Aktualności
Aktualne wyceny i współczynniki dotyczące podwyżek wynagrodzeń
Minister zdrowia zatwierdził jeden z trzech wariantów do realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.
Nowe uprawnienia ratowników medycznych
Ratownicy medyczni będą mogli samodzielnie przeprowadzać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających czy cewnikowanie pęcherza moczowego. Projekt tego rozporządzenia trafił do komisji prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji
Przełomowa terapia CAR-T
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy zastosowano przełomową terapię CAR-T u 5-latki. Za kilka dni kolejna pacjentka również ją otrzyma.
Badanie: Kiedy pierwszy smartfon dla dziecka?
Im późniejszy wiek, w którym młoda osoba po raz pierwszy dostała telefon lub tablet, tym lepsze samopoczucie psychiczne w wieku dorosłym.
Dobre samopoczucie w kontakcie z naturą
Dźwięki natury w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego doświadczamy podczas spacerów w lesie.
Szczepionka chroni przed demencją
Siedemdziesięciolatkowie, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko półpaścowi wydają się być mniej narażeni na demencję w ciągu następnych siedmiu lat – informuje pismo „medRxiv”.
Wideokapsułka alternatywą dla endoskopii
Sterowane za pomocą pola magnetycznego i stosowane od lat doustne kapsułki z wbudowaną kamerą mogłyby pozwolić na badanie zbliżone dokładnością do znacznie bardziej kłopotliwej dla pacjenta tradycyjnej endoskopii – informuje pismo „iGIE”.
Alkoholu zwiększa ryzyko depresji
Uzależnienie od alkoholu w okresie dojrzewania ma związek z późniejszym ryzykiem depresji – informuje pismo „Lancet Psychiatry”.
WHO i KE: projekt partnerski o zaświadczeniach COVID-19
Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu współpracy partnerskiej w dziedzinie e-zdrowia. W ramach porozumienia WHO wykorzysta unijny system cyfrowych zaświadczeń COVID-19 do stworzenia systemu o zasięgu ogólnoświatowym.
Pediatrzy wzywają do zakazu e-papierosów
Brytyjskie stowarzyszenie pediatrów i lekarzy medycyny dziecięcej (RCPCH) wezwało do zakazania jednorazowych e-papierosów, gdyż przyczyniają się do coraz powszechniejszego używania elektronicznych papierosów wśród dzieci i młodzieży.
Stacje monitoringu powietrza chwytają DNA
Naukowcy zaobserwowali, że monitorujące powietrze stacje masowo, choć przypadkowo wychwytują z powietrza DNA. To może być doskonałe narzędzie do monitorowania bioróżnorodności na całym świecie.
Szczepienia dla przyszłych mam
W ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane. Nie podaje się jednak szczepionek żywych.
Leczenie astmy po diagnozie
W Polsce jedynie 10 proc. pacjentów z astmą kontynuuje leczenie rok po diagnozie – alarmują lekarze. Uniemożliwia to kontrolę choroby, zwiększa ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji.
COVID-19 zaostrza objawy choroby Parkinsona
Są już naukowe dowody na to, że COVID-19 może zaostrzać objawy choroby Parkinsona, m.in. pogarsza się sprawność ruchowa, zaczynają pojawiać się niekontrolowane ruchy, postępuje drżenie kończyn lub głowy.
Potrzebujemy trzydniowych weekendów
Dłuższy, trzydniowy weekend skłania do wielu sprzyjających zdrowiu zachowań. Skutki to mniejsze ryzyko różnorodnych chorób i większa kreatywność - podkreślają naukowcy.
Specyficzna kombinacja bakterii i wirusów
Badając japońskich stulatków, naukowcy odkryli w ich jelitach specyficzne bakterie i wirusy. Dzięki stworzonej mapie tych mikrobów szukają sposobu wydłużania życia dzięki jelitowej florze.
Warszawa: Aparat PET-CT w placówce Affidea
W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie Środkowo-Wschodniej.
Napoje energetyczne uzależniają inaczej niż kawa
Spożywanie napojów energetycznych, zwłaszcza przez nastolatki, może być uzależniające. To uzależnienie jest jednak inne i słabiej zbadane niż od kofeiny w kawie.
Noworodki płci męskiej gaworzą więcej
Przeprowadzone przez naukowców badanie, dowodzi, że noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia wydają więcej takich dźwięków niż dziewczynki w tym samym wieku.
Udział lekarzy w reklamie
Ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje ochronę przed roszczeniami wynikającymi z błędów medycznych lub innych szkód, które mogą wystąpić w trakcie pracy zawodowej.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (kwiecień 2023)
EsculapPrzedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Jakoś(ć) to będzie...
EsculapLotnictwo i medycyna, choć wydają się być odległe od siebie, to jednak w niektórych obszarach mają wiele wspólnego. To co je łączy szczególnie, to fakt odpowiedzialności za życie i zdrowie człowieka.
Ponowne przekazanie danych wymaganych do wpisu do rejestru. Ustawodawca wymaga, aby dane te zostały przekazane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 10 czerwca 2023 roku