Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Wymagany sprzęt rehabilitacyjny w ośrodku rehabilitacyjnym
Zgodnie z rozporządzeniem MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, świadczeniodawca w zależności do rodzaju „jednostki chorobowej”, na którą cierpi pacjent, zobowiązany jest do wyposażenia miejsca udzielania świadczenia (zakładu rehabilitacji) w odpowiednie sprzęty...
Klauzula opt-out dla rezydentów
W praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych powstaje pytanie, czy lekarze rezydenci mogą być stroną umowy opt-out, podobnie jak lekarze świadczący pracę na podstawie umów uregulowanych w kodeksie pracy.
Odpowiedzialność podmiotu leczniczego na podstawie art. 417 k.c. – odpowiedzialność organizacyjna Skarbu Państwa
Dla podmiotów leczniczych, funkcjonujących w formie sp-zoz, pojawia się niemożliwe do zbagatelizowania ryzyko odpowiedzialności za szkody wyrządzone pacjentom...
SOR: odmowa przyjęcia
Należyta staranność i niezbędny czas – to wymagania stawiane lekarzowi, które przy innych zachowaniach, uznanych przez lekarskie sądy za zawodowe przewinienia, już w tym miejscu poddawaliśmy analizie.
Działalność filii podstawowej opieki zdrowotnej zgodnie z obowiązkami rastrowymi
Jakie warunki musi spełniać filia świadczeniodawcy, udzielającego pomocy w zakresie POZ? W szczególności problem dotyczy zakresu minimalnego czasu, w jakim filia jest zobowiązana pozostawać w gotowości do udzielania świadczeń (być otwarta dla pacjentów).
Aktywa trwałe sp-zoz a możliwość wynajmu części powierzchni szpitala
Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje posiadanym mieniem. Co do zasady gospodarowanie jest ograniczone do sprawowania bieżącego zarządu nad mieniem, a w szczególności nad najważniejszym składnikiem w postaci posiadanej nieruchomości.
Rozliczenie kosztów leczenia "więźnia" z zakładem karnym w przypadkach nagłych
Odbywającemu karę pozbawienia wolności zapewnia się bezpłatne świadczenia zdrowotne, leki i artykuły sanitarne. Nie przysługuje mu jednak prawo wyboru lekarza. Kim dokładnie jest skazany uprawniony do świadczeń?
Obowiązkowe szczepienie przeciwko WZW przed operacją
Organizacja szczepień ochronnych regulowana jest ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Kontrole świadczeniodawców mających zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w 2017 roku. Cześć I
Narodowy Fundusz Zdrowia będąc podmiotem zobowiązanym do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych przeprowadza kontrole u każdego świadczeniodawcy, z którym została zawarta umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Prawa pacjenta w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego
Lecznictwo uzdrowiskowe jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia i stanowi rodzaj działalności leczniczej, a także związane jest z balneologią jako dziedziną wiedzy medycznej. Istotą balneologii i medycyny fizykalnej jest bodźcowe działanie czynników balneologicznych i fizykoterapeutycznych odpowiednio dawkowanych, co pozwala na uzyskanie reakcji zdrowotnych poprawiających funkcjonowanie organizmu.
Odpowiedzialność cywilna związana z naruszeniem praw pacjenta
Ustawa o prawach pacjenta zobowiązuje do ich przestrzegania organy władzy publicznej, podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, a także – co istotne – osoby wykonujące zawody medyczne oraz inne, uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Nowe przepisy prawne
Obowiązkowi ewidencjonowania lekarze i lekarze dentyści podlegają od chwili rozpoczęcia świadczenia usług w zakresie opieki medycznej. Nie korzystają bowiem ze zwolnienia z tego obowiązku w okresie dwóch miesięcy po miesiącu, w którym wykonali taką usługę.
Limit deklaracji do lekarza POZ i prawo odmowy jej przyjęcia
Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, odmowa przyjęcia deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ograniczona jest, co do zasady, tylko do przypadku, gdy przekroczona została już maksymalna zalecana liczba świadczeniobiorców...
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Możliwość pobierania opłat od pacjentów nieubezpieczonych w ramach SOR oraz nocnej pomocy lekarskiej
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, podmiot leczniczy zobowiązany jest do udzielania pomocy medycznej w stanach nagłych.
O tajemnicy lekarskiej raz jeszcze
Nie ulega wątpliwości, że tajemnicą lekarską objęte jest wszystko, o czym lekarz dowiedział się w związku z wykonywaniem zawodu. Mówi o tym zarówno art. 40 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jak i art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Wdzięczność pacjenta
W znakomitej większości przypadków chory otrzymuje pomoc taką, jakiej potrzebuje, a lekarze i pielęgniarki niosą ją z troską i zaangażowaniem. Zdarza się w związku z tym, że pacjent i jego rodzina po zakończonym leczeniu chcą przede wszystkim podziękować lekarzowi.
Wypowiedzenie umowy o pracę ordynatorowi ze względu na brak umiejętności kierowniczych
Zgodnie z art. 49 ustawy o działalności leczniczej, z kandydatem wyłonionym na stanowisko ordynatora może być zawarta umowa o pracę. Stosownie zaś do treści art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy, umowa o pracę zawarta na czas oznaczony i nieoznaczony może zostać wypowiedziana.
Czy obowiązkowy jest montaż windy w przychodni?
Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach.