Nowe spojrzenie na dysplazję włóknisto-mięśniową w świetle dużych rejestrów chorych
Ewa Warchoł-Celińska, Aleksander Prejbisz, Helena Witowicz, Anna Aniszczuk, Katarzyna Kowalczyk, Jan Ziębka, Katarzyna Hanus, Łukasz Stryczyński, Andrzej Januszewicz, Andrzej Tykarski Czasopismo: "Terapia" nr 10 (357) 2017
strona 24-27
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Enhertu (fam-trastuzumab-deruxtecan-nxki) w postaci wlewu dożylnego do leczenia nieoperacyjnego lub przerzutowego raka piersi z niską ekspresją HER2. To pierwsza zatwierdzona terapia skierowana do pacjentek z podtypem raka piersi z niską ekspresją HER2, który jest nowo zdefiniowanym podzbiorem HER2-ujemnego raka piersi.
Do końca sierpnia apteki, które chcą szczepić i świadczyć opiekę farmaceutyczną, muszą spełniać wymogi lokalowe. Okazuje się, że przepisy są różnie interpretowane przez wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne.
Nie zabierajmy narządów do nieba – apeluje prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik z-ca dyr. ds. transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak mówi, w chwili, gdy rozmawiamy, w 36-mln kraju na 1760 czekających na przeszczep osób, jest tylko jeden dawca.
Naukowcy przewidują, że coraz cieplejsze noce wynikające ze obserwowanych zmian klimatu zwiększą wskaźnik śmiertelności na całym świecie nawet o 60 proc. do końca wieku - informuje pismo „The Lancet Planetary Health”
Przeciążenie personelu aptek czy przestarzałe sposoby zarządzania lekami w szpitalach to codzienne wyzwania, z którymi mierzy się niejedna apteka szpitalna. Przepracowanie może skutkować błędami w wydawaniu leków, zaś manualne sposoby monitorowania i zarządzania logistyką medykamentów prowadzić do strat finansowych.
Ministerstwo Zdrowia wydłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego do 31 grudnia 2023 roku. W projekcie nowego rozporządzenia pojawiły się kolejne ośrodki oraz rekomendowane są minima kadrowe zespołu specjalistów.
Mężczyźni mają większe ryzyko chorób nowotworowych nie tylko ze względu na styl życia, ale w dużej mierze z powodów biologicznych. To wynik analizy danych na temat ponad 170 tys. mężczyzn i ponad 120 tys. kobiet.
Naukowcy opracowali połączenie znanych leków przeciw SARS-CoV-2, co utrudnia wirusowi nabrania oporności na terapię. Dzięki temu leczenie COVID-19 ma być skuteczniejsze w ewentualnych przyszłych falach.
Wysiłki zmierzające do zaoszczędzenia pieniędzy na lekach na receptę mają związek ze zwiększonym ryzykiem udaru u seniorów – informuje „The American Journal of Managed Care”.
Tzw. długi Covid występuje w trzech odmianach, z których każda wiąże się z innymi symptomami - uważają badacze z uczelni Kings College London (KCL). Odkrycie to oznacza, że do leczenia każdego z rodzajów długiego Covidu konieczne jest indywidualne podejście.
Wirus ospy wietrznej i półpaśca może aktywować ukryte w komórkach nerwowych, również powszechne wirusy herpes (HSV), co z kolei może uruchamiać reakcje prowadzące do rozwoju choroby Alzeimera. Wskazują na to badania z hodowanym w laboratorium modelem tkanki mózgu.