Aktualności
Minister Zdrowia Grzegorz Opala powołał Odwoławczą Komisję Bioetyczną
Minister Zdrowia Grzegorz Opala powołał Odwoławczą Komisję Bioetyczną
Zachodniopomorska Regionalna Kasa Chorych będzie finansować program wczesnej interwencji kardiologicznej
Zachodniopomorska Regionalna Kasa Chorych będzie finansować program wczesnej interwencji kardiologicznej
Profesor Antoni Dziatkowiak zapowiedział, że w 2001 r. kończy pracę kardiochirurga
Profesor Antoni Dziatkowiak zapowiedział, że w 2001 r. kończy pracę kardiochirurga
Zdaniem UNUZ-u, kasy chorych powinny finansować porady związane z antykoncepcją
Zdaniem UNUZ-u, kasy chorych powinny finansować porady związane z antykoncepcją
Główny inspektor sanitarny poinformował o skali zachorowań na grypę w Polsce w okresie 1-7 luty 2001 r.
W pierwszym tygodniu lutego liczba zachorowań na grypę i schorzenia grypopochodne wzrosła nieznacznie w stosunku do ostatniego tygodnia stycznia - poinformował MAI Paweł Policzkiewicz, główny inspektor sanitarny.
11 lutego odbył się kongres Stowarzyszenia Pacjentów 'Primum Non Nocere'
11 lutego odbył się kongres Stowarzyszenia Pacjentów 'Primum Non Nocere'
Plebiscyt na najlepszego lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalistę i lekarza stomatologa 'Eskulap 2000' został rozstrzygnięty
Plebiscyt na najlepszego lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalistę i lekarza stomatologa 'Eskulap 2000' został rozstrzygnięty
Unia Wolności proponuje zmiany w systemie ochrony zdrowia
Unia Wolności proponuje zmiany w systemie ochrony zdrowia
Trwa konkurs o Nagrodę Ministra Zdrowia za najlepszy materiał propagujący profilaktykę antyalkoholową
Trwa konkurs o Nagrodę Ministra Zdrowia za najlepszy materiał propagujący profilaktykę antyalkoholową
Badania kliniczne prowadzone są w Polsce zgodnie ze standardami Europejskimi
Badania kliniczne prowadzone w Polsce odpowiadają standardom europejskim, zapewnili członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, podczas czwartkowej konferencji 'Mity i fakty dotyczące badań klinicznych'.
Zarząd Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych wydał oświadczenie w sprawie zakupu nowej siedziby
UNUZ nałożył karę finansową na dyrektorów Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasy Chorych, uznał bowiem, że zakupując budynek na nową siedzibę znacznie przekroczyli kwotę dotacji celowej przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia.
9 lutego rozpoczyna się IV Ogólnopolska Konferencja Młodych Lekarzy
W ciągu najbliższych dwóch dni we Wrocławiu spotkają się młodzi lekarze, aby dyskutować o problemach nurtujących ich środowisko.
Fundacja Przyjaciół Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej w Warszawie zorganizowała internetową aukcję na rzecz chorych dzieci
Fundacja Przyjaciół Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej w Warszawie zorganizowała internetową aukcję na rzecz chorych dzieci Od 5 lutego w Internecie (www.aukcja.com) prowadzona jest aukcja 'Albumów Milenijnych'. Całkowity dochód z tego charytatywnego przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na modernizację oddziału kardiologii, kardiochirurgii dziecięcej oraz utworzenie oddziału ogólnopediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Litewskiej w Warszawie - powiedział MAI Adam Jelonek z Fundacji.
Kasy Chorych organizują bezpłatne konsultacje i badania w ramach obchodów Dnia Chorego
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego, w tym roku będzie on obchodzony już po raz dziewiąty. Z tej okazji niektóre kasy chorych organizują dni otwarte oraz podejmują akcje bezpłatnych badań dla ubezpieczonych w nich osób.
Minister Zdrowia Grzegorz Opala skierował list do lekarzy przystępujących do egzaminu na II stopień specjalizacji
W liście skierowanym do lekarzy zakwalifikowanych do egzaminu specjalizacyjnego II stopnia w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2001 r. minister zdrowia zapewnił o swoim zrozumieniu dla niepokoju związanego z innym niż dotychczas trybem zdawania egzaminów.
Udostępniono wykaz ośrodków akademickich, w których odbędą się egzaminy specjalizacyjne II stopnia
5 lutego odbyło się komisyjne losowanie miejsc - ośrodków akademickich, w których będą przeprowadzane egzaminy na II stopień specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii podczas najbliższej, wiosennej sesji egzaminacyjnej - poinformował Departament Nauki i Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.
Od 7 lutego działa krajowy system informowania o produktach niebezpiecznych
Wczoraj weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2000 r., które określa szczegółowe zasady organizacji i działania systemu. Precyzuje zasady przekazywania danych do systemu oraz określa sposób zarządzania nim. Organem sprawującym nadzór nad funkcjonowaniem systemu jest prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Pielęgniarki oczekują na rozmowy w sprawie podwyżek
Kilka dni temu Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wystosował pismo do premiera Jerzego Buzka oraz ministra zdrowia Grzegorza Opali z prośbą o podjęcie rozmów na temat podwyżek płac dla tej grupy zawodowej.
Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński
Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński Wraz z wprowadzeniem reformy ochrony zdrowia w Polsce (1 stycznia 1999 r.) zmieniły się zasady płatności za preparaty krwi. 'Przed wprowadzeniem reformy krew wydawana była szpitalom przez stacje krwiodawstwa nieodpłatnie, w związku z czym ten bezcenny lek nie zawsze był racjonalnie wykorzystywany' - powiedział MAI doc. Jan Sabliński, dyrektor Krajowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Federacja Związków Pracodawców SP ZOZ wskazuje na problemy wynikające z ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia