Analiza stężeń wybranych parametrów metabolizmu kostnego u dzieci chorych na mukowiscydozę*

Jadwiga Ambroszkiewicz, Joanna Gajewska, Dorota Sands, Magdalena Chełchowska, Mariusz Ołtarzewski, Teresa Laskowska-Klita ("Medycyna Wieku Rozwojowego" Numer 2/2012)
Czasopismo: "Medycyna Wieku Rozwojowego" strona 117-123
Medycyna Wieku Rozwojowego MEDYCYNA OGÓLNA ANALITYKA MEDYCZNA MEDYCYNA RODZINNA PEDIATRIA osteoprotegeryna fetuina-A markery kościotworzenia markery resorpcji mukowiscydoza dzieci

Badaniami objęto 45 pacjentów w wieku 5-13 lat z potwierdzoną w badaniach genetycznych mukowiscydozą, leczonych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Grupę kontrolną stanowiło 35 dzieci zdrowych w tym samym wieku, u których nie stwierdzono chorób związanych z metabolizmem kostnym.

Analiza stężeń wybranych parametrów metabolizmu kostnego u dzieci chorych na mukowiscydozę*

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułuMam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Inne z tego czasopisma

Inne z tej dziedziny

Prof. Wojciech Lisik: nie zabierajmy narządów do nieba

Nie zabierajmy narządów do nieba – apeluje prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik z-ca dyr. ds. transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak mówi, w chwili, gdy rozmawiamy, w 36-mln kraju na 1760 czekających na przeszczep osób, jest tylko jeden dawca.

Ocieplenie klimatu zwiększy ryzyko zgonu nawet o 60 proc.

Naukowcy przewidują, że coraz cieplejsze noce wynikające ze obserwowanych zmian klimatu zwiększą wskaźnik śmiertelności na całym świecie nawet o 60 proc. do końca wieku - informuje pismo „The Lancet Planetary Health”

Powszechne infekcje mogą prowadzić do choroby Alzheimera

Wirus ospy wietrznej i półpaśca może aktywować ukryte w komórkach nerwowych, również powszechne wirusy herpes (HSV), co z kolei może uruchamiać reakcje prowadzące do rozwoju choroby Alzeimera. Wskazują na to badania z hodowanym w laboratorium modelem tkanki mózgu.