Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Winorelbina, ewerolimus oraz trastuzumab w leczeniu pacjentek z rakiem piersi HER2+ i przerzutami do mózgu
HER2+ rak piersi jest agresywną postacią tego nowotworu z wysokim odsetkiem przerzutów do mózgu oraz złym rokowaniem.
Opinia „zaoczna”
Wszystkie trzy przepisy wyraźnie podkreślają konieczność osobistego badania przed wydaniem orzeczenia.
Reformy, ale czy zmiany na lepsze?
Z ogólnikowo formułowanych diagnoz oraz postulowanych „cudownych recept” na naprawę służby zdrowia i wymiaru sprawiedliwości wynika niewiele, żeby nie powiedzieć, że ich efekt jest zazwyczaj odwrotny od deklarowanego.
Endokrynologia poprawia jakość życia
Musimy zdawać sobie sprawę, że u około połowy populacji kobiet po 50. roku życia występują guzki tarczycy, a u około 15 proc. „zdrowej” populacji można wykazać cechy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy prowadzącego z czasem do jej niedoczynności.
Gabinet w domu i mieszkaniu
Warto przybliżyć niektóre wymogi i skutki natury podatkowej czy prawnoadministracyjnej, jakie wiążą się obecnie z prowadzeniem gabinetów w budynkach, które nie są wyłącznie przeznaczone na przychodnie lub gabinety lekarskie.
Przegląd systematyczny – solidna wiedza
Celem przeglądu systematycznego jest znalezienie odpowiedzi na precyzyjne pytanie kliniczne (opisana populacja, interwencja, z czym porównujemy i w jaki sposób mierzymy wyniki) w sposób jak najbardziej obiektywny i niezafałszowany.
Ustny PES będzie teraz bardziej praktyczny
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty mówi, że część ustna PES nie może obejmować procedur inwazyjnych, czyli pozwala na procedury nieinwazyjne.
Zapobieganie zakażeniom krwiopochodnym wśród personelu medycznego – priorytetowe działanie Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych
Zakażenia szpitalne, w tym zakażenia krwiopochodne personelu służby zdrowia, to od wielu lat bardzo ważny problem dla samego środowiska medycznego i specjalistów zajmujących się kontrolą zakażeń.
Badania kliniczne na zakręcie
W Polsce na 1 mln mieszkańców wykonuje się 10 badań klinicznych, podczas gdy w Czechach – 25 (najwięcej w UE), na Węgrzech i we Francji – 23.
Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt
Mitem jest, że prawidłowy cykl u dziewcząt trwa 24–32 dni oraz to, że nieregularne miesiączki u dziewcząt do 18. roku życia są w pełni akceptowalne.
Reklama i promocja gabinetu pediatrycznego a polskie prawo
Niestety, mało która branża jest tak obwarowana regulacjami jak branża ochrony zdrowia.
Tycie skraca życie
Kto może być otyły? Najkrótsza odpowiedź brzmi: każdy, niezależnie od płci, wykształcenia, statusu społecznego czy miejsca zamieszkania.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
Winorelbina p.o. vs i.v. – randomizowane badanie w układzie naprzemiennym oceniające preferencje pacjentów z zaawansowanym NDRP
U pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów w stanie ogólnym PS ≥ 2 według ECOG z uwagi na choroby współistniejące często wybór odpowiedniej metody leczenia jest trudny.
Trastuzumab po adjuwantowej chemioterapii u pacjentek z HER2+ wczesną postacią raka piersi – wyniki 11-letniej obserwacji badania HERA
U 15-20% chorych z wczesną postacią raka piersi stwierdza się nadekspresję i/lub amplifikację receptora HER2 lub onkogenu.
Błąd lekarski a polityka karania
Niewątpliwie szpitale i ich pracownicy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wymiaru sprawiedliwości od wielu lat, ale obecnie ściganie lekarzy zdaje się wręcz elementem oficjalnej polityki karnej.
Postęp a standard opieki zdrowotnej
Niestety, postęp w medycynie wyzwala wiele nowych problemów: klinicznych, moralnych, prawnych, społecznych i ekonomicznych. Ich rozwiązanie bywa zwykle opóźnione w odniesieniu do momentu klinicznego wdrożenia wynalazków i usprawnień.
Podwyżki w opiece medycznej zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r.
Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, która 19 lipca 2017 r. została podpisana przez Prezydenta, pracownicy otrzymają podwyżkę o wskazane w ustawie wskaźniki.
Tężyczka – objaw czy rozpoznanie
Obecnie są dwa podziały rodzajów tężyczki: etiologiczny oraz kliniczny, opierający się na spontaniczności ujawniania się jej objawów (jawna, utajona). Podział etiologiczny zakłada natomiast obecność tężyczki hipo- i normokalcemicznej, co praktycznie pokrywa się z podziałem na tężyczkę jawną i utajoną.
Leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc
Wtórna nadczynność przytarczyc stanowi częste zaburzenie związane z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Wzrost syntezy i sekrecji parathormonu (PTH) jest wtórny do retencji fosforanów, zmniejszenia stężenia kalcytriolu (1,25(OH)2D), wzrostu stężenia FGF-23, a w późniejszym okresie – obniżenia stężenia wapnia zjonizowanego w surowicy.