Podziel się z innymi:
2014-01-06
Brak snu uszkadza mózg podobnie jak uraz!
Źródło/Autor:
PAP
Mimo że nie jest to dobra wiadomość na początek karnawału, jednak warto wiedzieć, że brak snu może wpływać szkodliwie na tkankę naszego mózgu. Po jednej bezsennej nocy we krwi wzrasta poziom cząsteczek o nazwie enolaza neuronowa (neuron-specific enolase – NSE), które pochodzą z cytoplazmy neuronów, oraz białek S100B. Zazwyczaj znajdują się one w mózgu, dlatego wzrost ich poziomu we krwi niewyspanego człowieka może oznaczać ubytek tkanki mózgowej – piszą naukowcy szwedzcy na łamach najnowszego wydania magazynu naukowego "SLLEP".
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
W środę wchodzi w życie ustawa reformująca szpitalnictwo, która daje szpitalom możliwość konsolidacji oraz przeprofilowania oddziałów. W związku z reformą Ministerstwo Zdrowia zamierza przeznaczyć miliard zł z Funduszu Medycznego na dostosowywanie infrastruktury szpitalnej do potrzeb demografii.
Stowarzyszenie Centrów Zdrowia Psychicznego podało, że nakłady na psychiatrię będą w 2026 r. o 1,2 mld zł niższe niż obecnie. NFZ tłumaczy zmianę zakończeniem pilotażu CZP z końcem 2025 r. Jeśli centra będą nadal funkcjonowały w oparciu o NFZ, to nasz budżet je obejmie - zapewnił PAP Fundusz.
17.09.2025
Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne z pełnym przekonaniem popierają wprowadzenie przedmiotu edukacja zdrowotna do podstawy programowej szkół podstawowych i średnich – poinformowały w poniedziałek oba towarzystwa we wspólnym stanowisku.
16.09.2025
2