Telemedyczny system, służący do przeprowadzania zdalnego badania KTG dla kobiet w ciąży, stworzony przez polski start-up medyczny Nestmedic trafi do sprzedaży w Europie. Jest to możliwe dzięki umowie zawartej z holenderskim dystrybutorem o międzynarodowym zasięgu.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Enhertu (fam-trastuzumab-deruxtecan-nxki) w postaci wlewu dożylnego do leczenia nieoperacyjnego lub przerzutowego raka piersi z niską ekspresją HER2. To pierwsza zatwierdzona terapia skierowana do pacjentek z podtypem raka piersi z niską ekspresją HER2, który jest nowo zdefiniowanym podzbiorem HER2-ujemnego raka piersi.
Do końca sierpnia apteki, które chcą szczepić i świadczyć opiekę farmaceutyczną, muszą spełniać wymogi lokalowe. Okazuje się, że przepisy są różnie interpretowane przez wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne.
Nie zabierajmy narządów do nieba – apeluje prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik z-ca dyr. ds. transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak mówi, w chwili, gdy rozmawiamy, w 36-mln kraju na 1760 czekających na przeszczep osób, jest tylko jeden dawca.
Naukowcy przewidują, że coraz cieplejsze noce wynikające ze obserwowanych zmian klimatu zwiększą wskaźnik śmiertelności na całym świecie nawet o 60 proc. do końca wieku - informuje pismo „The Lancet Planetary Health”
Przeciążenie personelu aptek czy przestarzałe sposoby zarządzania lekami w szpitalach to codzienne wyzwania, z którymi mierzy się niejedna apteka szpitalna. Przepracowanie może skutkować błędami w wydawaniu leków, zaś manualne sposoby monitorowania i zarządzania logistyką medykamentów prowadzić do strat finansowych.
Ministerstwo Zdrowia wydłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego do 31 grudnia 2023 roku. W projekcie nowego rozporządzenia pojawiły się kolejne ośrodki oraz rekomendowane są minima kadrowe zespołu specjalistów.
Mężczyźni mają większe ryzyko chorób nowotworowych nie tylko ze względu na styl życia, ale w dużej mierze z powodów biologicznych. To wynik analizy danych na temat ponad 170 tys. mężczyzn i ponad 120 tys. kobiet.
Naukowcy opracowali połączenie znanych leków przeciw SARS-CoV-2, co utrudnia wirusowi nabrania oporności na terapię. Dzięki temu leczenie COVID-19 ma być skuteczniejsze w ewentualnych przyszłych falach.
Wysiłki zmierzające do zaoszczędzenia pieniędzy na lekach na receptę mają związek ze zwiększonym ryzykiem udaru u seniorów – informuje „The American Journal of Managed Care”.