Strona główna / Przegląd prasy i publikacje / Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.
Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi co najmniej 4,7 mln Polaków, a 95 proc. o tym nie wie. Konieczne są badania przesiewowe w grupach ryzyka, zwłaszcza że od 1 lipca refundowany będzie lek spowalniający postęp PChN – oceniają eksperci.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia zostaje poszerzony katalog świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Tym razem dotyczy to programu badań przesiewowych raka jelita grubego.
Krótka przerwa w zażywaniu leku na cukrzycę o nazwie metotreksat poprawia skuteczność szczepienia dodatkową dawką przeciwko COVID-19. Wskazują na to badania brytyjskich specjalistów. Nie można jednak zaprzestać zażywania leku bez konsultacji z lekarzem.
Osoby szczepiące się przeciw grypie były nawet o 40 proc. mniej zagrożone rozwojem choroby Alzheimera, niż nieszczepione - wynika z opublikowanej właśnie analizy. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę, że "utrzymująca się transmisja" małpiej ospy na całym świecie może spowodować, że wirus zacznie przenosić się do grup wysokiego ryzyka, takich jak kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością i dzieci.
Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie uruchomił nowy akcelerator wysokoenergetyczny TrueBeam. Dzięki temu urządzeniu najnowszej generacji pacjenci skorzystają z nowoczesnej formy radioterapii.
Najczęstszą arytmią serca u dzieci są tzw. napadowe częstoskurcze nadkomorowe, odczuwane jako kołatanie serca – tłumaczą eksperci z okazji nowej odsłony kampanii edukacyjnej „Akcja Ablacja – Dzieci”. Zapewniają, że zaburzenia te można skutecznie leczyć.
Holistyczna opieka nad pacjentem jest kluczem do leczenia twardziny, rzadkiej choroby atakującej głównie kobiety – przypominają eksperci z okazji przypadającego 29 czerwca Światowego Dnia Twardziny.