Filtry
Przegląd prasy i publikacje
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
Najskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Empatia ma kluczowe znaczenie w relacjach lekarza z pacjentem
Pacjenci najczęściej zarzucają lekarzom brak empatii, tymczasem ma ona kluczowe znaczenie w relacjach chorego z lekarzem – powiedział w środę rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Zalecenia ekspertów GINA dotyczące terapii chorych na astmę w okresie pandemii
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Żywienie późnych wcześniaków
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Zasada szybkiego reagowania w leczeniu IBS – skuteczne leczenie na podstawie wytycznych polskiego PTG i amerykańskiego ACG
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Czy stosowanie steroidów w COVID-19 pomaga i jest uzasadnione?
W badaniu RECOVERY wykazano, że deksametazon znacząco zmniejsza liczbę zgonów u pacjentów z ciężkim COVID-19.
Breezhaler® – kapsułkowy inhalator suchego proszku
Inhalatory proszkowe stają się najważniejszą grupą indywidualnych urządzeń inhalacyjnych z lekami do terapii astmy lub POChP.
Znaczenie witaminy D3 w prewencji zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19
Witamina D jest jedną z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej wielokierunkowo działających substancji.
Emocjonalne aspekty pandemii – praktyczne rady jak sobie radzić
Pandemia COVID-19 spowodowała wywrócenie codziennych schematów i procedur do góry nogami, stawiając jednostki w konieczności przeorganizowania całej aktywności…
Strategie poprawy skuteczności terapii inhalacyjnej w leczeniu chorób obturacyjnych
Edukacja chorych i kontrola sposobu inhalacji leku są zalecane przez GINA u każdego chorego.
Zastosowanie erdosteiny u pacjentów, którzy przebyli ciężki COVID-19
Erdosteina ma unikalne wśród leków mukolitycznych działanie przeciwzapalne.
Skuteczność masek w hamowaniu transmisji SARS-CoV-2
Podawane społeczeństwu informacje dotyczące zdrowia publicznego muszą uczulać, że noszenie maseczki nie powinno dawać fałszywego poczucia ochrony.
Rozpoznawanie i leczenie stenozy aortalnej z perspektywy lekarza rodzinnego
Wada ta ma charakter postępujący i prowadzi do stopniowej progresji dysfunkcji lewej komory serca…
Najczęstsza wada serca u dorosłych w praktyce: jak postępować z pacjentem po zabiegu z powodu stenozy aortalnej?
W trakcie wizyty lekarz rodzinny powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe prowadzenie leczenia przeciwkrzepliwego…
Wskazania do szczepień w związku z wykonywaną pracą
Jedynym obowiązkowym szczepieniem pracowniczym jest szczepienie przeciwko HBV u osób wykonujących zawód medyczny narażonych na zakażenie HBV…
Śmierć, której można uniknąć, czyli słów kilka o hipokaliemii
Hipokaliemia jest to spadek stężenia potasu w surowicy krwi poniżej 3,8 mmol/l.
Indywidualizacja i optymalizacja terapii choroby refluksowej przełyku
Według danych epidemiologicznych w Europie Południowo-Wschodniej i Ameryce Północnej objawy choroby refluksowej przełyku zgłasza ponad 20% populacji.