Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Niedomagania zdrowia publicznego
Świat stoi przed wieloma nowymi zadaniami związanymi ze zdrowiem, które wynikają przede wszystkim z masowej migracji ludności oraz chemizacji życia codziennego.
Zapobieganie zakażeniom krwiopochodnym wśród personelu medycznego – priorytetowe działanie Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych
Zakażenia szpitalne, w tym zakażenia krwiopochodne personelu służby zdrowia, to od wielu lat bardzo ważny problem dla samego środowiska medycznego i specjalistów zajmujących się kontrolą zakażeń.
Badania kliniczne na zakręcie
W Polsce na 1 mln mieszkańców wykonuje się 10 badań klinicznych, podczas gdy w Czechach – 25 (najwięcej w UE), na Węgrzech i we Francji – 23.
Tycie skraca życie
Kto może być otyły? Najkrótsza odpowiedź brzmi: każdy, niezależnie od płci, wykształcenia, statusu społecznego czy miejsca zamieszkania.
Choroby autoimmunologiczne z obecnością przeciwciał anty-ku na podstawie analizy trzech przypadków klinicznych
Do najczęściej spotykanych objawów klinicznych związanych z obecnością przeciwciał anty-ku należą: zapalenie mięśni, zapalenie stawów, objaw Raynauda czy zmiany skórne pod postacią sklerodaktylii, znacznie rzadziej stwierdza się zajęcie płuc czy nerek
Podwyżki w opiece medycznej zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r.
Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, która 19 lipca 2017 r. została podpisana przez Prezydenta, pracownicy otrzymają podwyżkę o wskazane w ustawie wskaźniki.
Kopie dokumentacji medycznej – zmiany prawne
W związku z pojawiającą się praktyką w podmiotach leczniczych do maksymalizowania stawki tytułem wykonania kopii dokumentacji medycznej, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu zmian i urealnieniu kosztu wykonania kopii dokumentacji do wartości rynkowej.
Zmiana podmiotu realizującego usługę i podwykonawstwo
Zasadą jest, że umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, realizowane są przez świadczeniodawców, którzy spełniają warunki określone przepisami prawa...
Czy Policja jest uprawniona do uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej?
W art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta enumeratywnie określono, na rzecz jakich organów podmiot leczniczy zobowiązany jest do przekazania dokumentacji medycznej.
Diagnostyka obrazowa TK: oszczędność środka kontrastowego, jakość bez zmian
W badaniu diagnostycznym przy wykorzystaniu tomografii komputerowej (TK) można zmniejszyć ilość środka kontrastowego zachowując jakość obrazowania. Takie możliwości daje metoda wykorzystywana w systemie iCalc, pozwalająca dostosować dawkę kontrastu do pacjenta - często ją zmniejszając - przy zachowaniu optymalnej jakości obrazu. Oszacowano, że dzięki iCalc można uzyskać oszczędności sięgające 30 proc.
Utrzymanie czystości pomieszczeń szpitalnych
W Polsce nadal do eliminowania drobnoustrojów obecnych w powietrzu sal operacyjnych stosowane lampy bakteriobójcze, których skuteczność jest znacznie niższa, zależna od temperatury (najlepsza w 27–40°C) i wilgotności względnej powietrza (preferowana około 65%), a także od rodzaju i usytuowania lampy.
Dyplom i płeć a zdrowie
30-letni Polak po studiach przeżyje jeszcze prawie 50 lat (ten po zawodówce tylko 38). 30-latka z wyższym wykształceniem ma przed sobą 54 lata życia (to o 5 lat więcej niż kobiety najsłabiej wyedukowane).
Konrad Dobrski (1849–1915) – Jak warszawski lekarz pomógł Sienkiewiczowi w jego literackim debiucie?
Podczas wakacji w Bielicach pod Warszawą w 1869 r. Henryk Sienkiewicz jeszcze jako student wydziału filologiczno-historycznego Szkoły Głównej Warszawskiej rozpoczynał pierwszą swoją powieść „Na marne”. Bywał wtedy u swoich krewnych Woronieckich.
Ocena skuteczności mikrobiologicznej preparatów dezynfekcyjnych w świetle aktualnych i proponowanych norm europejskich
Ogólne zasady zastosowania Norm Europejskich dotyczących chemicznych środków dezynfekcyjnych są zawarte w normie PN-EN 14885:2008P „Chemiczne środki dezynfekcyjne i antyseptyczne.
Skuteczna komunikacja z pacjentem
Podobnie jak w każdej innej sytuacji życiowej, tak i w relacji lekarza z pacjentem, komunikowanie się trwa nieprzerwanie, bez względu na motywacje, emocje i zachowania obu stron. Pomijanie tego faktu może przynieść niejedno zaskoczenie, a nawet nieprzyjemności, gdy lekarz dowiaduje się, że jego milczenie lub brak kontaktu wywołał u pacjenta negatywne emocje.
Wymagany sprzęt rehabilitacyjny w ośrodku rehabilitacyjnym
Zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, świadczeniodawca w zależności do rodzaju „jednostki chorobowej”, na którą cierpi pacjent, zobowiązany jest do wyposażenia miejsca udzielania świadczenia (zakładu rehabilitacji) w odpowiednie sprzęty...
Klauzula opt-out dla rezydentów
W praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych powstaje pytanie, czy lekarze rezydenci mogą być stroną umowy opt-out, podobnie jak lekarze świadczący pracę na podstawie umów uregulowanych w kodeksie pracy.
Odpowiedzialność podmiotu leczniczego na podstawie art. 417 k.c. – odpowiedzialność organizacyjna Skarbu Państwa
Dla podmiotów leczniczych, funkcjonujących w formie sp-zoz, pojawia się niemożliwe do zbagatelizowania ryzyko odpowiedzialności za szkody wyrządzone pacjentom...
SOR: odmowa przyjęcia
Należyta staranność i niezbędny czas – to wymagania stawiane lekarzowi, które przy innych zachowaniach, uznanych przez lekarskie sądy za zawodowe przewinienia, już w tym miejscu poddawaliśmy analizie.
Działalność filii podstawowej opieki zdrowotnej zgodnie z obowiązkami rastrowymi
Jakie warunki musi spełniać filia świadczeniodawcy, udzielającego pomocy w zakresie POZ? W szczególności problem dotyczy zakresu minimalnego czasu, w jakim filia jest zobowiązana pozostawać w gotowości do udzielania świadczeń (być otwarta dla pacjentów).