Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Eksperymenty medyczne w polskim systemie ochrony zdrowia
Każdy eksperyment związany jest nieodłącznie z ryzykiem.
Podstawowe standardy prawne wykonywania zawodu lekarza
Do prawidłowego wykonywania zawodu lekarza niezbędna jest znajomość prawa.
Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Wysoka reaktywność płytek krwi pomimo leczenia kwasem acetylosalicylowym (HOPR) w przewlekłej chorobie nerek
Uważa się, że do 40% pacjentów z chorobami układu krążenia nie przyjmuje zaleconego kwasu acetylosalicylowego.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Udar niedokrwienny mózgu – epidemiologia, profilaktyka i leczenie
Udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych (po chorobach serca i nowotworach) i główną przyczyną niesprawności u dorosłych.
Czy przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może stanowić problem leczniczy w praktyce lekarza rodzinnego?
Częstość występowania zarówno objawowego, jak i bezobjawowego przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych (PNKD) w populacji do 40. r.ż. jest szacowana na 3–10%
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
Lekarz w obliczu przestępstwa
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Hipochondria wczoraj i dziś
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Interakcje leków przeciwzakrzepowych
Leki przeciwzakrzepowe są coraz częściej stosowaną w praktyce klinicznej grupą preparatów. Nie zawsze pamiętamy jednak o niebezpieczeństwach, jakie wynikają z ich niekorzystnych interakcji z innymi równocześnie stosowanymi przez pacjenta lekami oraz suplementami diety.
Profilaktyka zdrowotna przed podróżą do Afryki i Azji
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...
Wpływ czynników dietetycznych na wchłanianie żelaza
Żelazo należy do mikroelementów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wchodząc w skład grupy prostetycznej hemoglobiny i mioglobiny, uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu...
Różnice między lekiem a suplementem diety – czy wszyscy o nich pamiętamy?
Rynek suplementów diety, zarówno w Polsce jak i na świecie, rośnie w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Jego wartość w naszym kraju wyniosła w 2014 r. ok. 3,5 mld złotych, a jego wzrost w następnych latach utrzyma się na poziomie 10% rocznie. Liczby te oznaczają tysiące preparatów, których stosowanie – podążając za informacjami na opakowaniach, a także reklamami w radiu, telewizji czy prasie – zalecane jest w leczeniu różnych przypadłości i chorób...
Leczenie bezsenności
Bezsenność jest najczęściej występującym zaburzeniem snu. Jest też, obok bólu czy uczucia zmęczenia, jedną z najczęściej zgłaszanych skarg zdrowotnych w populacji ogólnej. Bezsenność może być samodzielną kategorią diagnostyczną, ale także, podobnie jak ból czy gorączka, może być objawem innej choroby, somatycznej lub psychicznej...
Rozpoznawanie i leczenie depresji – jak rozpoznawać, dlaczego leczyć, co zastosować?
Opublikowane nie tak dawno dane dotyczące rozpowszechniania depresji w krajach całej Europy (państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Islandii i Norwegii) opisują rzeczywistość, która jest naznaczona długotrwałym cierpieniem milionów ludzi...