Podziel się z innymi:
2010-05-28

Zjedzenie surowego raka grozi infekcją pasożytniczą

Źródło/Autor: PAP

Spożycie surowego raka może mieć poważne konsekwencje. W płucach poszukiwaczy nowych smaków wykryto bowiem groźnego pasożyta. Objawami infekcji, którą powoduje, są: gorączka, kaszel, bóle w klatce piersiowej, skrócony oddech i silne zmęczenie. Owalny Paragonimus kellicotti, bo o nim mowa, przedostaje się z jelit do płuc. Może również zawędrować do mózgu i powodować silne bóle głowy, a także problemy ze wzrokiem. Niekiedy bywa widoczny pod skórą jako mały przesuwający się guzek. Leczenie właściwie zdiagnozowanej choroby nie jest skomplikowane. Jak jednak zauważają naukowcy, jest ona na tyle rzadka, że wielu lekarzy nie bierze jej pod uwagę.

Zjedzenie surowego raka grozi infekcją pasożytniczą
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Konsultant ds. chorób zakaźnych: u pacjentki wykryto bakterię cholery, badana jest obecność toksyny
21.07.2025
U pacjentki ze Stargardu wykryto bakterię cholery, a badania toksyny są w toku. W związku z tym jest to osoba z podejrzeniem cholery; dopiero wykrycie toksyny pozwala na rozpoznanie zakażenia - poinformował w niedzielę prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych.
Czerwone flagi na kąpieliskach z powodu sinic i wysokich fal
21.07.2025
W niedzielę zamkniętych jest pięć kąpielisk w północnej Polsce z powodu zakwitu sinic. Czerwone flagi zawisły na morskich kąpieliskach także z powodu wysokich fal i prądów wstecznych.
Eksperci: test molekularny skuteczniejszy niż cytologia jest refundowany przez NFZ
18.07.2025
Test molekularny dwa razy skuteczniejszy od konwencjonalnej cytologii w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy jest dostępny w programie profilaktycznym finansowanym przez NFZ - poinformowano na konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym.