Znaczenie badań laboratoryjnych w chorobach obturacyjnych: w astmie i w POChP
Diagnostyka alergologiczna jest ważnym wstępnym etapem postępowania u chorych z podejrzeniem astmy.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightInne z tego czasopisma
Nadciśnienie tętnicze dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Stosowanie preparatów złożonych od początku terapii (jeśli to tylko możliwe) jest jedną z metod poprawy stopnia stosowania się do zaleceń.
Nadciśnienie tętnicze należy do głównych modyfikowalnych czynników ryzyka rozwoju otępienia.
Inne z tej dziedziny
Nadciśnienie tętnicze dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Stosowanie preparatów złożonych od początku terapii (jeśli to tylko możliwe) jest jedną z metod poprawy stopnia stosowania się do zaleceń.
Nadciśnienie tętnicze należy do głównych modyfikowalnych czynników ryzyka rozwoju otępienia.
Dentyści nie wiedzą, że mieliby szczepić, i niekoniecznie chcą to robić, zwłaszcza bez przeszkolenia. Na razie nie są do tego zmuszani, ale teoretycznie można ich oddelegować.
Pracownicy firm farmaceutycznych szczepieni bez kolejki
Po szczepionki przeciw Covid-19 w grupie 0 zgłaszają się pracownicy firm farmaceutycznych. To niezgodne z zasadami – alarmuje „Rzeczpospolita”.
Antyaborcjoniści zaatakowali znanego ginekologa. Powiadomił prokuraturę
Pod Wrocławiem pojawiły się kolejne bilbordy z martwymi płodami. Tzw. prolajferzy tym razem atakują ginekologa prof. Mariusza Zimmera. Lekarz jest oburzony.
Co dalej ze szczepieniami medyków?
W poniedziałek szpitale węzłowe miały rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu Pfizer/BioNTech osobom, które przyjęły pierwszą trzy tygodnie temu, ale nie wszystkie…
Wszczęto postępowanie w sprawie nagłej śmierci zaszczepionej pielęgniarki
Władze medyczne Portugalii wszczęły postępowanie, mające zbadać przyczyny nagłej śmierci 41-letniej pielęgniarki w Porto, na północy kraju. Kobieta zmarła dwa dni po…
Belgia zastanawia się nad podawaniem jednej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 zamiast dwóch
Choć szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech zakłada podanie dwóch dawek preparatu w odstępie trzech tygodni, Belgia zastanawia się nad aplikowaniem tylko jednej. Miałoby to przyspieszyć proces szczepień w tym kraju.
Hiszpania wprowadzi prawo do eutanazji i samobójstwa
Izba poselska uchwaliła ustawę o eutanazji i wspomaganym samobójstwie. Teraz wymaga jeszcze akceptacji w senacie i jeśli nie zostanie odrzucona, od maja legalne będą…
Koronawirus może uszkadzać mózg bez wnikania do niego
Koronawirus SARS-CoV-2 nie musi wniknąć bezpośrednio do mózgu, żeby doprowadzić do jego uszkodzenia – wynika z najnowszych badań amerykańskich specjalistów.
Uczelnie mogą prostymi metodami chronić studentów przed Covid-19
Noszenie maseczek, dystans społeczny i testy okazały się równie skuteczne w ochronie studentów i personelu jak szczepionki. Proste metody są przy tym nieporównywalnie…
Jednorazowe maski chirurgiczne najmniej utrudniają mówienie
Większość maseczek sprawia, że mówiąca osoba jest gorzej słyszana – pokazał laboratoryjny eksperyment. Najlepiej sprawdzają się jednorazowe maseczki chirurgiczne oraz...
Rektor WUM: nie ustąpię ze stanowiska
„Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska” – oświadczył we wtorek wieczorem rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.
Nawet 100 tys. zł za powikłanie poszczepienne
O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw Covid-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej czternaście dni lub te, które…
Prywatny list może być orzeczeniem lekarskim
Lekarz powinien ostrożnie formułować oceny stanu zdrowia, gdyż każda jego wypowiedź może być wykorzystana jako autorytatywne orzeczenie. Obowiązek określenia standardów, jakim powinno ono odpowiadać, spoczywa jednak na sądach lekarskich – orzekł Sąd Najwyższy.