Podziel się z innymi:
2010-05-10

Picie alkoholu w ciąży może prowadzić do rozwoju ostrej białaczki szpikowej u dziecka

Źródło/Autor: PAP

Doktor Paule Latino-Martel wraz z zespołem z Research Center for Human Nutrition we Francji przeanalizował dane z 21 prac na temat związku picia alkoholu w ciąży i zachorowań na białaczki u dzieci. Okazało się, że picie w ciąży zwiększa ryzyko zachorowania na AML przez dzieci w wieku od 0 do 4 lat aż o 56 procent.

Picie alkoholu w ciąży może prowadzić do rozwoju ostrej białaczki szpikowej u dziecka
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.
22.07.2025
Od początku tego roku do 25 maja odnotowano na świecie 211 678 przypadków cholery oraz 2754 zgonów w 26 krajach, głównie w Afryce i Azji – wynika z aktualnych danych WHO. W Europie zdarzały się jedynie pojedyncze zachorowania, u niektórych osób doszło do nich po powrocie z Etiopii.
Refundowane szczepionki przeciw grypie w sezonie 2025/26
22.07.2025
W nadchodzącym sezonie infekcyjnym 2025/2026, pacjenci w Polsce będą mieli ponownie dostęp do refundowanych szczepionek przeciw grypie. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i producenci potwierdzają utrzymanie refundacji dla preparatów VaxigripTetra, Influvac Tetra oraz Efluelda Tetra.
Konsultant ds. chorób zakaźnych: u pacjentki wykryto bakterię cholery, badana jest obecność toksyny
21.07.2025
U pacjentki ze Stargardu wykryto bakterię cholery, a badania toksyny są w toku. W związku z tym jest to osoba z podejrzeniem cholery; dopiero wykrycie toksyny pozwala na rozpoznanie zakażenia - poinformował w niedzielę prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych.