Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Kontrola podmiotu leczniczego przez Sanepid w zakresie procedur postępowania z ostrymi narzędziami
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, kierownicy podmiotów leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych...
Jakie akty prawne regulują komunikację lekarza i fizjoterapeuty z pacjentami?
W zakresie komunikacji pomiędzy lekarzem i fizjoterapeutą a pacjentem należy dokonać analizy co do zasady trzech podstawowych aktów prawnych...
Dostęp do informacji medycznych jako dostęp do informacji publicznej
Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji "Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne".
Jak długo należy przechowywać oświadczenia pacjentów o zgodzie na badania laboratoryjne?
Na podstawie ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat, jednak z następującymi wyjątkami...
Wykonywanie przez SP ZOZ zadań zleconych przez organy samorządu
Podstawą formalno-prawną funkcjonowania SP ZOZ-u jest statut nadawany w trybie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej...
Umowa lekarza z pacjentem
Lekarz podejmujący się leczenia pacjenta w świetle prawa cywilnego zaciąga zobowiązanie. O ile nie mamy do czynienia z sytuacją nagłą, gdy opóźnienie w udzieleniu pomocy lekarskiej grozi utratą życia, ciężkim uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia, oraz innym przypadkiem niecierpiącym zwłoki, relację między lekarzem i pacjentem można traktować jak formę kontraktu.
Nowe rozporządzenie w sprawie odpadów medycznych – składowanie i obróbka termiczna odpadów
Z dniem 23 listopada 2016 r. straciło moc prawną rozporządzenie MZ z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych...
Nowe rozporządzenie w sprawie odpadów medycznych – zasady magazynowania
Nowe rozporządzenie z dnia 21 października 2016 r. w sposób istotny zmienia zasady dotychczas obowiązujące w gospodarce odpadami medycznymi oraz ujednolica zasady magazynowania odpadów.
Prawa lekarza
Lekarz pełni w społeczeństwie rolę szczególną, towarzyszy każdemu od narodzin aż do śmierci. Dlatego powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – najbardziej ryzykowna forma prowadzenia firmy medycznej
"W Polsce możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej, w tym medycznej, w kilku formach organizacyjno-prawnych. Do najpopularniejszych należą: jednoosobowa działalność gospodarcza (dalej JDG) oraz spółki: cywilna, osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna)" - informuje doradca podatkowy Łukasz Chmielecki.
Ochrona dóbr osobistych, czyli co powinien wiedzieć każdy lekarz – II
Kolejnym przykładem naruszenia dóbr lekarza jest naruszenie jego nietykalności cielesnej.
Niepożądane zdarzenia medyczne
"Medycyna ciągle jest sztuką, co oznacza, że nawet przy największej staranności i najbardziej zaawansowanej technice medycznej nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji leczenia" - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Czernicki, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie.
Dokumentacja medyczna, tajemnica lekarska i kontrola skarbowa
Jakiś czas temu media obiegła informacja o sprawie lekarza, który odmówił udostępnienia organom kontroli skarbowej danych osobowych swoich pacjentów.
Zgoda pacjenta na udział w badaniu klinicznym
Jednym z podstawowych zagadnień natury prawnej, mających znaczenie dla lekarzy zaangażowanych w prowadzenie badań klinicznych, jest sposób uzyskiwania zgody pacjentów. Wymóg jej uzyskania jest fundamentalną zasadą związaną z prowadzeniem badań klinicznych.
Lekarz jako gwarant życia i zdrowia człowieka w rozumieniu art. 160 kodeksu karnego
Wydawać by się mogło, że tryb odpowiedzialności karnej w przypadku lekarza powinien ograniczać się do odosobnionych sytuacji. Praktyka wymiaru sprawiedliwości jest jednak taka, że lekarze coraz częściej zasiadają na ławie oskarżonych.
Postępowanie karne w sprawie o błąd w sztuce lekarskiej
Warto zwrócić uwagę na kilka momentów kluczowych dla przebiegu postępowania przygotowawczego w sprawie o błąd w sztuce lekarskiej.
Sprawa karna o błąd lekarski na etapie postępowania sądowego
Na ławie oskarżonych zasiada się wówczas, gdy oskarżyciel publiczny (prokurator), a w określonych sytuacjach również oskarżyciel prywatny (pełnomocnik pokrzywdzonych), złoży w sądzie powszechnym akt oskarżenia.
Ochrona dóbr osobistych lekarza
Dobra osobiste każdego człowieka, w szczególności zdrowie, wolność, cześć, nazwisko, wizerunek, nietykalność cielesna, twórczość naukowa i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego. C
Biegłym być albo nie być
Lekarzy biegłych sądowych jest za mało w stosunku do liczby spraw do zbadania. Skutki odczuwają strony postępowania sądowego - na sporządzenie opinii przez biegłego czeka się bardzo długo.
O odszkodowaniach dotyczących błędów lekarskich
Odszkodowania sięgają już nie setek tysięcy, ale milionów złotych. W jakim kierunku zmierza, a w jakim powinna zmierzać kwestia odszkodowań za błędy?