Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Przewodnik dla lekarza medycyny rodzinnej
Obecność zaawansowanej postaci AMD w jednym oku jest czynnikiem ryzyka rozwoju zmian również w drugim oku.
Guz rzekomy oczodołu – aktualny stan wiedzy
Rozpoznanie guza rzekomego oczodołu jest stawiane po wykluczeniu innych możliwych przyczyn, dzięki badaniom laboratoryjnym i diagnostyce obrazowej.
Eksperymenty medyczne w polskim systemie ochrony zdrowia
Każdy eksperyment związany jest nieodłącznie z ryzykiem.
Podstawowe standardy prawne wykonywania zawodu lekarza
Do prawidłowego wykonywania zawodu lekarza niezbędna jest znajomość prawa.
Podstawowe zasady postępowania z pacjentem z retinopatią cukrzycową dla lekarzy rodzinnych i diabetologów
Oczne powikłania cukrzycy stanowią pierwszą przyczynę ślepoty na świecie u osób do 64. roku życia.
Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs − Immune-Mediated Inflammatory Diseases) i towarzysząca im współchorobowość
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
Lekarz w obliczu przestępstwa
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Hipochondria wczoraj i dziś
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka, podstawowe zaburzenie powierzchni oka, jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to schorzenie przewlekłe i długoterminowe, modyfikowane przez środowisko, któremu towarzyszy stan zapalny na powierzchni oka i zaburzona homeostaza.
Medycyna a koniec życia
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek jest najczęstszą chorobą alergiczną oczu, u podłoża której leżą mechanizmy odpowiedzi immunologicznej, powstającej w wyniku kontaktu z alergenem (pyłki roślin, zarodniki grzybów, sierść zwierząt itp.). Reakcja ta należy do typu I nadwrażliwości, w której przeciwciała IgE, łącząc się z alergenami, powodują uwalnianie mediatorów zapalnych i rozwój objawów klinicznych.
Interakcje leków przeciwzakrzepowych
Leki przeciwzakrzepowe są coraz częściej stosowaną w praktyce klinicznej grupą preparatów. Nie zawsze pamiętamy jednak o niebezpieczeństwach, jakie wynikają z ich niekorzystnych interakcji z innymi równocześnie stosowanymi przez pacjenta lekami oraz suplementami diety.