Strona główna / Przegląd prasy i publikacje / Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Na świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
Wynik badania trwającego 29 lat pokazuje, że wysoki poziom sprawności zmniejsza ryzyko spowodowanej chorobami układu krążenia śmierci u mężczyzn z nadciśnieniem.
Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich rozpoczęło diagnozowanie chorych z wykorzystaniem medycyny nuklearnej. Pozwoli to lepiej ukierunkować terapię i przyśpieszyć leczenie pacjentów - również tych w ciężkim stanie.
Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy, niż ich rówieśników bez tej choroby. Częściej cierpią na różne medyczne problemy, a starzej wyglądają także ich mózgi.
W badaniach na myszach suplement o nazwie MitoQ ochraniał liczne narządy przed uszkodzeniami powodowanymi przez zakażenie HIV i przez stosowane w nim leki. Naukowcy jednak przestrzegają chorych, by samodzielnie nie włączali tej substancji do swojej terapii.
Powstał system sztucznej inteligencji, który na podstawie zdjęć w niecałe dwie minuty określa genetyczne mutacje w guzach. Taka wiedza to tymczasem klucz do jak najlepszej terapii.
Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu. To osoby, które mają szybkie tempo życia, narażone są na duży stres i nie znajdują czasu na wykonywanie badań.
Obecność niektórych metabolitów drobnoustrojów jelitowych ma związek z zawartością tłuszczu w wątrobie, co mogłoby ułatwić wykrywanie jej stłuszczenia – informuje pismo „mBio”.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą poprawiać funkcje motoryczne u dzieci z porażeniem mózgowym – podkreśliła prof. Joanne Kurtzberg z Duke University School of Medicine w Durham
Zakład Fizjologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego został uczestnikiem Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST).