Aktualności
Dobre samopoczucie w kontakcie z naturą
Dźwięki natury w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia, którego doświadczamy podczas spacerów w lesie.
Wideokapsułka alternatywą dla endoskopii
Sterowane za pomocą pola magnetycznego i stosowane od lat doustne kapsułki z wbudowaną kamerą mogłyby pozwolić na badanie zbliżone dokładnością do znacznie bardziej kłopotliwej dla pacjenta tradycyjnej endoskopii – informuje pismo „iGIE”.
Alkoholu zwiększa ryzyko depresji
Uzależnienie od alkoholu w okresie dojrzewania ma związek z późniejszym ryzykiem depresji – informuje pismo „Lancet Psychiatry”.
WHO i KE: projekt partnerski o zaświadczeniach COVID-19
Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu współpracy partnerskiej w dziedzinie e-zdrowia. W ramach porozumienia WHO wykorzysta unijny system cyfrowych zaświadczeń COVID-19 do stworzenia systemu o zasięgu ogólnoświatowym.
Potrzebujemy trzydniowych weekendów
Dłuższy, trzydniowy weekend skłania do wielu sprzyjających zdrowiu zachowań. Skutki to mniejsze ryzyko różnorodnych chorób i większa kreatywność - podkreślają naukowcy.
Krople do oczu spowalniają krótkowzroczność
Badania klinicznych pokazują, że krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka.
Donosowy spray z ketaminą
Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa jest nadzieją na bezpieczną i skuteczną terapię opornej na leczenie przewlekłej migreny.
Choroby autoimmunologiczne
Analiza danych z Wielkiej Brytanii pokazała, że 19 najczęstszych chorób autoimmunologicznych dotyka ponad 10 proc. populacji. Naukowcy zauważają wzrost zachorowań.
Szczepionki na COVID-19 dopasowane do wariantów
Międzynarodowe organy regulacyjne ustaliły dalsze działania w zakresie dostosowania szczepionek przeciwko COVID-19 do pojawiających się wariantów na świecie.
Na czerwonkę chorowano w starożytnej Jerozolimie
W toaletach starożytnej Jerozolimy znaleziono ślady patogenów wywołujących dyzenterię, czyli czerwonkę. Badania na ten temat opublikowano na łamach pisma „Parasitology”.
Objawy stwardnienia rozsianego we krwi
U około 10 proc. osób ze stwardnieniem rozsianym na wiele lat przed wystąpieniem objawów można wykryć nietypowe przeciwciała – informuje pismo „medRxiv”.
Lepsze wyniki zdrowotne u ciężarnej
Wywołanie porodu w 39. tygodniu zmniejsza prawdopodobieństwo porodu operacyjnego i obniża ryzyko poważnego urazu krocza – wynika z badań australijskich naukowców.
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
SIDS czyli zespół nagłego zgonu niemowląt, to zjawisko, w którym niespodziewanie umiera pozornie zdrowe i dobrze rozwijające się dziecko przed ukończeniem pierwszego roku życia. Zjawisko może mieć podłoże biologiczne.
Nowotwory wpływają na czynność wątroby
Nowotwory często uwalniają do krwioobiegu cząsteczki doprowadzające do stanu zapalnego wątroby, powodując gromadzenie się tłuszczu i upośledzając normalne funkcje detoksykacyjne tego narządu.
Pierwsze tabletki do leczenia Covid-19
Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) powiadomiła w czwartek o zatwierdzeniu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid. Są to tabletki do leczenia łagodnych do umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych.
Najstarsze opisy pocałunków
Na Starożytnym Bliskim Wschodzie 4500 tys. lat temu powszechne były namiętne pocałunki. To prawdopodobnie one pomogły w rozprzestrzenieniu się wirusa opryszczki – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Australia: e-papierosy tylko w aptekach
Rząd Australii zakazał sprzedaży e-papierosów poza aptekami - dotyczy to także wkładów, które nie zawierają nikotyny. Nie będzie też w wolnej sprzedaży elektronicznych papierosów o smakach, kolorach i kształtach pociągających dla najmłodszych klientów.
Mleko matek weganek jest pełnowartościowe
Mleko mam będących na diecie wegańskiej zawiera wystarczające ilości dwóch ważnych dla rozwoju dziecka składników odżywczych, tj. witaminy B2 i karnityny.
Wydłużanie średniej długości życia
Wydłużanie średniej długości ludzkiego życia nie powinno być celem nauki - podkreślił prof. Peter Walter, dyrektor Instytutu Naukowego Altos w San Francisco Bay Area (USA). Jego zdaniem byłoby to nieetyczne m.in. wobec przyszłych pokoleń.
Udział lekarzy w reklamie
Ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje ochronę przed roszczeniami wynikającymi z błędów medycznych lub innych szkód, które mogą wystąpić w trakcie pracy zawodowej.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej (kwiecień 2023)
EsculapPrzedstawiamy comiesięczne zestawienie przygotowane przez specjalistów IQVIA, dotyczące rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Jakoś(ć) to będzie...
EsculapLotnictwo i medycyna, choć wydają się być odległe od siebie, to jednak w niektórych obszarach mają wiele wspólnego. To co je łączy szczególnie, to fakt odpowiedzialności za życie i zdrowie człowieka.
Im późniejszy wiek, w którym młoda osoba po raz pierwszy dostała telefon lub tablet, tym lepsze samopoczucie psychiczne w wieku dorosłym.