świadomości? Nie mam pojęcia.

Lekarze i alkohol

Lekarze i alkohol

poll 921 comment 8

Czy nadużywanie alkoholu jest poważnym problemem wśród Twoich koleżanek i kolegów lekarzy?