Podziel się z innymi:
2014-05-24
Dotyka co 10 kobietę. Może prowadzić do trwałej niepłodności
Źródło/Autor:
Rzeczpospolita
Endometrioza dotyka nawet co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym, ale występuje również u dziewcząt. Choroba objawia się umiejscowieniem ognisk błony śluzowej macicy poza jamą macicy, co wywołuje dolegliwości bólowe. Przewlekły stan zapalny może doprowadzić do zrostów w obrębie jajowodów i zaburzyć zdolność prokreacyjną kobiety. Zalecaną metodą leczenia choroby jest laparoskopia.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Zapalenie płuc pozostawało w zeszłym roku najpoważniejszą zakaźną przyczyną śmierci na świecie, zabijając około 1,23 mln osób – poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dorocznym raporcie.
13.11.2025
Ponad 70. proc. osób uważa, że ochronne szczepienia dla dzieci należy utrzymać w obowiązującym zakresie. Ponad 13 proc. badanych jest zdania, że należy zrezygnować z obowiązku szczepień i pozostawić decyzję rodzicom - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej”.
13.11.2025
Słupsk rozpoczyna nowy program zdrowotny w zakresie profilaktyki boreliozy skierowany do mieszkańców, którzy ukończyli 20 lat. Działaniami edukacyjnymi objętych ma być 2 tys. osób, a diagnostyką 660 mieszkańców.
12.11.2025