Choroby odkleszczowe – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Bartosz J. Sapilak
Czasopismo: "Terapia" nr 11 (382) 2019 strona 4-7
Terapia CHOROBY WEWNĘTRZNE MEDYCYNA RODZINNA PEDIATRIA CHOROBY ZAKAŹNE borelioza kleszczowe zapalenie mózgu diagnostyka leczenie prewencja

Borelioza to najczęstsza zoonoza w Polsce.

Choroby odkleszczowe – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu



Mam już konto, chcę przejść dalej.

chcę się zalogować

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

chcę założyć nowe konto

Przeczytaj także

więcej chevron_right

Inne z tego czasopisma

Żywienie późnych wcześniaków

Żywienie późnych wcześniaków

Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.

Inne z tej dziedziny

Hodowla roślin leczniczych w laboratorium

Hodowla roślin leczniczych w laboratorium

Rośliny są najlepszymi producentami niektórych związków chemicznych ważnych w farmacji lub kosmetologii. Aby pozyskiwać te cenne substancje, czasem warto rośliny hodować nie w formie tradycyjnych upraw, ale in vitro - w laboratorium.

Potrzeba więcej molekularnej diagnostyki

W Polsce wciąż za mało przeprowadza się konwencjonalnych badań profilaktycznych oraz wspomagającej leczenie diagnostyki molekularnej – uznali eksperci podczas internetowej debaty poświęconej tej tematyce.

Skutki COVID-19 wyniszczają nawet ludzi młodych

Do lekarzy zgłaszają się pacjenci z odległymi powikłaniami po COVID-19. Długoterminowe skutki tej choroby mogą być wyniszczające nawet dla ludzi młodych i sprawnych, a także tych, którzy nie trafili do szpitala - twierdzi prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet

To jest miejsce gdzie kobiety-pacjentki otrzymają kompleksową opiekę lekarską m.in.: ginekologiczną, endokrynologiczną i psychologiczną.

Sepsa - krew jest też źle pobierana

W leczeniu sepsy kluczowe znaczenie ma pobranie krwi na posiew, jednak nie każdy lekarz je zleca, co jest niedopuszczalne - twierdzi prof. Marzenna Bartoszewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodaje, że krew nie zawsze jest też dobrze pobierana.

Pierwsze tabletki do leczenia Covid-19

Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) powiadomiła w czwartek o zatwierdzeniu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid. Są to tabletki do leczenia łagodnych do umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych.

Zdrowie rodzin zależy od kobiet

Istnieją bardzo silne korelacje między zdrowiem kobiet, matek a zdrowiem ich rodzin, w tym dzieci. Zdaniem ekspertów polityka społeczna i zdrowotna państwa powinna to uwzględniać.