Aktualności
Rokownicze znaczenie martwicy mięśnia prawej komory u chorych z zawałem ściany dolnej serca
Rokownicze znaczenie martwicy mięśnia prawej komory u chorych z zawałem ściany dolnej serca Zawał dolnej ściany serca może występować jednocześnie z zawałem prawej komory. W tej grupie chorych obserwuje się gorszy przebieg kliniczny choroby i zwiększone ryzyko groźnych powikłań w okresie okołozawałowym. Nie wiadomo jednak czy gorsze rokowanie jest związane z zawałem prawej komory serca czy rozprzestrzenianiem się zawału lewej komory u pacjentów z zawałem ściany dolnej.
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny)
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny) Fundacja Billa i Melindy Gates przkaże na ten cel 20 mln dolarów.
Abciksimab wpływa na zwiększenie ryzyka krwawień w czasie ratunkowego lub pilnego zabiegu koronaroplastyki wykonywanej u chorych uprzednio leczonych fibrynolitycznie
Wykazano, że abciksimab zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów koronaroplastyki wykonywanej w trybie planowym. Jednakże istnieje potencjalne ryzyko krwawień po zastosowaniu tego leku. Ponadto ryzyko może się zwiększać w przypadku wykonywania zabiegu ze wskazań nagłych. Nie było natomiast jasne, czy i jaki wpływ na występowanie krwawień ma wcześniejsze zatosowanie leczenia fibrynolitycznego.
Przyczyny niestosowania kwasu acetylosalicylowego u chorych z ostrym zawałem serca
Duże badania kliniczne wykazały niezbicie, że podawanie kwasu acetylosalicylowego chorym z zawałem serca w istotny sposób zmniejsza ryzyko zgonu i poważnych powikłań. Jednakże nadal, według niektórych źródeł, nawet do 40% chorych w USA nie otrzymuje tego leku z różnych przyczyn. Dr Frilling i wsp. postanowili sprawdzić częstość podawania kwasu acetylosalicylowego w Europie.
Krótkoterminowe i odległe wyniki wszczepiania stentów u chorych z objawowym i bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej
Wszczepianie stentów do tętnicy szyjnej jest mniej inwazyjnym sposobem zaopatrywania zwężeń od endarterektomii, chociaż autorzy niektórych badań sugerują, że częstość występowania powikłań po obu zabiegach jest podobna.
Ocena jakości życia chorych operowanych z powodu raka odbytnicy
W wielu poprzednich opracowaniach oceniających pooperacyjną jakość życia chorych leczonych z powodu raka odbytnicy podkreślano, że jest ona uzależniona od typu wykonywanej operacji. Sądzi się, że jakość życia chorych, u których wykonano przednią resekcję odbytnicy, ze względu na mniej okaleczający zabieg i możliwość zachowania zwieraczy odbytu, jest lepsza niż chorych, u których konieczne było wykonanie brzuszno-kroczowego odjęcia odbytnicy.
Wpływ bloku przedsionkowo-komorowego, będącego powikłaniem zawału serca, na umieralność
Bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia są groźnymi i stosunkowo częstymi zaburzeniami rytmu pojawiającymi się we wczesnej fazie zawału serca. Dr Rathore i wsp. z kilku ośrodków w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić wpływ tych zaburzeń na wczesną i odległą umieralność wśród chorych w wieku powyżej 65 lat leczonych z powodu ostrej fazy zawału serca.
Stosowane w krajach rozwijających się pestycydy są poważnym zagrożeniem dla zdrowia - ostrzega WHO
W wydanym wczoraj oświadczeniu WHO oraz współpracująca z nią Food and Agriculture Organization (FAO) ostrzegają, że sprzedaż niskiej jakości pestycydów, której wartość szacuje się na 900 mln dolarów rocznie, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.
Wszczepianie graftu z lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze od żylnych pomostów aortalno-wieńcowych
Wyniki długoterminowych badań klinicznych potwierdzają, że pomostowanie aortalno-wieńcowe z użyciem lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze niż wszczepienie pomostu z żył kończyn dolnych. Jednak, ze względu na nie do końca udowodnioną przewagę tego sposobu rewaskularyzacji w trakcie obserwacji krótkoterminowych, istnieje tendencja do unikania łączenia tętnicy piersiowej wewnętrznej z tętnicami wieńcowymi u ludzi starszych.
Meta-analiza randomizowanych badań klinicznych nad zastosowaniem interferonu u nieleczonych wcześniej chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C
Dr T. Thevenot i wsp. z Groupe Hospitalier Pitie-Salpetriere w Paryżu i Hopital Michallon w Grenoble we Francji przeprowadzili powtórną meta-analizę badań dotyczących stosowania interferonu u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C z uwzględnieniem nowych czynników (punkt końcowy związany z obecnością HCV RNA, uwzględnienie chorych z marskością wątroby i chorych z prawidłowym stężeniem aminotransferazy alaninowej).
Związek pomiędzy chorobą Charcota, Mariego i Tootha a zespołem bezdechu w czasie snu
Choroba Charcota, Mariego i Tootha to wspólne określenie grupy wrodzonych ruchowych i czuciowych polineuropatii, w których tylko rzadko opisywano występowanie bezdechu w czasie snu i jak do tej pory nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy tymi zaburzeniami.
W Nowym Jorku trwa zorganizowane przez ONZ spotkanie, na którym omawiane są najważniejsze problemy związane ze zdrowiem, edukacją i warunkami życia dzieci
Głównym celem spotkania jest podsumowanie mijających dziesięciu lat oraz przygotowanie się do wrześniowej specjalnej sesji poświęconej dzieciom.
Z całego świata napływa pomoc medyczna dla ofiar trzęsienia ziemi w Indiach
Władze Indii podały że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi może przekroczyć nawet 100 tys. osób. W obliczu tak wielkiej katastrofy kolejne rządy i organizacje spieszą z pomocą medyczną i humanitarną.
W Wielkiej Brytanii nastąpił największy od lat wzrost zachorowań na gruźlicę
Według danych przedstawionych przez Public Health Laborarory Service (PHLS) liczba osób chorujących na gruźlicę wynosi 6797, co stanowi 10,6% wzrost w porównaniu z rokiem 1999.
Wykorzystanie technik endoskopowych i laparoskopii w leczeniu kamicy przewodu żółciowego wspólnego
Rozwój metod laparoskopowych ułatwia wykonywanie coraz bardziej złożonych zabiegów. W opublikowanych ostatnio doniesieniach zwrócono uwagę na to, że połączenie metod laparoskopowych i technik endoskopowych jest skutecznym i bezpiecznym sposobem postępowania w leczeniu kamicy dróg żółciowych.
Stosunek kosztu do skuteczności w przypadku leczenia dyslipidemii u chorych na cukrzycę ale bez objawów kardiologicznych
Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że ryzyko zawału serca u chorych na cukrzycę, nie chorujących na choroby układu krążenia jest podobne jak u osób chorujących na choroby układu krążenia.
Porównanie wartości technik chirurgicznych w leczeniu nadciśnienia wrotnego
Chorzy na krwawiące żylaki przełyku w stopniu ryzyka operacyjnego A i B według klasyfikacji Childa, pomimo nowych metod leczenia, nadal odnoszą większe korzyści z wytworzonych operacyjnie zespoleń wrotno-układowych niż śródwątrobowych połączeń wrotno-układowych wytwarzanych endoskopowo przez żyłę szyjną (TIPS).
Wpływ rekolonizacji paciorkowcami alfa-hemolitycznymi na nawroty ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci
Dr Kristian Roos i wsp. z Lundby Hospital w Gothenburgu i University of Umea w Umea w Szwecji przeprowadzili badanie w celu oceny wpływu rekolonizacji paciorkowcami alfa-hemolitycznymi hamującymi wzrost otopatogenów na nawroty ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci oraz na częstość wysiękowego zapalenia ucha środkowego.
Wpływ białego wina na perystaltykę i oczyszczanie przełyku z kwaśnej treści
Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że białe wino zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku i wywołuje długotrwałe epizody refluksu żołądkowo-przełykowego. W najnowszym numerze Scandinavian Journal of Gastroenterology opublikowane zostały wyniki badania mającego wykazać czy białe wino zaburza perystaltykę i oczyszczanie przełyku z kwaśnej treści.
Udział lekarzy w reklamie
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
EsculapNajskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
EsculapPrzewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Na Mazowszu powstaje system ratownictwa kardiologicznego Jeszcze w lutym w dwóch ośrodkach kardiologicznych w Warszawie (w Instytucie Kardiologii w Aninie i na ul. Spartańskiej) powstanie całodobowy dyżur kardiologii interwencyjnej. Zdecydowanie zwiększy on szanse przeżycia dla chorych z ostrym zawałem serca.