Aktualności
Diety: Keto kontra wege
Według analizy sześciu popularnych sposobów żywienia, dieta ketogeniczna oraz dieta paleo są najmniej zrównoważone, mają najwyższy ślad węglowy i najsłabszą jakość.
Włochy: aktywność fizyczna będzie przepisywana przez lekarzy
Ten prozdrowotny krok to element krajowego programu, przedstawionego w związku z obchodzonym 4 marca Światowym Dniem Otyłości.
Otyłość u kobiet w ciąży moze zmienić strukturę łożyska
Otyłość matki zmienia strukturę i funkcję łożyska, co może być ryzykowne dla zdrowia zarówno kobiety, jak i jej dziecka – informuje „The Journal of Physiology”.
W ocieplonym klimacie trudniej będzie oddychać
Globalny wzrost temperatur przyniesie ze sobą większe zanieczyszczenie powietrza ze źródeł naturalnych – informuje pismo „Communications Earth & Environment”.
WHO apeluje o pomoc w walce z cholerą w Afryce
Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Afryce zaapelował o większe wsparcie dla państw kontynentu zmagających się z epidemią cholery. Choroba pojawiła się już w 12 krajach.
„Wieczne chemikalia” zakłócają kluczowe procesy biologiczne
Narażenie na bardzo długo utrzymującą się w środowisku mieszaninę chemikaliów zwanych PFAS prowadzi do zmian związanych z szerokim zakresem chorób – informuje „Environmental Health Perspectives”.
Bezsenność ma związek z wyższym ryzykiem zawału serca u kobiet
Osoby cierpiące na bezsenność są o 69 proc. bardziej narażone na zawał serca – wynika z badań, których wyniki zostaną ogłoszone podczas Światowego Kongresu Kardiologii w Nowym Orleanie
Negatywne emocje się nie opłacają
Gniew i inne negatywne emocje mogą napędzać do osiągania sukcesów, jednak ograniczają strategiczne myślenie, a do tego uszkadzają zdrowie.
Styl życia, a nie menopauza przyczyną spadku aktywności seksualnej kobiet
Współczesny styl życia i stres w dużo większym stopniu niż menopauza wpływają na spadek jakości i częstotliwości aktywności seksualnej wśród kobiet w średnim wieku – donoszą naukowcy na łamach Journal of Sex Research.
Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
Niedobór sodu także może szkodzić
Obniżanie poziomu sodu poniżej aktualnych zaleceń może w przypadku osób z niewydolnością krążenia przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Nadużywanie gazu rozweselającego może powodować uszkodzenia rdzenia kręgowego
Nie należy nadużywać gazu rozweselającego - skutkiem tego mogą być uszkodzenia rdzenia kręgowego, powodujące zaburzenia ruchu i większe ryzyko upadku – ostrzegają brytyjscy lekarze.
Zanieczyszczone powietrze sprzyja osteoporozie
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców wskazują, że podwyższone poziomy zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza tlenków azotu, są związane z uszkodzeniem kości u kobiet po menopauzie.
Depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce w ostatnich prawie 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.
Szczepionka przeciwko COVID-19 chroni serce przed wirusem SARS-CoV-2
Szczepienie przeciwko COVID-19 wiąże się z mniejszym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i innych problemów sercowo-naczyniowych wśród osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – informuje „Journal of the American College of Cardiology”.
Inteligentna kapsułka może zastąpić kolonoskopię i gastroskopię
Na Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaprezentowano inteligentną „pigułkę” - czujnik, który po połknięciu pozwoli lekarzom monitorować pracę przewodu pokarmowego. Celem jest zastąpienie badań inwazyjnych, m.in. endoskopii.
Zimą potrzebujemy więcej snu REM
Nowe badania nad snem wykazały, że w okresie zimowym ludzie mają więcej snu w fazie REM – informuje pismo „Frontiers in Neuroscience”.
Argumenty za szczepieniem dzieci przeciw SARS-COV-2
Rodzice podejmują decyzję kierując się wypadkową: dowodów naukowych, presji politycznej i społecznej oraz własnych poglądów na temat indywidualnych i zbiorowych korzyści ze szczepień.
Naukowcy: Hałas uszkadza serce
Badania na myszach oraz z udziałem ludzi wskazują, że wcześniejszy kontakt z hałasem samolotów pogarsza rokowania po zawale. Szkodzić może jednak transportowy hałas różnego typu
Udział lekarzy w reklamie
Zapraszamy do zapoznania się z comiesięcznym zestawieniem przygotowanym przez ekspertów IQVIA, dotyczącym rejestracji nowych leków w Polsce i Unii Europejskiej.
Sygnaliści coraz bliżej - nowy projekt ustawy
EsculapMało kto wie, że Polska ma duże tradycje zgłoszeń sygnalizacyjnych właśnie w ochronie zdrowia.
Dziecięcy Szpital Przyszłości
EsculapNa świecie powstaje coraz więcej organizacji, w ramach której bardzo często w projektach połączonych z finansowaniem publicznym lub prywatnym powstają coraz śmielsze pomysły na ratowanie dzieci.
Do uszkodzonego krążka międzykręgowego wstrzykuje się zawieszone w specjalnym płynie komórki, dzięki czemu ten minimalnie inwazyjny zabieg, pozwala znacząco zmniejszyć ból i poprawić sprawność.