Miary oceny efektywności systemu ochrony zdrowia

Karolina Szymaniec-Mlicka, Iwona Kowalska-Bobko, Aldona Frączkiewicz-Wronka (Public Health Forum 2019;V(XIII)1(48):5–13)
Czasopismo: "Public Health Forum" strona 5-13
Public Health Forum ZDROWIE PUBLICZNE system ochrony zdrowia pomiar wyników Polska

Należy pamiętać, iż system ochrony zdrowia jest czymś więcej niż sumą elementów.

Miary oceny efektywności systemu ochrony zdrowia

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu



Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Inne z tego czasopisma

Inne z tej dziedziny

Hodowla roślin leczniczych w laboratorium

Hodowla roślin leczniczych w laboratorium

Rośliny są najlepszymi producentami niektórych związków chemicznych ważnych w farmacji lub kosmetologii. Aby pozyskiwać te cenne substancje, czasem warto rośliny hodować nie w formie tradycyjnych upraw, ale in vitro - w laboratorium.

Potrzeba więcej molekularnej diagnostyki

W Polsce wciąż za mało przeprowadza się konwencjonalnych badań profilaktycznych oraz wspomagającej leczenie diagnostyki molekularnej – uznali eksperci podczas internetowej debaty poświęconej tej tematyce.

Skutki COVID-19 wyniszczają nawet ludzi młodych

Do lekarzy zgłaszają się pacjenci z odległymi powikłaniami po COVID-19. Długoterminowe skutki tej choroby mogą być wyniszczające nawet dla ludzi młodych i sprawnych, a także tych, którzy nie trafili do szpitala - twierdzi prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet

To jest miejsce gdzie kobiety-pacjentki otrzymają kompleksową opiekę lekarską m.in.: ginekologiczną, endokrynologiczną i psychologiczną.

Sepsa - krew jest też źle pobierana

W leczeniu sepsy kluczowe znaczenie ma pobranie krwi na posiew, jednak nie każdy lekarz je zleca, co jest niedopuszczalne - twierdzi prof. Marzenna Bartoszewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodaje, że krew nie zawsze jest też dobrze pobierana.

Pierwsze tabletki do leczenia Covid-19

Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) powiadomiła w czwartek o zatwierdzeniu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid. Są to tabletki do leczenia łagodnych do umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych.

Zdrowie rodzin zależy od kobiet

Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci. Zdaniem ekspertów polityka społeczna i zdrowotna państwa powinna to uwzględniać.