Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Ból i cierpienie
Czy wykonywane przez personel medyczny procedury mogą być jak tortury ?
Recydywista
Dlatego może być tak, że czyn w naszym postępowaniu będzie przewinieniem zawodowym, a nie będzie przestępstwem w świetle prawa karnego.
Zakaz wykonywania zawodu
Pozbawienie prawa wykonywania zawodu jest karą najsurowszą, która może być orzeczona wobec sprawców wyjątkowo ciężkich przewinień.
Polipragmazja
Osoba starsza ma zazwyczaj przepisanych co najmniej kilka, a nierzadko i kilkanaście leków, choć rekordziści dochodzą do kilkudziesięciu.
Informacja dla pełnomocnika rodziny pacjenta po jego śmierci
W praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych coraz częściej zdarza się, iż z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji medycznej zgłasza się ustanowiony przez rodzinę zmarłego fachowy pełnomocnik procesowy – radca pracy lub adwokat.
Żądanie pracodawcy poddania się badaniom przez pracownika
W związku ze specyfiką realizacji przez podmiot leczniczy procedur medycznych, np. badań mikrobiologicznych, może się pojawić sytuacja, w której badania te będą dotknięte wadą polegającą na zainfekowaniu próbki...
Niedomagania zdrowia publicznego
Świat stoi przed wieloma nowymi zadaniami związanymi ze zdrowiem, które wynikają przede wszystkim z masowej migracji ludności oraz chemizacji życia codziennego.
Opinia „zaoczna”
Wszystkie trzy przepisy wyraźnie podkreślają konieczność osobistego badania przed wydaniem orzeczenia.
Endokrynologia poprawia jakość życia
Musimy zdawać sobie sprawę, że u około połowy populacji kobiet po 50. roku życia występują guzki tarczycy, a u około 15 proc. „zdrowej” populacji można wykazać cechy autoimmunologicznego zapalenia tarczycy prowadzącego z czasem do jej niedoczynności.
Przegląd systematyczny – solidna wiedza
Celem przeglądu systematycznego jest znalezienie odpowiedzi na precyzyjne pytanie kliniczne (opisana populacja, interwencja, z czym porównujemy i w jaki sposób mierzymy wyniki) w sposób jak najbardziej obiektywny i niezafałszowany.
Zapobieganie zakażeniom krwiopochodnym wśród personelu medycznego – priorytetowe działanie Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych
Zakażenia szpitalne, w tym zakażenia krwiopochodne personelu służby zdrowia, to od wielu lat bardzo ważny problem dla samego środowiska medycznego i specjalistów zajmujących się kontrolą zakażeń.
Badania kliniczne na zakręcie
W Polsce na 1 mln mieszkańców wykonuje się 10 badań klinicznych, podczas gdy w Czechach – 25 (najwięcej w UE), na Węgrzech i we Francji – 23.
Reklama i promocja gabinetu pediatrycznego a polskie prawo
Niestety, mało która branża jest tak obwarowana regulacjami jak branża ochrony zdrowia.
Tycie skraca życie
Kto może być otyły? Najkrótsza odpowiedź brzmi: każdy, niezależnie od płci, wykształcenia, statusu społecznego czy miejsca zamieszkania.
Randka z alergią
Pewien mój pacjent z dość trudnym do kontroli nadciśnieniem tętniczym poczuł sezonowy przypływ uczuć do atrakcyjnej koleżanki z pracy i zaprosił ją na kawę.
Błąd lekarski a polityka karania
Niewątpliwie szpitale i ich pracownicy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wymiaru sprawiedliwości od wielu lat, ale obecnie ściganie lekarzy zdaje się wręcz elementem oficjalnej polityki karnej.
Podwyżki w opiece medycznej zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r.
Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, która 19 lipca 2017 r. została podpisana przez Prezydenta, pracownicy otrzymają podwyżkę o wskazane w ustawie wskaźniki.
Kopie dokumentacji medycznej – zmiany prawne
W związku z pojawiającą się praktyką w podmiotach leczniczych do maksymalizowania stawki tytułem wykonania kopii dokumentacji medycznej, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu zmian i urealnieniu kosztu wykonania kopii dokumentacji do wartości rynkowej.
Zmiana podmiotu realizującego usługę i podwykonawstwo
Zasadą jest, że umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, realizowane są przez świadczeniodawców, którzy spełniają warunki określone przepisami prawa...
Czy Policja jest uprawniona do uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej?
W art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta enumeratywnie określono, na rzecz jakich organów podmiot leczniczy zobowiązany jest do przekazania dokumentacji medycznej.