Rozwój cywilizacyjny zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu oraz ogromny postęp techniczny i technologiczny przyczyniły się do dynamicznych i niespotykanych dotychczas w historii naturalnej zmian w środowisku biologicznym człowieka. Ponadto szybka i nieustająca migracja ludzi, a wraz z nią migracja wirusów, bakterii i pasożytów, uprzemysłowienie, przemiany kulturowe i obyczajowe niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw, na które narażony jest współczesny człowiek...
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
Rośliny są najlepszymi producentami niektórych związków chemicznych ważnych w farmacji lub kosmetologii. Aby pozyskiwać te cenne substancje, czasem warto rośliny hodować nie w formie tradycyjnych upraw, ale in vitro - w laboratorium.
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić wysokość wynagrodzeń konsultantów krajowych i wojewódzkich. Informację na ten temat zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Z okazji święta diagnostów labolatoryjnych, Minister Zdrowia podziękował im za pełne profesjonalizmu, odpowiedzialne spełnianie obowiązków i nieoceniony wkład w proces leczenia pacjentów.
W Polsce wciąż za mało przeprowadza się konwencjonalnych badań profilaktycznych oraz wspomagającej leczenie diagnostyki molekularnej – uznali eksperci podczas internetowej debaty poświęconej tej tematyce.
Do lekarzy zgłaszają się pacjenci z odległymi powikłaniami po COVID-19. Długoterminowe skutki tej choroby mogą być wyniszczające nawet dla ludzi młodych i sprawnych, a także tych, którzy nie trafili do szpitala - twierdzi prof. Krzysztof Tomasiewicz.
W leczeniu sepsy kluczowe znaczenie ma pobranie krwi na posiew, jednak nie każdy lekarz je zleca, co jest niedopuszczalne - twierdzi prof. Marzenna Bartoszewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodaje, że krew nie zawsze jest też dobrze pobierana.
Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) powiadomiła w czwartek o zatwierdzeniu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid. Są to tabletki do leczenia łagodnych do umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych.
Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci. Zdaniem ekspertów polityka społeczna i zdrowotna państwa powinna to uwzględniać.