Aktualności
WHO: prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie
Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.
Raport: oporne na antybiotyki bakterie uśmiercają co roku ponad 1,2 mln osób na świecie
Co roku na świecie z powodu infekcji opornych na antybiotyki umiera ponad 1,2 mln osób – wykazał najnowszy raport opublikowany przez „Lancet”. To więcej zgonów, niż powodują malaria i AIDS razem wzięte.
Badanie: po 7 miesiącach skuteczność szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 to 66,6 proc., Moderny 80,3 proc.
Skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 firm Pfizer i Moderna wyniosła odpowiednio 94,5 proc. oraz 95,9 proc. w dwa miesiące po zaszczepieniu i zmniejszyła się do 66,6 proc. dla Pfizera i 80,3 proc. dla Moderny po upływie siedmiu miesięcy - wykazały przeprowadzone w USA badania.
Czechy: Ruszyły obowiązkowe testy w zakładach pracy; Omikron dominuje w całym kraju
W Czechach w poniedziałek weszły w życie nowe przepisy związane z pandemią. Wszyscy pracownicy, także ci zaszczepieni przeciw Covid-19, muszą odtąd dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, poddać się testowi na koronawirusa. Według resortu zdrowia wariant Omikron odpowiada już za 80 proc. nowych zakażeń w kraju.
Na całym świecie brakuje krwi; Amerykański Czerwony Krzyż (ARC) ogłosił kryzys krwiodawstwa
Amerykański Czerwony Krzyż (ARC) ogłosił pierwszy w historii kraju kryzys krwiodawstwa, jednak z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa braki w dostawach krwi odczuwają pacjenci i szpitale na całym świecie.
Badania: zakażenie koronawirusem u kobiet w ciąży najgroźniejsze w ostatnim miesiącu przed porodem
U kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 do powikłań dochodzi najczęściej, gdy COVID-19 zdarzy się w ostatnim miesiącu przed porodem. Wskazują to najnowsze badania specjalistów ze Szkocji i Nowej Zelandii. Podkreślają oni, że najlepszą ochronę zapewniają szczepienia.
Indie: Szczepienie przypominające krajowym preparatem Covaxin neutralizuje Omikron i Deltę
Szczepienie przypominające przeciw Covid-19 indyjskim preparatem Covaxin, podane sześć miesięcy od poprzedniej dawki, neutralizuje warianty koronawirusa Delta i Omikron - poinformował w środę producent, koncern Bharat Biotech.
Słowacja: Dwie dawki szczepionki nie będą już wystarczać do udziału w niektórych akcjach
Dopiero trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 będzie uprawniać do wstępu do niektórych miejsc publicznych lub udziału w niektórych imprezach na Słowacji. Rząd Eduarda Hegera skrócił w środę ważność zaświadczenia o przebyciu choroby ze 180 na 90 dni.
EMA: wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciwko wariantowi Omikron
Wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciw Covid-19 przy zakażeniu wariantem Omikron i wskazują, że preparaty te w dużym stopniu chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją - poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA).
Kanada: Niezaszczepieni przeciw Covid-19 mieszkańcy Quebecu zapłacą specjalny podatek
Mieszkańcy Quebecu, którzy nie chcą się szczepić przeciw Covid-19 mimo braku ważnych powodów medycznych, zapłacą specjalny podatek – ogłosił we wtorek premier tej kanadyjskiej prowincji Francois Legault. Ok. 10 proc. mieszkańców Quebecu jest niezaszczepionych.
Naukowcy przeprowadzili badania pilotażowe doustnej szczepionki przeciwko COVID-19
Naukowcy z Hongkongu opracowali doustną szczepionkę przeciwko COVID-19. Szczepionka może być produkowana w postaci kapsułek i jest w stanie wywołać odpowiedź immunologiczną na wirusa bez działań niepożądanych zarówno u ludzi jak i u myszy.
Niemcy: Biontech i Pfizer produkują szczepionkę dostosowaną do wariantu Omikron
Firma farmaceutyczna Biontech z Moguncji i jej amerykański partner Pfizer rozpoczęli produkcję szczepionki przeciw Covid-19 dostosowanej do wariantu Omikron koronawirusa w celu późniejszego wykorzystania komercyjnego.
USA: Lekarze z Maryland udanie wszczepili człowiekowi świńskie serce
Amerykańscy chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland jako pierwsi na świecie z powodzeniem przeszczepili serce człowiekowi z genetycznie zmodyfikowanej świni - ogłosiła w poniedziałek amerykańska uczelnia. Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego Davida Bennetta.
Włochy: Niezaszczepieni nie mogą wsiąść do autobusu ani wypić kawy przy barze
Od poniedziałku we Włoszech tylko ze wzmocnioną przepustką covidową, wystawioną na podstawie szczepienia lub wyleczenia można korzystać ze środków transportu i wypić kawę przy barze.
WHO: Omikron wywołuje łagodniejsze objawy zakażenia niż poprzednie warianty koronawirusa
Ekspert WHO przypomina, że od czasu wykrycia Omikronu w listopadzie 2021 roku dane Organizacji pokazują, że wariant ten szybko rozprzestrzenił się i obecnie jest już w co najmniej 128 państwach. Jednak chociaż liczby dobowych zakażeń w wielu krajach wzrosły do rekordowych poziomów, ilość hospitalizacji i zgonów jest często niższa, niż we wcześniejszych fazach pandemii.
Niemcy: Minister zdrowia chce złagodzenia zasad kwarantanny dla zaszczepionych
Z uwagi na szybki przyrost infekcji wariantem Omikron, spodziewany jest wzrost przypadków kwarantanny. Kilka państw już złagodziło jej zasady, aby sektory o kluczowym znaczeniu nie zostały dotknięte brakami kadrowymi.
Czechy: Uczniowie i nauczyciele muszą dwa razy w tygodniu robić testy na Covid-19
W Czechach wszyscy uczniowie, a także nauczyciele i inni pracownicy szkół muszą od poniedziałku dwa razy w tygodniu robić testy na obecność koronawirusa. Obowiązek dotyczy także osób zaszczepionych przeciw Covid-19 i ozdrowieńców.
Świat: Pandemia w 2021 roku pod znakiem wysoce zakaźnych wariantów i nierównego dostępu do szczepień
W 2021 roku z powodu Covid-19 na świecie zmarło ok. 3,5 mln osób, czyli niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej, a ok. 200 mln zostało zakażonych. Narzędziem walki z pandemią, w tym z nowymi wariantami koronawirusa, stały się szczepionki, których podano 9,1 mld dawek. W krajach o niskich dochodach w pełni zaszczepionych zostało jednak tylko 4,1 proc. mieszkańców, przez co wirus wciąż może mutować.
Badanie UE: młodzi Polacy i Hiszpanie z najniższym wskaźnikiem optymizmu dot. przyszłości
Raport został przygotowany przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound). Jego autorzy zreferowali sytuację młodych ludzi w Europie przed pandemią oraz jej bezpośredni wpływ na zatrudnienie, poziom wykształcenia, kondycję psychiczną i postrzeganie przyszłości.
Niemcy: Szpitale szykują się na piątą falę pandemii wywołaną wariantem Omikron
Według zapowiedzi ekspertów sprzed paru tygodni, czwarta fala pandemii Covid-19 miała osiągnąć swój szczyt w Niemczech w Boże Narodzenie. Prognoza nie sprawdziła się, a szpitale szykują się już na przyjęcie piątej fali wywołanej głównie wariantem Omikron – pisze w poniedziałek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi