Aktualności
Pora treningu a ilość spalanej tkanki tłuszczowej
Aktywność fizyczna o odpowiedniej porze dnia wydaje się zwiększać metabolizm tłuszczów, przynajmniej u myszy - wykazali naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet i duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze.
Obserwacja przyrody dobra dla ludzi i dla nauki
Udział w projektach nauki obywatelskiej, na łonie przyrody nie tylko wspiera specjalistów, ale także przynosi korzyści samym ochotnikom. Uczestnicy takich programów mówią o poprawie samopoczucia, okazji do relaksu, lepszym osobistym kontakcie z naturą,
Badanie: Alkohol pity przez przyszłe matki może zmieniać twarze dzieci
Już niewielkie ilości alkoholu spożywane przez przyszłe matki przed zajściem w ciążę i w czasie ciąży ma wpływ na twarz dziecka - pokazało pionierskie badanie z zastosowaniem sztucznej inteligencji.
Azytromycyna zmniejsza ryzyko zgonu matek na skutek sepsy
Podanie pojedynczej dawki antybiotyku azytromycyny może zapobiec znaczącej liczbie zgonów matek spowodowanych przez sepsę – informuje „New England Journal of Medicine”.
Naukowcy zregenerowali niewydolne mysie nerki
W eksperymencie na myszach udało się odbudować nerki zniszczone w przebiegu ostrego uszkodzenia oraz przewlekłej choroby nerek. Wystarczyło zablokować jedną cząsteczkę ważną dla rozwoju stanów zapalnych.
USA: chory na raka mężczyzna zmienił akcent na irlandzki
Lekarze uznali, że chorego dotknął FAS (foreign accent syndrome), czyli bardzo rzadki zespół chorobowy powodujący nagłą zmianę akcentu.
Analiza: COVID-19 zwiększa ryzyko cukrzycy
Dotyczy to także - choć w mniejszym stopniu - osób szczepionych oraz różnych wariantów wirusa. Naukowcy podejrzewają, że infekcja przyspiesza pojawienie się choroby u predysponowanych do niej osób.
WHO nie będzie badać, jak doszło do wybuchu pandemii COVID-19
Informacja ukazała się w magazynie „Nature”. Wirusolodzy są rozczarowani, jednak przyznają, że Chiny nie chcą w tej sprawie współpracować.
Wolne cukry podnoszą ryzyko chorób krążeniowych
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów.
In vitro nie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego potomstwa
W dużym badaniu dotyczącym skutków leczenia niepłodności na zdrowie przyszłego potomstwa nie stwierdzono wyraźnych różnic w pomiarach ciśnienia krwi, częstości akcji serca i stężeniu glukozy między dziećmi poczętymi naturalnie, i przy użyciu technologii wspomaganego rozrodu (ART).
ChatGPT "prawie" mógłby zostać amerykańskim lekarzem
Oprogramowanie AI było w stanie uzyskać pozytywne wyniki amerykańskiego egzaminu medycznego, co w przypadku człowieka zwykle wymaga wielu lat szkolenia - informuje pismo „PLOSDigital Health“.
Witamina D nie zapobiega atakom astmy
Wbrew wcześniejszym doniesieniom, przyjmowanie suplementów witaminy D nie zmniejsza ryzyka ataków astmy u dzieci i dorosłych – informuje pismo „Cochrane Database of Systematic Reviews”.
Opakowanie mleka wpływa na jego smak
Kartonowe opakowania nie utrzymują świeżości tak skutecznie, jak szklane i plastikowe - odkryli badacze z North Carolina State University.
Niemowlęta rozpoznają twarze nawet zasłonięte maseczkami
W badaniu naukowcy opisali, że dzieci w wieku 6-9 miesięcy potrafią zapamiętywać twarze ludzi w maseczkach, a potem rozpoznawać te osoby bez maseczek.
Australia: Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy będą dozwolone do użytku medycznego
Grzyby halucynogenne i tabletki ecstasy zostaną dozwolone do użytku medycznego w Australii; decyzja wejdzie w życie 1 lipca - poinformował w piątek australijski urząd nadzoru farmaceutyków TGA.
Mieszkanie w pobliżu zieleni wpływa na skład mleka matki
Życie na obszarach zielonych ma wpływ na zawartość oligosacharydów w mleku matki, co z kolei może się przekładać na zdrowie niemowlęcia - wykazali badacze z Finlandii.
Druga na świecie szczepionka donosowa przeciwko Covid-19
W Indiach zatwierdzono do użycia drugą na świecie szczepionkę donosową przeciwko Covid-19. W USA i Europie wciąż trwają prace nad takim preparatem.
Nowe dane na temat syndromu VEXAS
Według najnowszych informacji, w USA ponad 15 tys. osób w wieku ponad 50 lat choruje na nieznaną do niedawna chorobę - zespół VEXAS. To często śmiertelne schorzenie o podłożu autoimmunologicznym.
USA: W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent
Najwięcej nowych przypadków notuje się wśród dzieci bez niepełnosprawności intelektualnej - ujawniło najnowsze badanie naukowców z Rutgers School of Public Health.
Udział lekarzy w reklamie
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Sygnaliści coraz bliżej - nowy projekt ustawy
EsculapMało kto wie, że Polska ma duże tradycje zgłoszeń sygnalizacyjnych właśnie w ochronie zdrowia.
Dziecięcy Szpital Przyszłości
EsculapNa świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.
Mamy, które cierpią na depresję, potrzebują więcej czasu na odpowiadanie swoim małym dzieciom - ustalili naukowcy. Nie wiadomo jeszcze, jak to wpływa na rozwój malców.