Podziel się z innymi:
2012-08-09
14

Antybiotyki tylko na 100 procent?!

Źródło/Autor: PPOZ

"Niepokoi nas stanowisko zaprezentowane przez prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie refundacji antybiotyków uzależnionej od wykonania badania posiewu (badanie dodatkowe). Zgodnie z tym stanowiskiem oraz uwzględniając fakt, że lekarz rodzinny ma wąską możliwość wykonania posiewów i wymazów w przypadku szeregu innych schorzeń, z którymi stykamy się na codzień, nie bardzo wiemy jak mamy postępować. Wykonanie posiewu i wynikający z antybiogramu lek nie zawsze może być też zastosowany u chorego, np. ze względu na uczulenia, nietolerancję. Kierowanie tych wszystkich innych przypadków i stanów chorobowych do leczenia szpitalnego nie jest rozwiązaniem. Pozostaje więc nam - lekarzom rodzinnym - przepisywanie antybiotyków ze 100% odpłatnością, ale to znowu naraża pacjenta na koszty. Dlatego zwróciliśmy się do prezes NFZ o ponowną analizę i stanowisko w tej sprawie"- komentuje doktor Bożena Janicka prezes PPOZ.

Antybiotyki tylko na 100 procent?!
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Wspólne genetyczne podłoże depresji i chorób układu krążenia
02.05.2024
Depresja i choroby układu krążenia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Na depresję cierpi na całym świecie około 280 mln ludzi, na choroby układu krążenia – 620 mln.
Astmy nie da się wyleczyć, można jednak ją kontrolować, normalnie żyć i uprawiać sport
02.05.2024
Według NFZ w 2022 r. 2,9 mln pacjentów zrealizowało recepty na refundowane leki stosowane w leczeniu astmy – najwięcej od 2013 r., od kiedy prowadzone są takie obserwacje.
Szczepionka przeciw HPV chroni przed różnymi rakami, ale Polacy z niej nie korzystają
26.04.2024
Jednocześnie co drugi badany nie słyszał o szczepieniu przeciw HPV, a są to szczepionki niezwykle skuteczne, jeżeli chodzi o profilaktykę wielu nowotworów.