Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Charakterystyka zaburzeń snu u osób dorosłych – mieszkańców województwa śląskiego
Otyłość jest czynnikiem sprzyjającym zaburzeniom snu.
Współistnienie astmy i zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego – przegląd piśmiennictwa
Częstość występowania zespołu OBŚ wzrasta wraz z nasileniem ciężkości astmy.
Ocena stanu psychicznego i występowania depresji u pacjentów geriatrycznych przebywających w krakowskich placówkach opiekuńczych i opieki zdrowotnej
Występowanie depresji pogarsza rokowanie we współistniejących schorzeniach somatycznych, może nawet przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zgonu.
Cechy osobowości sprawców różnych typów przestępstw
Udowodniono także, że osoby mniej inteligentne popełniają zabójstwa częściej.
Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Zaburzenia sfery seksualnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – jak postępować w praktyce?
Zaburzenia erekcji u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym występują częściej niż w populacji ogólnej.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Nasilenie lęku i objawów zespołu stresu pourazowego u matek a rozwój poznawczy ich przedwcześnie urodzonych dzieci
Matki wcześniaków doświadczają znaczniej częściej objawów zespołu stresu pourazowego i stresu rodzicielskiego.
Tężyczka utajona i hipomagnezemia – podstawy fizjologiczne, objawy, diagnostyka i leczenie
Do wystąpienia objawów tężyczki mogą prowadzić choroby ogólnoustrojowe, niedobory pokarmowe, powikłania zabiegów operacyjnych i farmakoterapii oraz zaburzenia genetyczne.
Zespół niespokojnych nóg
Objawy RLS w istotnym stopniu obniżają jakość życia pacjentów, często prowadząc do przewlekłego zmęczenia, depresji, gorszych wyników w pracy oraz problemów zdrowotnych.
Standardy postępowania w obturacyjnym bezdechu sennym
Świadomość konsekwencji nierozpoznanego i nieleczonego obturacyjnego bezdechu sennego jest nieporównywalnie mała do skali problemu
Rehabilitacja psychologiczna stosowana u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca w okresie ostatnich trzydziestu lat
W połowie lat 90. XX wieku wprowadzono nowoczesne inwazyjne metody diagnozy i leczenia chorób układu krążenia. Wraz z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego zmieniły się metody prowadzenia rehabilitacji psychologicznej.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności w monitorowaniu astmy oskrzelowej
Terapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności (mindfulness-based cognitive therapy, MBCT) jest metodą „skanowania” objawów płynących z własnego organizmu w celu zapobiegania nawrotom choroby i zaostrzeniom.
Zaburzenia lękowe i depresja w praktyce lekarza rodzinnego
W badaniu EZOP stwierdzono, że niemal co czwarta osoba (czyli około 6 mln mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym) może w ciągu życia mieć rozpoznane co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. Najczęściej stwierdzano zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych – aż wśród 12,8% badanych osób, w tym u 11,9% było to nadużywanie i uzależnienie od alkoholu
Zespół jelita nadwrażliwego – zadania psychiatry i psychologa
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) jest częstym problemem medycznym, którego rozpowszechnienie szacuje się na ok. 9–14% w populacji ogólnej. W piśmiennictwie nie budzi wątpliwości fakt, iż osoby cierpiące z powodu IBS mają wyższy poziom lęku i depresji vs osoby zdrowe.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Analiza postępowania w przypadkach samobójstw i prób samobójczych w oparciu o czteroletni dorobek powietrznego ratownictwa medycznego. Medyczne aspekty postępowania, okoliczności i motywy działania
Powietrzne misje ratownicze dotyczą stosunkowo często wypadków samobójczych. Potwierdza to nie tylko potrzebę prewencji samobójstw, ale także wagę szkolenia w tym zakresie służb ratowniczych zarówno powietrznych, jak i w centrach ratunkowych i wyczulenia na problemy związane z samobójstwami.
Łysienie – diagnostyka i leczenie
Proces utraty włosów ma różnorodny przebieg – od bardzo gwałtownego (kiedy wypada 400–800 włosów dziennie), przez średnio nasilony (utrata 100–300 włosów dziennie) po bardzo powolny, kiedy niezauważalnie dochodzi do stopniowego ubytku włosów na przestrzeni lat.